Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sleva na studenta podnikajícího jen část roku  (Přečteno 737 krát)

spotlee

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

reším jednu nejasnost k daňovému přiznání. Pročetl jsem si různé články a vím o slevě na studenta - vím, že na ni mám nárok, vím jaká je výše pro rok 2013. Nejsem si ale jist, jakou část této částky mohu uplatnit - studoval jsem po celý rok (12 měsíců), ale živnost mám pouze posledních 5 měsíců roku. Mohu uplatnit slevu v celé výši, nebo je to omezeno ještě na dobu za kterou mám povinnost podávat daňové přiznání a tedy bych uplatnil pouze 5/12 částky?

Podvědomně tuším, že by to asi mohla být celá částka, ale nikde jsem nějaké potvrzení nenašel, takže bych byl vděčný za radu.


Děkuji a přeji příjemný den,
Tomáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sleva na studenta podnikajícího jen část roku
« Odpověď #1 kdy: Únor 27, 2014 »

Pročtěte § 35ba odst. 1 písm. f) zákona o daních z příjmů. Vypočtená daň se snižuje o 4.020,- Kč po dobu, po kterou se soustavně připravujete na budoucí povolání (do 26 let věku, v případě prezenční formy studia v doktorském studijním programu až do 28 let). Sleva se vztahuje k počtu měsíců studia, nikoliv k počtu měsíců podnikání. Jestliže jste studoval celý rok, tak si můžete uplatnit slevu v plné výši.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Sleva na studenta podnikajícího jen část roku
« Odpověď #2 kdy: Únor 27, 2014 »

Dobrý den.
Pokud jste splňoval podmínky pro uplatnění nároku na slevu na studenta - byl jste studentem celých 12 měsíců a nedovršil jste věk 26 let - magisterské studium -  (maximálně jste tento věk oslavil v prosinci), daň si můžete snížit o 4020,-Kč. Odkaz je v § 35ba odst./f a odstavec 3. \"Poplatník může uplatnit snížení daně ...... ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně splněny\"
IP zaznamenána

spotlee

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Sleva na studenta podnikajícího jen část roku
« Odpověď #3 kdy: Únor 28, 2014 »

Děkuji za odpovědi ;-)
Ano, hledal jsem i v zákonu a jak jsem napsal, vím, že na tuto slevu mám nárok, jen jsem si nebyl zcela jist, zda v plné výši.

Ještě jednou děkuji,
Tomáš
IP zaznamenána
Stran: [1]