Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ na mateřské  (Přečteno 3137 krát)

HankaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 33
OSVČ na mateřské
« kdy: Únor 07, 2014 »

Dobrý den přeji. Mám opět jeden specifický dotaz.
Manželka vnuka je OSVČ na mateřské dovolené. Před nástupem na mateřskou pracovala v rámci své živnosti v kosmetickém salonu. Teď má možnost v rámci nově uzavřené živnosti pracovat doma.
Dočetla jsem se, že vlastní výdělečná činnost není v době mateřské možná.
Lze ji vykonávat třeba při eventuelním krácení mateřské? Děkuji za odpověď. S pozdravem Hanka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ na mateřské
« Odpověď #1 kdy: Únor 07, 2014 »

Pobírá peněžitou pomoc v mateřství (z nemocenského pojištění OSVČ) nebo už má rodičovský příspěvek?
IP zaznamenána

HankaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 33
OSVČ na mateřské
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2014 »

Zdeno, dobrý den. Manželka vnuka pobírá peněžitou pomoc v mateřství. Alespoň si to tak myslím, protože malé je 7 měsíců.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ na mateřské
« Odpověď #3 kdy: Únor 08, 2014 »

Dobrý den, Hanko. PPM se poskytuje 28 týdnů, takže mamina už by mohla mít rodičovský příspěvek, nebo jej začne pobírat v nejbližší době.

V době, kdy pobírá PPM (dávka z nemocenského pojištění OSVČ), nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Pokud vykonává, tak přichází o nemocenské dávky.

V době, kdy pobírá rodičovský příspěvek, může neomezeně podnikat.
IP zaznamenána

HankaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 33
OSVČ na mateřské
« Odpověď #4 kdy: Únor 09, 2014 »

Zdeno zdravím Vás a moc děkuji za odpověď. S mladými to probereme a podle vaší rady se zachováme. Přeji hezkou neděli. Hanka
IP zaznamenána

MichaelaP2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ na mateřské
« Odpověď #5 kdy: Březen 12, 2014 »

Dobrý den, mám už 4 roky pozastavený ŽL, který jsme provozovala jako vedlejší činnost. Momentálně jsem na rodičovské dovolené a smlovu na hlavní pracovní poměr mám do konce tohoto roku. Mohu si teď otevřít ŽL,abych nepřišla o rodičovský příspěvek. A jaké poplatky budu muset kde hradit? Ještě dotaz, zda po otevření ŽL mohu vést jen příjmy a výdaje a v roce 2015 je uplatnit do daň přiznání za 2014 pouze paušálně. Děkuji Pokorná
IP zaznamenána

MichaelaP2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ na mateřské
« Odpověď #6 kdy: Březen 12, 2014 »

Dobrý den, ještě jsem se chtěla zeptat, jak je to když si otevřu ŽL na rodičovské dovolené a chci nakupovat zboží z USA nebo Číny. Zda musím zboží dani a clít? Popřípadě jak postupovat s tímto zbožím, abych si ho mohla dát do výdajů? Děkuji Pokorná
IP zaznamenána
Stran: [1]