Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno  (Přečteno 3443 krát)

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154

Dobrý den paní Zdeno, prosím o radu nebo aspoň váš názor jako zkušeného daňaře a účtaře. Budu vám za to velice vděčná.
Jedná se o dotaz ohledně pořízení auta, nekupuju ho každý den, tak jsem v této tématice jaksi nejistá... :)

Jsem FO, DE, plátce DPH.

Koupila jsem auto na leasing v únoru 2013, ke kterému jsem dostala daňový doklad, na kterém stojí:
PC: 349.000 - 0%
ZC: 1.000 - 0%
fin. služba: 46.290 - 21% s odpočtem
DPH: 9.720
pojištění: 51.252 - osvobozeno od DPH
celkem vč. DPH: 457.264 Kč

Z toho pro mě vyplývá, že já si můžu odečíst na DPH je tu fin. službu ve výši 9.720? Jaktože si nemůžu odečíst DPH z PC auta? Pokud auto krátím 80/20 - můžu si odečíst jen 80% z 9.720, že? A ten zbytek 20% přejde do ceny, ze které si udělám rozpočet, abych mohla auto odečítat.

Ale ještě je tu jedna věc, jedno auto už mám na leas. a nemám zaměstance, tudíž si nemůžu uplatňovat obě auta. To staré mi bude končit leas. letos na podzim.
Mám to udělat tak, že do podnikání dám staré auto do října (myslím splátky pronajatého majetku), až skončí splátky, dám ho do drobného majetku v ZC a hned násl. den vyřadím, pokud do daruji otci, musím platit daň z příjmu v par. 10? A co DPH?  Auto bylo pořízeno 10/2008.
Nebo co byste dělala vy? Uplatnit si do výdajů na konci roku už to nové auto od 2/2013? Ale co potom to staré?

Doufám, že není můj dotaz moc dlouhý. Jsem s pozdravem a přeju vám hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #1 kdy: Duben 10, 2013 »

Dobrý večer, paní Jitko,

     podívejte se do smlouvy, možná nemáte povinnost (můžete mít jen právo) předmět pronájmu po ukončení nájemní smlouvy odkoupit. V tom případě se z pohledu zákona o DPH nejedná o dodání zboží, ale o poskytování služeb. Daňovým dokladem by byl až splátkový kalendář (jako to bylo do konce roku 2008).

     Podle mého názoru můžete používat obě auta současně. Například jedno vždycky v úterý a ve čtvrtek a druhé po zbytek týdne:-) Nebo můžete novým autem jezdit na obchodní jednání a na běžné pojíždění používat staré auto.
U starého auta musíte nechat doběhnout leasing, abyste je mohla (alespoň na 1 den) zařadit do obchodního majetku. Pak je můžete vyřadit do osobního užívání nebo darovat. Jestliže auto do 5 let od jeho vyřazení z OM neprodáte, tak nemusíte platit daň z příjmů podle § 10 ZDP. Darování je bezúplatné, takže nebudete mít žádný příjem, který byste musela přiznávat. Při darování nebo vyřazení auta do osobního užívání odvedete DPH (dokladem o použití) z ceny obvyklé.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #2 kdy: Duben 11, 2013 »

Děkuji vám za rychlou odpověď!!

Ano, rozhodla jsem se, že budu používat obě auta k podnikání :) Ještě k tomu starému autu, při pořízení jsem si neuplatňovala DPH, v r. 2008 to ještě nešlo, takže nebudu tedy DPH odvádět ani při vyřazení do os. užívání, že?

Ohledně nového auta a DPH, dočetla jsem se na daňovém dokladu od leasingovky, že se jedná o zvláštní režim podle par. 90, tzn. že leasingovka odkoupila auto od soukromé osoby, proto si nemůžu uplatnit DPH ani já. Je to možné?? Ale tu finanční službu snad můžu??

Poslední otázka teď z \"jiného soudku\" :) FO, fakturuje pojišťovně AXA nouzové otevření dveří + výměna poškozeného zámku na soukromém bytě. Jedná se o subdodávku. Režim přenesení ano nebo ne? Axa je plátce DPH. Jsem za ano.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #3 kdy: Duben 11, 2013 »

Rychlá odpověď, blbá odpověď:-) Omlouvám se, možnost, že nebyla uplatněna daň na vstupu, jsem nevzala v úvahu. Pokud jste u starého auta neuplatnila při jeho pořízení, případně TZ, nárok na odpočet, tak při vyřazení z OM nemusíte odvádět DPH (§ 13/5 ZDPH).

