Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Uplatnění ztráty z min.let v přehledu pro PSSZ  (Přečteno 1687 krát)

Danana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,
prosím o Váš názor, zda je u OSVČ (cizinec, podvojné účetnictví, plátce DPH, zdanění paušálem/řemeslná živnost) možné uplatnit ztrátu z min.let  (konkrétně z r.2009) a snížit si tím vyměř.základ pro výpočet soc.pojištění ?
Znamenalo by to v Přehledu o příjmech a výdajích uvést částku z řádku č.45 DP. Dosud jsme vždy hradili povinný min.odvod a ztrátu jsme zatím  nikdy neuplatnili.
Na webu jsem vyhledala několik rozporuplných diskusí (http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=806312) a přímo na příslušné PSSZ mi telefonicky sdělili, že účetní dotazy nezodpovídají a že se mám informovat u účetní.
Předem děkuji za zpětnou vazbu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Uplatnění ztráty z min.let v přehledu pro PSSZ
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2013 »

Uplatnění ztráty z ninulých let se týká pouze daně z příjmů, nelze snižovat vyměřovací základ pro výpočet pojistného na SP.
IP zaznamenána

Danana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Uplatnění ztráty z min.let v přehledu pro PSSZ
« Odpověď #2 kdy: Březen 27, 2013 »

Jako vyměřovací základ pro ČSSZ se uvede částka z řádku 113 (příloha 1) nebo řádek č.42 daň.přiznání ? Jinými slovy, je nutné do vyměř.základu na SP zahrnout i kapitálové příjmy (úroky z podnikat.účtů apod.)? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Uplatnění ztráty z min.let v přehledu pro PSSZ
« Odpověď #3 kdy: Březen 27, 2013 »

Jako vyměřovací základ se uvede částka z ř. 37 přiznání (přenesená z ř. 113 přílohy). Příjmy z kapitálového majetku, z pronájmu, případně z ostatní příjmy nevstupují do vyměřovacích základů pro výpočet pojistného na ZP a SP, neboť se nejedná o příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.
IP zaznamenána
Stran: [1]