Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: osvč+dpč  (Přečteno 2556 krát)

Rudla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
osvč+dpč
« kdy: Březen 06, 2013 »

Dobrý den,
měl bych prosím 3 otázky:

1.pokud pracuji jako OSVČ a DPČ,podávám dvě daňová přiznání?

2.Jako osvč pracuji 3 měsíce na hlavní a 9 na vedlejší(9 měsíců DPČ)pak to tak zadávám do kalkulaček takto,je to správně?

3.Pokud podám dvě přiznání(DPČ 1,OSVČ 2)a odečítám manželku bez příjmu a dvě děti tak to dělám u obou přiznání nebo jen u jednoho?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
osvč+dpč
« Odpověď #1 kdy: Březen 06, 2013 »

1. Podáváte jen jedno přiznání, ve kterém uvedete všechny příjmy.

2. Ano.
IP zaznamenána

renatka228

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
osvč+dpč
« Odpověď #2 kdy: Březen 09, 2013 »

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je správně, když zadávám do účetního programu přijatou fakturu, která má den uskutečnění zdaň. plnění například 15.03.2013 a spatnost až v následujícím měsíci například 05.04.2013 a já zaplatím fakturu 02.04. DPH se mi započte do měsíce dubna a né v březnu. Je to tak správně? Myslela jsem, že DPH bude spadat do datumu uskutečnění zdaň. plnění...a jak je to při vydané faktuře, tam tuším, že DPH spadá pod den uskutečnění zdaň.plnění... Děkuji Vám za Váš čas. Renata
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
osvč+dpč
« Odpověď #3 kdy: Březen 09, 2013 »

Nárok na odpočet lze (většinou) uplatnit až ke dni, kdy máte v držení daňový doklad (§ 73 ZDPH). Pokud obdržíte fakturu v březnu, tak uplatníte nárok na odpočet v březnu, den úhrady není důležitý. U vystavených DD přiznáváte daň ke dni zdanitelného plnění.
IP zaznamenána

Rudla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
osvč+dpč
« Odpověď #4 kdy: Březen 10, 2013 »

Dobrý den,
Pracuji jako OSVČ a DPČ,mám přeplatek na dani u obou činností ale když zadám do daŇové kalkulačky že pracuji jako osvč 3 měsíce na hl. a 9 měsíců je pro mne hlavní dpč vyskočí mi přeplatek jen na dani ale ne z dpč.Když udělám každé zvlášť tak se mi přeplatek ukáže,nevím tedy jak do jednoho daňové formuláře mám zanést obě činnosti aby se mi tam sloučily oba přeplatky?
Děkuji za radu R.K.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
osvč+dpč
« Odpověď #5 kdy: Březen 10, 2013 »

Pro účely daně z příjmů nerozlišujete hlavní a vedlejší činnost. Jaký formulář vyplňujete?
IP zaznamenána

Rudla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
osvč+dpč
« Odpověď #6 kdy: Březen 11, 2013 »

Dobrý den,
vyplňuji to v daňové kalkulačce na těchto stránkách:http://www.podnikatel.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka/.
Zadám:Příjmy ze závislé činnosti(DPČ),Příjmy z podnikání-ostatní živnost(odečet paušálem),Zaplacené úroky (hypotéky, spoření),2 děti a manželka bez příjmu a dole sem narazil na podnikání hl.činnost a vedlejší kam zadám měsíce.Snad to dělám správně?
Děkuji za odpověď Ruda
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
osvč+dpč
« Odpověď #7 kdy: Březen 11, 2013 »

To nahoře, kam zapisujete příjmy ze závislé činnosti, příjmy z podnikání, úroky, děti a manželku, se týká daně z příjmů. Zkuste si zadat údaje do formuláře daňového přiznání. Pokud jste platil zálohy na daň z příjmů též jako OSVČ (loni jste platil daň vyšší než 30 tis. Kč), tak je zapíšete do ř. 85. Zálohy na daň, které srazil zaměstnavatel, zapíšete do ř. 84 daňového přiznání. Na ř. 91 vyjde výše přeplatku.

Tabulka dole se netýká daně, ale zdravotního a sociálního pojištění. To jsou zase úplně jiné výpočty. Tam vám nemůže vyskočit přeplatek z DPČ, protože zdravotní a sociální pojištění platíte jen za svoji podnikatelskou činnost. Povinné odvody zdravotního a sociálního pojištění z DPČ musí odvést zaměstnavatel.

Na stránkách Podnikatele najdete interaktivní formulář, ve kterém si vyplníte daňové přiznání i přehledy o příjmech a výdajích:
http://www.podnikatel.cz/formulare/interaktivni-danove-priznani-dan-z-prijmu-vcetne-prehledu-pro-cssz-a-zdravotni-pojistovnu/

Pokud máte celkový daňový základ do 400 tis. Kč a příjmy z podnikání do 800 tis. Kč, tak si můžete stáhnout bezplatnou verzi.
IP zaznamenána
Stran: [1]