Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: opakované přerušení odpisů HM  (Přečteno 1376 krát)

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
opakované přerušení odpisů HM
« kdy: Únor 27, 2014 »

Dobrý den Zdeno, chtěla jsem poradit zda mohu přerušit odepisování, když jsem od r. 2005-2011 měla přerušené odpisy, v roce 2012 jsem je uplatnila a v roce 2013 bych je zas nechtěla uplatnit odpisy z důvodů nízký příjmů. Vznikla by příliš vysoká ztráta. Lze to?děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
opakované přerušení odpisů HM
« Odpověď #1 kdy: Únor 27, 2014 »

Dobrý den, uplatnění odpisů HM je možnost, nikoliv povinnost. Odpisování můžete libovolně přerušovat na jak dlouho chcete, zákon o daních z příjmů uvádí jen minimální dobu odpisování, maximální dobu neomezuje (pokud nejde o časové odpisy, jako například u fotovoltaických elektráren).
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
opakované přerušení odpisů HM
« Odpověď #2 kdy: Únor 28, 2014 »

ok,díky
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
opakované přerušení odpisů HM
« Odpověď #3 kdy: Únor 28, 2014 »

ještě jednou. Když jsem si v uč.programu nastavila změnu odepisování na přerušeno, tak mi to zahlásilo že změnit odepisování lze jen výjimečně. V zákoně o dani z příjmu píšou že \"odpisování lze i přerušit, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo\". Loni se uplatnil odpis a teď chci zas přerušit a nejsem si jistá zda to bude správné. V zákoně píšou, že se musí pokračovat jako kdyby se nepřestalo tak nevím zda je možná tato změna.děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
opakované přerušení odpisů HM
« Odpověď #4 kdy: Únor 28, 2014 »

Přerušení není změnou odpisování. Změna odpisování podle mého názoru nastává, když je zákonem změněna doba daňového odpisování. Například v r. 2005 se zkrátila doba odpisování u druhé odpisové skupiny ze šesti na pět let. Vy neměníte odpisování, pouze je přerušujete.

Pokud například zahájíte odpisování v roce 2010, odpisujete jen 1 rok, pak v letech 2011 a 2012 a 2013 přerušíte odpisování, tak v roce 2014 uplatníte odpis platný pro 2. rok odpisování. Tím plníte podmínku, že při dalším odpisování pokračujete způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo.

Pokud chci přerušit odpisování, tak ve svém programu přepíši ve formuláři majetku aktuální sazbu a odpis na nulu.
IP zaznamenána

fifinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 89
opakované přerušení odpisů HM
« Odpověď #5 kdy: Březen 01, 2014 »

děkuji za radu.
IP zaznamenána
Stran: [1]