Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinnost DPH u dovozu zboží - neplátce  (Přečteno 2905 krát)

Tereza W

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Povinnost DPH u dovozu zboží - neplátce
« kdy: Srpen 25, 2013 »

Dobrý den,
měla bych dotaz k novinkám ohledně neplátce dph a povinné hranice 326000. Pokud jsem to pochopila správně, tak do té hranice 326000 se nepočítá hodnota cizí DPH? Tzn. že mám do obratu počítat pouze hodnotu zboží bez DPH? A pokud tu hranici překročím, stávám se osobou identifikovanou k dani. Co to přesně znamená? Jaké kroky mám podniknout?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Povinnost DPH u dovozu zboží - neplátce
« Odpověď #1 kdy: Srpen 25, 2013 »

Hranice 326 tis. Kč není novinkou. Nové je to, že pokud jí překročíte, tak se nemusíte stát plátcem DPH (byla byste plátcem ve vztahu ke všem svým činnostem, i k tuzemským), stačí být identifikovanou osobou (DPH řešíte pouze při vztazích se zahraničím). Do limitu se nezapočítává dovoz zboží (dovážíme ze třetích zemí), pouze pořízení zboží z EU a to bez cizí DPH.
Více informací zde:
http://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php
IP zaznamenána

Tereza W

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Povinnost DPH u dovozu zboží - neplátce
« Odpověď #2 kdy: Srpen 25, 2013 »

Děkuji za odpověď. Špatně jsem se vyjádřila. O té hranici vím, jen jsem si v minulosti myslela, že je to i s cizí DPH. Zboží nakupuji v rámci EU. Jen tedy ještě poslední dotaz... pokud zboží pořídím již jako osoba identifikovaná k dani např. z Německa - fakturu budu tedy žádat bez vyčíslení cizí DPH a zboží prodám tady tedy také bez dph (tuzemský obchod)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Povinnost DPH u dovozu zboží - neplátce
« Odpověď #3 kdy: Srpen 25, 2013 »

Hranice byla a je bez cizí DPH. Podle současného znění zákona o DPH není předmětem daně pořízení zboží z jiného členského státu, pokud
celková hodnota pořízeného zboží BEZ DANĚ nepřekročila v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce 326 000 Kč (§ 2a/2/a  ZDPH).
Pokud budete objednávat zboží jako identifikovaná osoba, tak sdělte dodavateli své DIČ a požadujte fakturu bez vyčíslení cizí DPH. Daň přiznáte v tuzemsku (podle českých pravidel), na rozdíl od plátců si ale nebudete moci uplatnit nárok na její odpočet. Zboží budete v tuzemsku prodávat bez DPH, neboť ve vztahu k tuzemským plněním jste neplátcem.
IP zaznamenána

Tereza W

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 28
Povinnost DPH u dovozu zboží - neplátce
« Odpověď #4 kdy: Srpen 25, 2013 »

Dobrý večer, děkuji.
IP zaznamenána

hornova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Povinnost DPH u dovozu zboží - neplátce
« Odpověď #5 kdy: Září 18, 2013 »

Dobrý den, nevíte, prosím Vás, zda limit nákupu ze zahraničí 326000 za rok se může vyčerpat i když v běžném roce manžel podnikal pouze 5 měsíců? Může za 5 měsíců nakoupit zboží za 32600,-kč, nebo jen poměrnou část? Díky za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Povinnost DPH u dovozu zboží - neplátce
« Odpověď #6 kdy: Září 18, 2013 »

Limit je stanoven na kalendářní rok a je jedno, zda jej vyčerpáte za rok nebo za 5 měsíců podnikání.
IP zaznamenána
Stran: [1]