Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod na skutečné (minimální) náklady kvůli žádosti o hypotéku  (Přečteno 1565 krát)

juneau

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14

Dobrý den, jsem v prakticky stejné situaci jako dotazující zde: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=6346 . Letos si budeme patrně brát hypotéku, a při uplatnění paušálních výdajů jako doposud bych měl dle \"posledního daňového přiznání\" čistý příjem cca 10 000 Kč. Nic moc. Jsem tedy odhodlaný zkousnout vyšší pojistné atd.

Přemýšlím ale nad \"dokumentací\" příjmů a výdajů. Mám bankovní účet, který používám pro podnikání i osobní potřebu, na něm měsíčně desítky pohybů. V současnosti mi stačilo evidovat příjmy. Ale dříve jsem si při skutečných výdajích vedl podrobný rozpis v Excelu, co každý pohyb na účtu znamenal a zda je daňový nebo nedaňový a podobně. Nyní mi vstávají vlasy hrůzou při představě, že bych všechny tyto pohyby přeťukával z papírových výpisů do Excelu, jen abych je vedl jako \"nedaňové\" ...

Jak tedy nejsnáze \"evidovat\" vysoké příjmy a téměř nulové náklady? Nejraději bych do přiznání do kolonky výdajů napsal \"0\", pokud by to šlo, ale předpokládám, že by to za a) bylo podezřelé, za b) musel bych to případné kontrole asi \"něčím\" doložit.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

V daňové evidenci nemusíte evidovat pohyby na účtu (ani v pokladně). Stačí seznam daňových příjmů a daňových výdajů, výpisy z účtu a paragony si schovejte, abyste byl schopen prokázat, že jste výdaj opravdu uskutečnil. Pokud chcete vést banku a pokladnu, tak můžete příjmy a výdaje za určité období slučovat do jednoho zápisu (například poštovné hrazené v hotovosti za celý rok najednou, nedaňové příjmy či výdaje jedním zápisem za celý výpis z účtu atd.). Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/danova-evidence.php
http://www.jakpodnikat.cz/neplatce-dph-navod.php
Uplatnění daňových výdajů je Vaše právo, nikoliv povinnost. Pokud uvedete do výdajů nulu, tak jste se rozhodl, že žádné výdaje neuplatníte, a nemusíte to nikomu zdůvodňovat.
IP zaznamenána

juneau

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14

Děkuji za odpověď!

Chápu to tedy správně, že \"daňový výdaj\" je takový výdaj, u kterého to uznám za vhodné? :) Tedy zaeviduji všechny \"daňové příjmy\" (= peníze za faktury z mého podnikání), a pak už - pokud jsem líný - třeba jen \"vybrané\" výdaje - třeba za minulý rok pouze koupi notebooku (100% nutný k mé práci)?

Podotázka k úrokům na osobním účtu - myslel jsem, že je mám evidovat jako daňové příjmy, ale zde v diskuzi jsem se dočetl, že na osobním účtu (kde je banka sama zdaní) patří do nedaňových příjmů. Je to tak? K tomu se váže otázka - chci-li mít co nejvyšší daňový základ, a započítám tedy cca 1000 Kč úroků do příjmů, tak mi to FÚ nemůže vyčítat? (pouze si poklepat na čelo, že svou \"hloupostí\" hodlám platit vyšší daně?)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano, chápete to správně. Musíte přiznat všechny příjmy, u výdajů se můžete rozhodnout, že uplatníte jen jejich část, nebo je neuplatníte vůbec.
 
Úroky na osobním účtu jsou zdaněné zvláštní sazbou (daň strhne a odvede banka), tyto příjmy ve svém daňovém přiznání neuvádíte. Pokud se spletete a zahrnete je do daňového přiznání (dílčí základ daně z kapitálového majetku na ř. 38), tak Vám to FÚ zřejmě nebude vyčítat.
IP zaznamenána
Stran: [1]