Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ucelený postup při nákupu zboží z Číny a následného prodeje v ČR  (Přečteno 1651 krát)

Michaella

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den, mám dotaz - Chci začít podnikat-přivydělat si nákupem věcí ze zahraničí (Číny) a následně toto zboží prodávat např. na českých internetových portálech. Podnikání bych vedla jako vedlejší výdělečnou činnost (jsem na RD), kdy bych touto činností chtěla dosáhnout max. příjmu 63.000,-Kč za rok, abych nemusela platit sociální pojištění.
Je tento postup, jak začít takto podnikat správný? Postup je popsán podrobněji, ale nikde na Vašich stránkách ani na jiných diskuzích není ucelená informace o postupu nákupu věcí ze zahraničí a následného prodeje v ČR.

1.   vyberu si živnost ? volná živnost (maloobchod a velkoobchod)
2.   Vyplním jednotný registrační formulář ? k zaregistrování se na FÚ, pojišťovnách?
3.   Mým cílem je nakoupit v zahraničí např. šaty za cenu 50,-Kč za ks a prodat 10 ks těchto šatů měsíčně za 525,-Kč za ks (63 000,-Kč :12měsíci=5250,-Kč příjem celkem za 1 měsíc). Tady mne hned napadá otázka, zda tedy příjem je celkových 525,-Kč nebo 475,-Kč (má prodejní cena ? skutečné náklady)? Která z těchto částek je správná, tj. z které tedy musím vycházet, abych touto samostatnou výdělečnou vedlejší činností nepřesáhla příjem 63.685,-Kč pro rok 2015?
4.   Pokud tedy můj příjem nepřesáhne částku 63.685,-Kč sociální pojištění platit nemusím (a nechci ani dobrovolně) a zdravotní pojištění činí ze zisku 6, 75%,  dělá to tedy 4.252,50,-Kč za rok z částky 63.000,-Kč?  
5.    Musím se zaregistrovat jako plátce DPH? Mám tedy vést daňovou evidenci či uplatňovat paušální výdaje?
6.   Představuji si to takhle: Na českém portále vystavím zboží, po zakoupení zboží a připsání peněz na můj účet od kupujícího zboží objednám z Číny ? zaplatím a hned vyplním doručovací údaje od kupujícího?
a)   nebo balíček musí přijít na mé jméno kvůli proclení a musím se tedy ještě před tímto začátkem obchodováním zaregistrovat u celního úřadu, kde získám číslo EORI, bez kterého není možné provést proclení? A tedy všechny zásilky na mé jméno, budou odbavovány jako obchodní-tedy k dalšímu prodeji a bude mi vypočítáno DPH a clo a tuto částku zaplatím při převzetí zboží? Nebo zboží dovezené do ČR v nižší hodnotě než je 22 eur nebude procleno ani se nebude počítat DPH (nemám v plánu nakupovat věci dražší než 22 euro)? A z jaké částky se případné clo a DPH vypočítává? Odkud celní úřad zjistí cenu zásilky?
b)    A jak je to s daňovým přiznáním a s ním spojenými doklady, kterými budu potvrzovat nákup a prodej zboží? Bude stačit výpis z účtu, výpis z e-shopu o zaplacení zboží? Taktéž bude stačit výpis z účtu o připsání peněz od kupujícího? A jako plátce DPH bych musela vystavovat automaticky kupujícímu zjednodušený daňový doklad a tento doklad nechávat i pro sebe? A náklady v daňovém přiznání se rozumí náklady ? finance vydané za nákup zboží, poplatky např. Aukru, příp. poštovné, které bych zaplatila v ČR při zasílání zboží doručeného na mou adresu zaslaného na adresu kupujícího?

Také jsem se chtěla zeptat, jaký je Váš názor na toto ?podnikání? ? přivýdělek, vyplatí se to?
Doufám, že jsem v tomto postupu nic nezapomněla, popř. prosím o doplnění. Je tento postup jak začít podnikat správný?
Předem děkuji za odpověď. S pozdravem
IP zaznamenána

Michaella

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

? opravdu nikdo neodpoví, neporadí? :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

1. Stačí živnost volná, obor Maloobchod a velkoobchod.

2. Ano.

3. Musíte vycházet z daňového základu, který vykážete v daňovém přiznání. Daňovým základem většinou bývá rozdíl příjmů a výdajů. Jestliže budete podnikat celý rok, nakoupíte zboží za 6.000,- Kč, prodáte zboží za 6.300,- Kč, tak vykážete daňový základ 300,- Kč.

4. Pokud daňový základ nepřesáhne částku 63.684,- Kč (částka platí při celoročním podnikání, pokud podnikáte jen část roku, tak se snižuje o cca 5.323 Kč/měs.), tak neplatíte sociální pojištění. Zdravotní pojištění zaplatíte z rozdílu příjmů a výdajů. Příklad: příjmy 6.300 Kč, výdaje 6.000 Kč, z rozdílu 300 Kč zaplatíte pojistné 21 Kč.  

5. Dokud nedosáhnete obratu 1 mil. Kč (počítá se vždy za 12 po sobě jdoucích měsíců), tak se nemusíte registrovat jako plátce DPH.

Schovávejte si všechny doklady a po skončení roku se rozhodnete, zda povedete daňovou evidenci, nebo uplatníte paušální výdaje. V případě nákupu a prodeje zboží předpokládám, že skutečné výdaje budou vyšší, než paušál, takže se spíš vyplatí vést daňovou evidenci.
http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php
IP zaznamenána

Michaella

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

děkuji za odpověď.

 Prosím o odpověď ještě na otázku ohledně toho zaslání balíčku - komu doručit přímo balíček - mně nebo kupujícímu? Zda balíček musí přijít na mé jméno kvůli proclení? A tedy všechny zásilky na mé jméno budou odbavovány jako obchodní-tedy k dalšímu prodeji a bude mi vypočítáno DPH a clo a tuto částku zaplatím při převzetí zboží? Nebo zboží dovezené do ČR v nižší hodnotě než je 22 eur nebude procleno ani se mi nebude počítat DPH (nemám v plánu nakupovat věci dražší než 22 euro)? A z jaké částky se případné clo a DPH vypočítává? Odkud celní úřad zjistí cenu zásilky? Případně je tedy možné ihned zboží nechat zaslat na adresu kupujícího a mne se tedy vyhne jakékoliv řešení ohledně DPH a cla???? Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Nevím, snad někdo jiný.
IP zaznamenána
Stran: [1]