To nové auto není až tak nové, jak se na první pohled zdálo:-) Zvláštní režim podle § 90 ZDPH je možné použít i při dodání zboží formou finančního leasingu. V tom případě leasingovka odvádí daň jenom ze své marže, nikoliv z ceny auta. Pro kupujícího neplátce je pak auto levnější.  Obchodník použitým zbožím nesmí na daňovém dokladu vyčíslit DPH a kupující plátce nemá podle § 90/10 ZDPH nárok na odpočet.Nárok na odpočet z finanční služby si můžete uplatnit.

Fakturace pro AXU: dodavatel je plátce, odběratel je plátce, jedná se o stavební a montážní práce zařazené v klasifikaci CZ CPA pod kódy 41 až 43. Jsou naplněny všechny podmínky pro použití režimu PDP.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #4 kdy: Duben 12, 2013 »

Jejda, nic se neděje, já si myslela, že DPH neřeším, jen jsem se chtěla ujistit :)

Ještě k AXE, představte si, že mi vrátili fa s tím, že nesmím použít RPDP s následujícím odůvodněním (to si počtete :) :

Problematika týkající se výkladu zákona 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty (konkr. § 92a - § 92e) je v poslední době často dotazovaným tématem ze strany dodavatelů služeb, s nimiž naše spol. spolupracuje. Většina z nich si tento zákon bohužel vysvětluje chybně a vystavuje faktury naší společnosti bez DPH, ačkoliv jsou sami plátci DPH. Přitom fakturu na celkovou částku bez DPH by měli vystavovat pouze pro odběratele služeb, kterým byla přímo služba poskytnuta a tito provozují podnikatelskou činnost. Faktura vystavená bez DPH na naši společnost by byla akceptovatelná pouze za předpokladu, že by dodavatelský subjekt poskytl své služby přímo naší společnosti (např. na objektu, kde naše společnost sídlí apod.).
Pokud jsou však služby poskytnuty našim klientům, na režimu vystavení faktury se nic nemění a i nadále by měli být na naši společnost vystavovány faktury na částky za provedené služby včetně DPH (za předpokladu, že je dodavatel služeb plátcem DPH).
Zároveň vám zasíláme vyjádření našeho fin. oddělení k problematice fakturace služeb provedených na základě objednávky vystavené naší společností:
Vyjádření k DPH u stavebních prací, které spadají pod klasifik. CZ-CPA 41-43, a tedy u nich nastalo od 1.1.2012 k přenesení daň. povinnosti na odběratele, v případě, že toto plnění nadále využívá pro svoji ekonomickou činnost:
příjemcem služeb v těchto případech není AXA CZ, která je následně poskytuje svým klientům jako vlastní ekonomickou činnost. Poskytovatel poskytuje služby přímo klientům AXA CZ pro jejich soukromé potřeby. K přenesení daňové povinnosti dle  § 92e ZDPH na AXA CZ tedy nedojde. Více viz informace generálního fin. ředitelství a min. financí k režimu PDP na DPH ve stvabebnictví dle § 92e zákona o DPH:
Uvedený režim je tedy povinen použít plátce, který poskytne vymezené stavební nebo montážní práce s místem plnění v tuzemsku jinému plátci pro jeho ekonomickou činnost. Jestliže příjemce plnění pořizuje přijaté zdanitelné plnění výlučně pro soukromou potřebu, nebo výlučně pro plnění, které není předmětem daně, není v postavení osoby povinné k dani a v tom případě se neuplatní režim PDP.



