Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Musím podávat daňové přiznání?  (Přečteno 1833 krát)

Holdav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Musím podávat daňové přiznání?
« kdy: Leden 28, 2014 »

Dobrý den,

jsem v poněkud komplikované situaci a vůbec nevím, zda mám povinnost podat daňové přiznání či nikoliv.

V létě tohoto roku jsem podepsal DPP u jednoho zaměstnavatele a podepsal u něj prohlášení k dani z příjmu. Vydělal jsem si u něj jednorázově 2000 Kč, nedostal žádný doklad a víc už nedostal další práci.

Na podzim tohoto roku jsem podepsal DPP u druhého zaměstnavatele, tam jsem prohlášení k dani z příjmu nepodepsal (myslel jsem si, že když jsem ho podepsal už předtím u předchozího zaměstnavatele, že u druhého zaměstnavatele už nemůžu, což byla asi chyba, protože jsem již nepracoval současně, a tak jsem pravděpodobně mohl podepsat prohlášení i u druhého zaměstnavatele). U tohoto druhého zaměstnavatele mi tedy byla strhávána srážková daň, kromě prvního měsíce, který mi byla strhávána normální daň, protože prý účetní nevěděla, jestli to prohlášení k dani podepíši či ne (sám nechápu, co jí k tomu vedlo, ale s tím už asi nic nenadělám).

V říjnu tohoto roku jsem si zároveň založil živnost, ale nepřesáhl jsem do konce roku hranici příjmů 15 000 Kč (z příjmů na živnostenský list), což by měla být hranice, kdy nebudu muset podávat daňové přiznání.

Jak to tedy je? Budu muset podávat daňové přiznání či nikoliv?

Děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Musím podávat daňové přiznání?
« Odpověď #1 kdy: Leden 28, 2014 »

Daňové přiznání podat nemusíte, stačí oznámit FU, proč DPFO za rok 2013 nepodáváte.

Ale, opravdu jste měl u druhé DPP prohlášení podepsat, a je škoda, že Vám to na personálním nevysvětlili, nebo se Vás pořádně nevyptali na aktuální stav.
Myslím, že to jde ale stále ještě napravit, oslovte tohoto zaměstnavatele, nejlépe ihned, podepište prohlášení a poproste o překlopení z daně srážkové na daň zálohovou a požádejte o potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2013. (Zákon o dani z příjmů, §38k, odst 7.)
Zcela správně by jste si měl vyžádat totéž potvrzení i od prvního zaměstnavatele, a vše zahrnout do DPFO 2013, jak 15 tisíc z podnikání, tak součet příjmů z dohod, a určitě Vám bude sražená daň z 2. DPP vrácena. Nebojte se příjmů z podnikání, veškerou daň pokryje sleva na dani na poplatníka.
Jana
IP zaznamenána

Holdav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Musím podávat daňové přiznání?
« Odpověď #2 kdy: Leden 28, 2014 »

Děkuji za odpověď. Když tedy podám daňové přiznání a učiním Vámi popsané kroky, bude mi vrácena odvedená daň zpět. Kdybych i přesto to daňové přiznání nechtěl podávat, tak jaký důvod uvedu FU k tomu, že nemusím podávat daňové přiznání? Je to ten důvod, že mé příjmy nepřesáhly 15 tisíc za rok? A jak se to poté řeší u zdravotní pojišťovny a na správě sociálního zabezpečení? Těm taky musím dát vědět, že? Stačí tam jen dojít a oznámit to nebo to musí být písemně?

Děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Musím podávat daňové přiznání?
« Odpověď #3 kdy: Leden 28, 2014 »

Ještě mě napadá, že můžete toho zaměstnavatele požádat o překlopení daně, a zároveň o vyúčtování daně za rok 2013, a tudíž nemusíte DPFO za 2013 na fu podávat, jen jim stačí písemně oznámit, že jste v roce 2013 neměl příjmy z podnikání.

Přehledy pro OSSZ a ZP podat musíte.
IP zaznamenána

Holdav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Musím podávat daňové přiznání?
« Odpověď #4 kdy: Leden 28, 2014 »

Děkuji za rady.
IP zaznamenána

Milada Sobotková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Musím podávat daňové přiznání?
« Odpověď #5 kdy: Leden 29, 2014 »

Dobrý den, já mám známou se kterou jsem před rokem vyplňovala přiznání k dani z příjmů: rozvedená, se dvěmi dětmi 7 a 14 let žijícími ve společné domácnosti (2x sleva na dítě za 8 měs., první 4. měs. platňoval manžel který s nimi i po rozvodu tuto dobu bydlel) a potvrzeným příjmem od zaměstnavatele 51.356 Kč vč. pojistného zaplaceného zaměstnavatelem za období 1.1. až 30.4., jiný příjem nebyl ani ze závislé činnosti ani z podnikání nebo pronájmu apod., pak od 1.5. do 31.12. evidence ÚP. Vyplnily jsme přiznání, kdy základem daně po odpočtech nezdanitelných částí bylo uvedeno 42500,-Kč, daňová povinnost vyšla nulová, ale uplatnily jsme nárok na vrácení daňového bonusu na dvě děti za 8 měsíců a odvedenou zálohu na dani - celkem mělo být vráceno cca 18 tis. Pracovnice FÚ známé řekla, že dańové přiznání je chybné pro nedostatečný příjem známé (manžel si na ni odpočet uplatnit nemohl - rozvedli se v předchozím roce). Nerozumím, proč bylo přiznání chybné. Prosím o vysvětlení. Děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Musím podávat daňové přiznání?
« Odpověď #6 kdy: Leden 29, 2014 »

Dobrý den, pokud částka v řádku 31 přiznání nedosahuje šestinásobek průměrné mzdy, není nárok na slevu na děti, píšete jen o částce včetně pojistného z řádku 34 přiznání.
IP zaznamenána

Milada Sobotková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Musím podávat daňové přiznání?
« Odpověď #7 kdy: Leden 29, 2014 »

Dobrý den, JANAA, ještě pro úplnost bych potřebovala vědět: ohledně částky na ř. 31: pracovní úvazek známé 6 hod/ 5. dní tý - tj. 0,75 plného pracovního úvazku. Měla jsem za to, že se kriterium ř. 31 posuzuje vzhledem k šestinásobku průměrné mzdy ( 6x tehdy8000 = 48.000 / slevu na dítě neuplatním podle ZDP §35c), ale ona má 0,75 úvazku tedy poměřím kriterium na 36.000 (ona měla uvedeno více než 42 tis.). Toto je tedy chybný postup? Na ř. 31 musí být zásadně více než 48.000 tis (nyní 6 x 8500tj. 51.000)? děkuji za upřesnění.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Musím podávat daňové přiznání?
« Odpověď #8 kdy: Leden 29, 2014 »

Ano, bohužel, chybný postup... musí dosáhnout 48 tisíc. Sama si teď nejsem jista, se změnou výše minimální mzdy v půli roku 2013, ale tuším, že zůstává 6 x 8000. Krácený dle úvazku ale zcela jistě možné není.

Neprodala třeba Vaše známá něco, z čeho jí plynuly příjmy dle § 10 ????
IP zaznamenána
Stran: [1]