Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zálohová faktura na konci roku  (Přečteno 1218 krát)

stamarh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
zálohová faktura na konci roku
« kdy: Duben 01, 2015 »

Dobrý den. 25.12.2014 jsem obdržel zálohovou fakturu za odbrané zboží. 30.12.2014 jsem zálohovou fakturu zaplatil. Daňový doklad jsem obdržel s datem plnění 4.1.2015. Vedu evidenci. Zálohu jsem dal do výdajů za rok 2014. V letošním roce  po obdržení faktury s vyčíslením DPH provedu odpočet DPH. Musím stejnou částku jako je DPH i zvýšit daňový základ ? Děkuji stamarh
IP zaznamenána

stamarh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
zálohová faktura na konci roku
« Odpověď #1 kdy: Duben 04, 2015 »

Upřesňuji dotaz.  
1.Je zaplacená zálohová faktura na konci roku v evidenci  daňově uznatelný výdaj ?
2.Nebo je neuznatelný a  v daňovém přiznání si stejnou částku musím dát do přílohy 1 tabulky E  zvyšující základ daně ?
3. V letošním roce po obdržení  faktury  zaúčtuji fakturu - zaplacenou zálohovou fakturu a uplatním DPH ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zálohová faktura na konci roku
« Odpověď #2 kdy: Duben 06, 2015 »

1. Zaplacená záloha je v daňové evidenci daňově uznatelným výdajem ke dni úhrady.

2. Daňově neuznatelným výdajem v roce 2014 by byla částka DPH, pokud byste ji v okamžiku úhrady znal.

3. Na základě daňového dokladu k přijaté záloze si letos uplatníte nárok na odpočet DPH. Vzhledem k tomu, že daň z přidané hodnoty byla zahrnuta v zaplacené záloze (v okamžiku úhrady jste zřejmě neznal její přesnou výši), tak byste měl letos o tuto částku zvýšit základ daně z příjmů.  Po obdržení konečné (vyúčtovací) faktury uplatníte ve výdajích případný doplatek a odpočet DPH z doplatku.
IP zaznamenána

stamarh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
zálohová faktura na konci roku
« Odpověď #3 kdy: Duben 06, 2015 »

Paní Zdeno moc děkuji za odpověď. Přeji hezký den
IP zaznamenána
Stran: [1]