Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH - ukončení činnosti ve sdružení a následný pronájem  (Přečteno 1039 krát)

alvap

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, řeším takovouto situaci a potřebovala bych poradit.
Fyzická osoba, plátce DPH, podniká na základě příslušných živnostenských oprávnění 1.-provozování pneu a autoservisu - provozováno ve sdružení dvou osob, 2.-zemědělská činnost - provozuje sám.
Tento podnikatel je již v důchodovém věku od října 2012, o důchod požádal nyní s žádostí o vyplácení důchodu zpětně od 1.1.2013.
Činnost 1.-provozování pneu a autoservisu : K 31.3.2013 rozhodnuto o rozpuštění sdružení. Je možné, že činnost automechanika bude vykonávat příležitostně samostatně i nadále, neukončuje tedy činnost OSVČ. Po vypořádání majetku ze sdružení (předpokládá se do 30.4.2013) pronajme svou část servisu jiné OSVČ, která nebyla účastníkem původního sdružení.
Činnost 2.-zemědělská - pokračuje dál beze změn.
Jak správně postupovat ve vztahu k DPH a dani z příjmů ? Co se týká zdrav.poj. a sociálního poj. je situace jasná ( zůstane-li OM, pak zdanění podle §7 a odvod soc.a zdrav.poj., vyřadí-li se a potom pronajme nebo prodá, pak zdanění podle §9 nebo §10 a žádný odvod soc.a zdrav.poj.)
Tuto situaci hodlá vyřešit následovně :
1)
Budova+pozemek (v roce 1994 vloženo do OM v ocenění podle znal.posudku, DPH neuplatněno),  jsou ve spoluvlastnictví 4 osob - 1/4 je jeho, 1/4 jeho manželky, 1/4 je druhého účastníka bývalého sdružení a 1/4 manželky druhého účastníka sdružení. 1/2 těchto nemovitostí pronajme jiné OSVČ na základě nájemní smlouvy (samozřejmě se souhlasem všech spolumajitelů nemovitostí).
Je vhodné nemovitost (svou + manželčinu část) vyřadit z OM a potom pronajímat-jaké budou dopady z hlediska DPH a daně z příjmu? Nebo pronajímat jako OM-jaké budou dopady z hlediska DPH a daně z příjmů v tomto případě?
2)
Zařízení v servisu - Dlouhodobý majetek odepsaný (zvedák, vyvažovačka,přezouvačka), dlouhodobý majetek dosud neodepsaný(motortester,automobil), dále drobný majetek - nábytek,regály, staré počítače, nářadí (klíče, šroubováky, kladiva,.....) hodlá po rozdělení majetku vyplývajícího z rozpuštění sdružení pronajmout jiné OSVČ na základě nájemní smlouvy.
Měl by se tento majetek (patrně jen dlouhodobý) spráně vyřadit z OM a potom pronajímat nebo pronajímat jako OM? Jaké budou dopady z hlediska DPH a z hlediska daně z příjmů? Pokud se bude pronajímat jako OM, musí si OSVČ vyřídit další živnostenský list a jaký (pronájem věcí movitých)?
3)
Zásoby - k 31.3.2013 provedena inventura. Svou část zásob (1/2) si tento \'končící\' podnikatel ponechá a postupně odprodá-vystvaví řádné daňové doklady a odvede z nich DPH podle datumu uskutečnění jednotlivých plnění, daň z příjmu potom v rámci daňového přiznání za rok 2013 v rámci §7. Hrozí při tomto postupu nějaká komplikace nebo je třeba zásoby vyřadit z OM, ihned z nich odvést DPH a později odprodat (bez DPH) a daň z příjmu řešit v §10.

Závěr : Fyzická osoba OSVČ tedy podnikatelskou činnost celkově neukončuje. Dojde pouze k omezení činnosti. Je takovéto řešení celé situace možné nebo je ptřeba postupovat úplně nějak jinak?

Děkuji za odborné příspěvky.
IP zaznamenána
Stran: [1]