Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z vedlejší činnosti na hlavní  (Přečteno 1076 krát)

valentinos46

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přechod z vedlejší činnosti na hlavní
« kdy: Leden 21, 2015 »

Dobrý den, v r. 2014 až do 31.1.2015 jsem měl hlavní pracovní poměr a OSVČ jsem měl jako vedlejší činnost. Neplatil jsem žádné zálohy na sociální ani na zdravotní pojištění. Myslel jsem si, že stačí SP a ZP odváděné z mého hlavního pracovního poměru. Od 1.2.2015 mě čeká pouze OSVČ na hlavní činnost. Co musím podniknout? Zajít na ŽÚ, ČSSZ, ZP a nahlásit změnu. A ještě něco? Taky jsem na daň z příjmu za r. 2013 neuplatnil paušál 60% (jsem finanční poradce). Vedl jsem daň. evidenci, mám velké náklady akorát s automobilem, takže jsem si ho odpočítal. Můžu za r. 2014 uplatňovat paušál? Žádné závazky, pohledávky ani zásoby na přelomu roku nemám. Děkuji za info.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod z vedlejší činnosti na hlavní
« Odpověď #1 kdy: Leden 21, 2015 »

Na ŽÚ nemusíte, živnostenskému úřadu je jedno, jestli provozujete živnost jako hlavní nebo vedlejší činnost. Změnu byste měl nahlásit na ZP, na OSSZ to není nutné, ale oznámením nic nezkazíte. Od února budete platit minimální zálohy. Záloha na zdravotní pojištění činí 1.797,- Kč, únorovou zálohu můžete zaplatit během února, nejpozději do 9. 3. 2015. Záloha na SP činí 1.943,- Kč, únorovou zálohu zaplaťte v období od 1. 3. do 20. 3. 2015.

Pokud jste neměl na přelomu roku 2013 a 2014 žádné zásoby ani pohledávky, tak můžete za rok 2014 uplatnit paušál.
IP zaznamenána
Stran: [1]