Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: umělec, podnikatel  (Přečteno 1641 krát)

roman.anderle

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
umělec, podnikatel
« kdy: Březen 01, 2013 »

Dobrý den,

umělec, podnikající jako OSVČ - svobodné povolání, stále student.. Znamená to, že se musím registrovat na FÚ, OSSZ a zdravotní pojištovnu?
A na OSSZ a zdravotní pojišťovně nemusím jako student platit zálohy do určité výše zisku? (stejně jako u OSVČ podnikající na živnost?)

Předpokládám, že výše uvedené je správně a nebude problém pokud budu prodávat své obrazy.
Budu si vést daňovou evidenci a běžně podám daňové přiznání a přehledy OSVČ.

Jak to bude ale v případě, že nebudu chtít prodat pouze obraz, ale nechám si například vyrobit dárkové předměty se svými grafikami k prodeji?
Můžu tak stále učinit bez živnosti? Nebo již budu potřebovat nějakou volnou živnost?

Děkuji mnohokrát za každý dotaz..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
umělec, podnikatel
« Odpověď #1 kdy: Březen 02, 2013 »

Výše uvedené je správně. Na prodej dárkových předmětů bych si vyřídila živnostenské oprávnění.
IP zaznamenána

roman.anderle

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
umělec, podnikatel
« Odpověď #2 kdy: Březen 02, 2013 »

Citace: Zdena
Výše uvedené je správně. Na prodej dárkových předmětů bych si vyřídila živnostenské oprávnění.
Děkuji za reakci.. tušil jsem, že mi to doporučíte, ptž by se to asi potom těžko \"ukecávalo\" na úřadech.. Šla by ještě varianta, že bych vlastní obrazy prodával nějakému prostředníkovy k prodeji a dané dárkové předěmty by byly z mých návrhů, ale prostředník by jejich nákup a prodej vyřešil přes sebe, a mě za ně vyplatil kupříkladu formou dohody?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
umělec, podnikatel
« Odpověď #3 kdy: Březen 02, 2013 »

Ano, to by šlo. Nebo sám prodávat obrazy a člověkem, který by řešil nákup a prodej dárkových předmětů uzavřít smlouvu podle autorského zákona (autorská práva k návrhu).
IP zaznamenána
Stran: [1]