Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH účtované neplátci  (Přečteno 1997 krát)

Tom99cz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH účtované neplátci
« kdy: Leden 26, 2014 »

Dobrý den,

nově pronajímám nebytové prostory pro podnikání neplátci DPH. Faktury jsem jako plátce DPH vystavoval včetně DPH, kterou jsem kvartálně odváděl FÚ. Teď jsem zjistil, že postup byl špatný a dle vyjímky v zákoně o DPH jsem měl správně účtovat nájem bez DPH.

Stejně jsem přeúčtovával náklady na elektřinu včetně DPH, kde jsem asi měl bez DPH.

Mohu vystavit nějaký opravný doklad a nájemníkovi DPH vrátit? Doufám, že není hned nutné volat na FÚ, nerad bych na sebe upozorňoval více než je nutné.

Moc děkuju za rady.
IP zaznamenána

andrea03

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 53
DPH účtované neplátci
« Odpověď #1 kdy: Leden 27, 2014 »

nájem se měl fakturovat bez daně do ř. 50 přiznání,
pak všechna přijatá plnění vztahující se k osvobozenému nájmu byly bez nároku na odpočet.
energie na vstupu plný nárok, při přeúčtování na neplátce s daní a odvod na výstupu ř. 1, 2
pokud jsou plnění na ř. 50 dohází pak k výpočtu krátícího koeficientu
IP zaznamenána

Tom99cz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH účtované neplátci
« Odpověď #2 kdy: Leden 27, 2014 »

Děkuju za odpověď.

Abych dostal zpět chybně odvedené DPH, musím tedy podat opravné přiznání za příslušné období. Je to tak?

Všechna přijatá plnění související s nájmem bez nároku na odpočet - znamená třeba opravy nebo úpravy (jde o prodejní stánek, budku)? Jaké jiné náklady mohou mít souvislost s nájmem?

Krátící koeficient se pak vztahuje pouze při společných nákladech - např. kdybych pronajímal zároveň plátci i neplátci DPH, je to tak? Nebo se s ním počítá i jinde?
IP zaznamenána
Stran: [1]