Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Poštovní známky a přiznání k DPH  (Přečteno 3091 krát)

JB59

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Poštovní známky a přiznání k DPH
« kdy: Červenec 23, 2013 »

Zdeni, prosím, poraďte. Mám trafiku, kde také prodávám poštovní známky. Ty odebírám od pošty nebo z velkoobchodu, kde nakupuji cigarety. Známky jsou samozřejmě s 0% DPH a taky tak je prodávám. Teď jsem zjistila, že jsem měla známky uvádět v přiznání k DPH. Můžete mi poradit, do kterých řádků je mám 2zapsat (nákup?, prodej?)? A co s těmi, které jsem už podala? Když jsem měla před 2 roky kontrolu na DPH (po prvním přiznaní k DPH), řekl FÚ, že mám vše v pořádku. Tak nevím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poštovní známky a přiznání k DPH
« Odpověď #1 kdy: Červenec 23, 2013 »

Dobrý den. Nákup známek do přiznání vůbec neuvádíte, pro přijatá plnění osvobozená od daně tam ani není žádná kolonka. Prodej známek (za jejich nominální hodnotu) by měl být uveden v řádku 50 přiznání, jde o osvobozené plnění bez nároku na odpočet podle § 52/2 ZDPH.
Řádek 50 má vliv na výpočet krátícího koeficientu. Jestliže máte na výstupu nějaká plnění bez nároku na odpočet, tak musíte krátit vstupy, u kterých neumíte rozlišit, zda souvisejí jen se zdaňovaným nebo jen s osvobozeným plněním (jsou společné). Výpočet koeficientu najdete v § 76 ZDPH, pokud by Vám vyšel koeficient 95% až 100%, tak ani nemusíte krátit vstupy. Správně byste měla podat dodatečná přiznání za předcházející období. Nebo to nechejte být a zvažte, zda by nebylo lepší přestat prodávat poštovní známky:-)
IP zaznamenána

JB59

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Poštovní známky a přiznání k DPH
« Odpověď #2 kdy: Červenec 23, 2013 »

Tak koeficient by mi vyšel přes 99%. Navíc by se to týkalo jen nájmu, bezpečnostní firmy a pár drobností. Takže bych při mém obratu nic nekrátila. Teď je otázka, co mi můžou udělat, když ty staré přiznání nechám tak a začnu to tam uvádět až teď?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poštovní známky a přiznání k DPH
« Odpověď #3 kdy: Červenec 23, 2013 »

Pokud nevznikla povinnost krátit, tak bych nepodávala dodatečné přiznání a začala bych uvádět až nyní. Nevím, jak by se v případě kontroly zachovali, když to není na doměrek. Kdyby Vás vyzvali k podání dodatečného přiznání, a Vy byste neuposlechli, tak by mohli uložit pořádkovou pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy podle § 247 daňového řádu.
IP zaznamenána

JB59

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Poštovní známky a přiznání k DPH
« Odpověď #4 kdy: Červenec 23, 2013 »

Moc děkuji za odpověď. Proč mi to neřekli tehdy při kontrole? A přitom si pamatuji, že se u těch známek zajímali, jestli mám smlouvu s poštou. A to mám. Ještě jeden dotaz. Do přiznání mám uvést 99% nebo rovnou 100%, když 95% a výš se má považovat za 100%?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Poštovní známky a přiznání k DPH
« Odpověď #5 kdy: Červenec 23, 2013 »

Možná je to nenapadlo. Nebo věděli, že stejně nebudete muset krátit, tak Vás nechtěli zatěžovat.

Zálohový koeficient můžete stanovit kvalifikovaným odhadem na 100%. V posledním přiznání roku 2013 provedete vypořádání. Kdybyste se náhodou sekla v odhadu a vypořádací koeficient vyšel např. na 94% (ale to zřejmě nehrozí), tak byste snížila uplatněné nároky z krácených plnění.
IP zaznamenána

JB59

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Poštovní známky a přiznání k DPH
« Odpověď #6 kdy: Červenec 24, 2013 »

Děkuji. Zase jsem o něco chytřejší.
IP zaznamenána
Stran: [1]