Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z paušálních výdajů na daňovou evidenci - skutečné výdaje  (Přečteno 2111 krát)

deninek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9

Kvůli změnám pro rok 2013 (nemohu odčíst manželku a děti) chci přejít z paušálních výdajů na daňovou evidenci (skutečné výdaje)

Dočetl jsem se že musím udělat úpravu daňového základu
Poplatník je v situaci ?zahájení vedení daňové evidence?. To je zmíněno v poslední třetině paragrafu 23 odstavec 8 zákona o daních z příjmů. Zde se píše, že se musí (stejně jako při přechodu z vedení daňové evidence na paušální výdaje) speciálně upravit základ daně za rok 2012, konkrétně o tyto položky (pokud se u poplatníka vyskytují):

cena nespotřebovaných zásob
výše pohledávek, s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y zákona o daních z příjmů,
výše závazků (neuvažují se přijaté a zaplacené zálohy)
další položky (rezervy).

Můj případ je tento:
Poplatník eviduje k 31. 12. 2012 zásoby, pohledávky nebo závazky ? pro přechod se rozhodne až v průběhu roku 2013. Je povinen podat dodatečné daňové přiznání za rok 2012 a opravný přehled o příjmech a výdajích ČSSZ.

Konkrétně mně zůstala jedna neuhrazená faktura na 70.000,-Kč (byla uhrazená v lednu 2013) a zůstaly mi zásoby krému na skladě které jsem ale neevidoval v roce 2012 protože jsem měl paušální výdaje. Závazky jsem měl všechny uhrazeny.
Vím že musím udělat dodatečné daňové přiznání a nyní mě zajímá:
1. zda musím vyčíslit hodnotu zásob na skladě k datu 31.12.2012 (a zahrnout do dodatečného přiznání) a zda v roce 2013 musím evidovat zásoby - vést skladovou evidenci?
2. jak spočítám daňový základ pro dodatečné přiznání? Dočetl jsem se že nemohu uplatnit 60% výdaj ale \"skutečné\"
3. předpokládám že po dodanění pohledávky a zásob tyto už neuplatňují v přiznání pro rok 2013

Díky za odpovědi,

denis
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Při přechodu z paušálních výdajů na vedení DE se řídíte ustanovením § 23 odst. 8 písm. b) věta 3.
Základ daně se upravuje jen o hodnotu pohledávek (nemusí se upravovat o pohledávky uvedené v § 24/2/y) ZDP) a cenu nespotřebovaných zásob.
Úprava základu daně o rezervy by byla nesmyslná, paušalitsta přece žádné rezervy netvoří. Základ daně nelze snížit o závazky (jako při přechodu z DE na paušál).

1. Správně byste měl do dodatečného přiznání zahrnout stav zásob k 31.12.2012, i když jste nebyl povinen je evidovat. Pokud jsou krémy určeny k prodeji a uvedete je v dodatečném přiznání, tak při jejich prodeji v roce 2013 budete přiznávat do daňových příjmů pouze rozdíl mezi dodaněnou skladovou cenou a cenou, za kterou jste je prodal. Jestli se jedná o spotřební materiál, tak bych krémy do dodatečného přiznání neuváděla.  

2. V dodatečném přiznání vyplníte stejné příjmy a výdaje, jako v původním přiznání. Navíc vyplníte tabulku E, ve které provedete úpravy původního daňového základu, a oddíl 6.

3. Úhrada dodaněné pohledávky v lednu 2013 a příjem z prodeje dodaněných zásob (ve výši, v které byly dodaněné) budou příjmy, které neovlivní základ daně, neboť už byly jednou zdaněné.
IP zaznamenána
Stran: [1]