Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Místo podnikání, provozovna, korespondenční adresa  (Přečteno 2729 krát)

Radka H.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Přeji hezký den,
předně bych ráda poděkovala autorce webu - je plný užitečných informací a to i pro někoho, kdo má již nějaký přehled a chce si rozšířit obzory.

Ráda bych místní odborníky požádala o radu. Jsem nevidomá a chci si zřídit volnou ohlašovací živnost, kde by bylo předmětem podnikání provozování e-shopu, nákup a prodej výrobků pro historický šerm, nicméně moji dodavatelé by mi zaslali výrobek objednaný zákazníkem a já bych mu zboží dodala, neměla bych tedy žádný sklad a nebo minimum skladovaného zboží. Ráda bych se proto optala, co se týče provozovny, místa podnikání a korespondenční adresy.

Bydlím v nájemním bytě pronajímaném Městskou částí, mám zde také své trvalé bydliště, čili dle zákona musím mít pro podnikání v tomto bytě souhlas od pronajimatele, to je mi jasné. Nicméně jsem se chtěla optat, zda musím mít také provozovnu, když se jedná o prodej po Internetu, nemám kamennou prodejnu. Ptám se kvuli označení provozovny, kvůli vyššímu zdanění a poplatkům. Případně bych se prosím optala, zda si mohu jako místo podnikání dát adresu mé maminky, která má byt v osobním vlastnictví a jaký druh souhlasu pak potřebuji a zda mohu mít jako korespondenční adresu své trvalé bydliště v bytě pronajímaném městskou částí..

Snažím se v zákoně o živnostenském podnikání vyznat, ale toto mi není úplně jasné, především to, zda jsem povinna mít také provozovnu, nebo zda stačí mít místo podnikání bez provozovny.

Předem děkuji uctivě za radu.

Radka Hlaváčová
Praha
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Místo podnikání, provozovna, korespondenční adresa
« Odpověď #1 kdy: Březen 27, 2013 »

Dobrý večer, pokud nebudete mít zřízené výdejní místo, které by navštěvovala veřejnost, tak nemusíte mít provozovnu.

Místo podnikání můžete zvolit dle vlastního uvážení, můžete tedy uvést adresu své maminky. Předpokládám, že budete potřebovat maminčin písemný souhlas s užíváním jejího bytu jako místa podnikání. Formulář by měli mít na ŽÚ. Jestliže budete mít místo podnikání na jiné adrese, než je místo bydliště, tak je budete muset viditelně označit jménem, příjmením a identifikačním číslem.  Korespondenční adresa je v místě podnikání.

Další info viz http://www.jakpodnikat.cz/provozovna.php
IP zaznamenána

Radka H.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Místo podnikání, provozovna, korespondenční adresa
« Odpověď #2 kdy: Březen 28, 2013 »

Dobrý den,
moc děkuji za odpověď. Včera jsem měla sraz s kamarádkou, též živnostníkem, která má místo podnikání v nájemním bytě s majitelem a místo podnikání uvedla na svém trvalém bydlišti tamtéž a žádné povolení prý nepotřebovala. Kdybych tedy chtěla mít místo podnikání v bytovém prostoru, kde normálně bydlím a k podnikání používám jen své PC, potřebuji souhlas Měú nebo nikoliv? Kamarádka do jednotného registračního formuláře uvedla místo podnikání své trvalé bydliště, provozovnu nemá a živnost provozuje bez problému již několik let.

Pokud bych nechtěla na dveřích od bytu mít u maminky své Ič a označení a souhlas Měú by byl nutný, musím se jít tedy optat tam, zda mi podnikání povolí. Nicméně dle kamarádky, pokud nemám v bytě zároveň provozovnu, což bych asi ani neměla mít, jelikož provozovna má být v nebytovém prostoru, v bytě bydlím a k podnikání používám jen svůj PC, neměl by být problém.

Děkuji za odpověd, Radka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Místo podnikání, provozovna, korespondenční adresa
« Odpověď #3 kdy: Březen 28, 2013 »

Pokud uvedete jako místo podnikání (nikoliv provozovnu, k té byste potřebovala souhlas) adresu trvalého bydliště, tak by živnostenský úřad neměl vyžadovat žádná potvrzení nebo povolení. Místo podnikání je stejně jenom adresa, na kterou Vám bude ŽÚ posílat případnou korespondenci.
IP zaznamenána

Irča

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Místo podnikání, provozovna, korespondenční adresa
« Odpověď #4 kdy: Duben 03, 2013 »

Dobrý den,
k tomuto tématu bych ráda přidala svou zkušenost: pokud je majitel bytu Městský (Obecní) úřad nebo pokud máte z nějakého důvodu adresu trvalého bydliště na Městském (Obecním) úřadě, upozorní Vás na živnostenském úřadě, že tam sídlo podníkání mít nesmíte - úřad nedá souhlas s místem podníkání a živnostenský úřad Vám proto zruší oprávnění k podnikání (nevím, jestli se vyjadřuji dostatečně přesně) - osobní zkušenost. Přikláněla bych se k tomu, zřídit si sídlo u někoho jiného, případně využít služeb firem, které nabízejí pronájem sídla.
S pozdravem,
Irča
IP zaznamenána
Stran: [1]