..... co na to říkáte? Kdo má tedy pravdu? O jaký zákon se mám opřít?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #5 kdy: Duben 12, 2013 »

To je tedy počteníčko:-)

Pokud byste fakturovali osobě, které jste otevřeli dveře a vyměnili poškozený zámek, tak bych souhlasila. Fakturace neplátci s DPH. Fakturace plátci v režimu přenesení, ale pokud by Vám plátce písemně prohlásil, že ve vztahu k danému plnění nevystupuje jako osoba povinná k dani, tak fakturace s daní. Může to být plátce Pepa Novák, který si nechal otevřít soukromý dům, který nemá nic společného s jeho ekonomickou činností.
Jestli jsem dobře pochopila Váš původní dotaz, tak fakturujete AXE, v tom případě je příjemcem plnění plátce AXA, nikoliv Pepa Novák, a měli byste použít režim PDP.

AXA se odvolává na informaci GFŘ, odkázala bych je na další informaci GFŘ:

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/legislativa_metodika_14310.html?year=0%C2%93
zvláště na text:
\"Jde-li o podmínku plnění mezi plátci, je nutné upozornit, že předpokladem pro povinnost použít režim přenesení daňové povinnosti je skutečnost, že tyto osoby při uskutečnění daného plnění vystupují jako osoby povinné k dani, tj. v rámci své ekonomické činnosti. U stavebních prací jde pak zejména o to, že osoba, která zdanitelné plnění přijímá, vystupuje u daného plnění jako osoba povinná k dani.
Jestliže příjemce plnění (plátce) pořizuje přijaté zdanitelné plnění výlučně pro soukromou potřebu, nebo výlučně pro plnění, které není předmětem daně, není v postavení osoby povinné k dani a v tom případě se neuplatní režim přenesení daňové povinnosti - to znamená, že plátce, který uskutečnil zdanitelné plnění, uplatní daň na výstupu, daň přizná a zaplatí (běžný mechanismus). Obdobně se neuplatní režim přenesení daňové povinnost pokud např. obec pořizuje plnění pro potřeby související výlučně s její činností při výkonu veřejné správy, při níž se nepovažuje za osobu povinnou k daní (viz § 5 odst. 3 zákona o DPH).
Z hlediska jistoty u poskytovatele plnění jde-li o správnost zdanění lze doporučit, aby příjemce plnění písemně prohlásil, že přijaté plnění použije výlučně pro účely, které nejsou předmětem daně resp. příjemce ve vztahu k danému plnění nevystupuje jako osoba povinná k dani.\"

Podle mého názoru jste použila režim PDP správně. Ale jestli chtějí fakturu s DPH, tak bych jim ji vystavila. Pochybuji, že by Vás někdo trestal za to, že jste odvedla DPH. Pokud měl být použit režim PDP a bylo fakturováno s daní, tak druhá strana nemá nárok na odpočet. V tomto případě je to asi jedno, plnění použijí k pojišťovací činnosti, která je stejně bez nároku na odpočet.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #6 kdy: Duben 15, 2013 »

Ano, jsem stejného názoru jako vy, ale vystavím tu fa s DPH jak chtějí, nebudu se s nimi dohadovat :( ... Mám takových případů spousty, kdy fakturuji na bytové družstvo práci s dodáním zboží na soukromý byt a vždycky vystavuji fa s PDP a nikdy mi ji bytové družstvo nevrátilo... No je to kocourkov.. :))
Moc vám děkuji za váš čas a hlavně ochotu, je na vás spolehnutí.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #7 kdy: Duben 15, 2013 »

Rádo se stalo:-) Družstevní byty nejsou soukromé, jsou ve vlastnictví družstva.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #8 kdy: Duben 17, 2013 »

Paní Zdeno, ještě mě napadlo... vystavit tu fa s 15 nebo 21% když se jednalo o soukromý byt? Promiňte za blbý dotaz, ale jsem už nějaká nejistá nebo co...
S tím družstvem jsem se špatně vyjádřila, měla jsem na mysli, že dělám pro Společenství vlastníků bytových jednotek.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pořízení auta na leasing - prosím poraďte p. Zdeno
« Odpověď #9 kdy: Duben 17, 2013 »

Při určení sazby nezkoumáte, komu byt patří. V pohodě se vejdete do snížené sazby podle § 48/1 ZDPH, poskytli jste montážní práce v souvislosti s opravou bytu. Při změnách nebo opravách dokončených staveb nemusíte posuzovat \"sociálnost bydlení\", stačí, že jde o stavbu pro bydlení (tedy RD, BD nebo byt).
IP zaznamenána
Stran: [1]