Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak vyřadit pohledávky z daňové evidence  (Přečteno 2634 krát)

dabo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Jak vyřadit pohledávky z daňové evidence
« kdy: Březen 30, 2013 »

Dobrý den,
   jsem OSVČ a vedu daňovou evidenci. Od roku 1996 eviduju 4 neuhrazené faktury v hodnotě 230 000,- Kč. Pohledávky v době vymáhání nebylo možné od dlužníků vymoct kvůli jejich dalším dluhům vůči státu (FÚ, OSSZ, VZP), takže soudní řízení na radu právníka ani neproběhlo. V současnosti jsou promlčené.
Prosím poraďte, jakým způsobem je dostat z daňové evidence. Chci přejít na paušál a toto mi v tom brání. Děkuju za odpověď. Daniela
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Jak vyřadit pohledávky z daňové evidence
« Odpověď #1 kdy: Březen 30, 2013 »

Dobrý den.
Je třeba postupovat podle §23 odst. 8, písmeno b) :
.....Základ daně (dílčí základ daně) se upraví za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo. ....
IP zaznamenána

dabo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Jak vyřadit pohledávky z daňové evidence
« Odpověď #2 kdy: Březen 30, 2013 »

Dobrý den Marie66,
   omlouvám se, ale nerozumím.
Za jakých podmínek se dá z daňové evidence přejít na paušál, to vím. Ale nevím, co udělat s pohledávkami (vlastně jenom s vystavenými fakturami, které nebyly nikdy zdaněny, protože nebyly uhrazeny). Vedu daňovou evidenci a nejsem plátce DPH.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Jak vyřadit pohledávky z daňové evidence
« Odpověď #3 kdy: Březen 30, 2013 »

Je potřeba pročíst výše uvedený paragraf.
Jinými slovy: Tak staré pohledávky jsou sice promlčené, ale jelikož vedete DE a  pohledávky nebudou uhrazeny, tak je musíte tzv. \"dodanit\". Upravit rozdíl mezi příjmy a výdaji o hodnotu pohledávek, které by při jejich úhradě byly daňovým příjmem.
Poznámka: Chápu, že to cítíte jako nespravedlonost, (věřte mi, že tuto situaci velmi důvěrně znám), ale proto, abyste mohla vystavit fakturu - očekávat příjem, měla jste v této souvislosti i nějaké výdaje, o které jste si v daném roce snížila daňový základ.
Pokud nechcete provést dodanění, můžete samozřejmě pokračovat ve vedení DE, ale této úpravě se nevyhnete nejpozději v době ukončení podnikání.
IP zaznamenána

dabo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Jak vyřadit pohledávky z daňové evidence
« Odpověď #4 kdy: Březen 31, 2013 »

Dobrý den Marie66,
   moc Vám děkuju, napsala jste to tak, že jsem to už pochopila. Po Vaší první odpovědi jsem §23 odst. 8, písmeno b) četla, ale vůbec jsem tomu nerozuměla.
Tak zbavení se nedobytných pohledávek z DE není žádná finančně nenáročná záležitost. A když se jich nezbavím, můžu zapomenout na paušál.
   Ano před vystavením faktury jsem výdaje měla a uplatnila, ale tvořily jenom 13% z fakturované částky. Tak mi to přijde víc než nespravedlivé, abych já měla \"dodanit\" to, co jiný nezaplatil (87%). Kdybych měla dodanit vynaložené výdaje, o které jsem si snížila daňový základ v daném roce, tak s tím bych ještě souhlasila, i když...
   Ještě jednou děkuju za ochotu a přeju hezké Velikonoce,   Daniela
IP zaznamenána

dabo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Jak vyřadit pohledávky z daňové evidence
« Odpověď #5 kdy: Duben 02, 2013 »

Dobrý den paní Zdeno, děkuju za nasměrování. Daniela
IP zaznamenána
Stran: [1]