Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přenesená daňová povinnost - řádek 43  (Přečteno 2313 krát)

JANA5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8

Dobrý den,

jsem od 1.1.2014 plátce DPH, obdržela jsem fakturu na montážní práce s přenesenou daňovou povinností se základemDPH na  9600 Kč a pro vyměření pro mě  21 %. Tudíž v dańovém přiznání uvedu v řádku č. 10 základ 9600 a daň 2016 Kč. Tudíž budu muset zaplatit. Budu přefakturovát obci, která není plátce DPH. Tudíž tedy budu platit /odvádět v přiznání / DPH dvakrát.  Jednou při přijetí faktury s přenesenou povinností a jednou při vystavení faktury na obec. Nerozumím řádku 43 v přiznání, kde se uvádí: Pokud splňujete podmínky pro nárok na odpočet DPH podle § 72 a násl. zákona o DPH můžete si nárok na odpočet DPH uplatnit v tomtéž přiznání k DPH na řádku 43 (řádek pro základní sazbu DPH). Tím by se mi to vlastně ponížilo a platila bych daň, jen až bych fakturovala na obec. Můžete mi prosím objasnit řádek 43, kdy mám nárok na odpočet, co se skrývá za § 72.

Děkuji za radu, případně, jak mám vlastně postupovat, když konečný odběratel, kterému budu přefaktuovávat není plátce.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přenesená daňová povinnost - řádek 43
« Odpověď #1 kdy: Duben 02, 2014 »

Přijatou fakturu uvedete na ř. 10 (odvádíte daň) a zároveň na ř. 43 přiznání, kde si uplatníte nárok na odpočet. Tím pádem bude daňový efekt z přijaté faktury nulový. Podmínky pro nárok na odpočet podle § 72 a násl. splňujete, neboť přijaté zdanitelné plnění použijete k uskutečnění své ekonomické činnosti. Píšete, že budete fakturovat dalšímu příjemci, takže přijaté plnění nevyužijete například pro své soukromé účely (v tom případě byste neměla nárok na odpočet), ale pro své podnikání.

Pokud odběratel, kterému fakturujete práce spadající do režimu přenesení daňové povinnosti, není plátcem, tak budete fakturovat s DPH. Vykážete na ř. 1 jako normální plnění. Pokud by byl plátcem, tak byste při fakturaci použila režim přenesení, účtovala byste bez DPH a v přiznání byste vykázala na ř.25.
IP zaznamenána

JANA5

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Přenesená daňová povinnost - řádek 43
« Odpověď #2 kdy: Duben 03, 2014 »

Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď i za Váš čas a těmto skvělým stránkám fandím.
IP zaznamenána

janula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Přenesená daňová povinnost - řádek 43
« Odpověď #3 kdy: Listopad 27, 2014 »

Dobrý den,
jsme stavební firma plátce DPH a provádíme stavební práce pro určitou firmu - je plátce DPH (stavíme halu) v režimu přenesené daňové povinnosti. Pro nás ale dělají i jiné stavební firmy- plátci DPH a obdržíme od nich faktury, kde je přenesená daň.povinnost - budu muset zaplatit daň, ale tyto práce dále přefakturujeme výše uvedené stavební firmě pro kterou stavíme halu a uvedeme na faktuře, že podléhají přenesené daň.povinnosti. Můžete mě prosím poradit jestli účtujeme správně. Přijatou fakturu od stavební firmy uvedu v řádku 10 a zároveň v řádku 43, tak se mě vlastně daň vynuluje nebudu platit a faktury, které vystavuji firmě za stavbu haly uvedu na ř. 25 (přenesená daň.povinnost).
Děkuji moc za radu. Anna
IP zaznamenána
Stran: [1]