Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dodanění zrušeného životního pojištění  (Přečteno 2382 krát)

RenataB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den, od roku 2005 má manžel ŽP, které letos zrušil. Některé roky si odepisoval zaplacené zálohy na ŽP. Již čtyři roky má paušální výdaje. Protože má výdaje 80% a odečítá si i mně jako manželku, zálohy na ŽP mu po ty čtyři roky nijak neovlivnili daň, kterou stejně žádnou neměl. Bylo by např. možné,že by se dodanily odepsané zálohy pouze za ty roky , kdy by to daň ovlivnilo ? Podle mých propočtů by se jednalo pouze o dva roky. Protože jinak je to pro nás nevýhodné, vzhledem k tomu, že bychom to dodanili až za tenhle rok, tzn. v příštím roce v daňovém přiznání, kdy se nebudou odečítat ani děti ani manželka v domácnosti. A tedy by nám to příjmy znatelně navýšilo. A to i přesto , že vlastně po většinu let nám odepisování záloh na ŽP daň nijak neovlivnilo.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodanění zrušeného životního pojištění
« Odpověď #1 kdy: Únor 16, 2013 »

Pokud budete postupovat striktně podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů, tak byste měli dodanit částky, o které jste v daňovém přiznání za předchozí roky snížili základ daně do nuly.

§ 15/6 ZDP: příjmem podle § 10 ..... jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného ZÁKLAD DANĚ SNÍŽEN ........

Zákon hovoří pouze o snížení základu daně, nikoliv o snížení daně.
IP zaznamenána

RenataB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Dodanění zrušeného životního pojištění
« Odpověď #2 kdy: Únor 17, 2013 »

Děkui, takže jestli to chápu správně, musím tam uvést všechny částky odečtené jako výdaje na životní pojištění. Ještě jsem se chtěla zeptat, manžel pojištění vypověděl 6.2.2013, je možné dodanit částky za ŽP jako příjem za rok 2012 ? Myslím, že FÚ by to mohlo být jedno, hlavně když to zdaním. Ale za minulý rok by to pro nás bylo výhodnější, protože měl manžel příjmy nižší a za rok 2013 se nebudou již odečítat děti ani manželka. Ještě jednou děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Dodanění zrušeného životního pojištění
« Odpověď #3 kdy: Únor 17, 2013 »

Pokud byl vyčíslen základ daně vyšší než odečtené částky, tak musíte dodanit vše, co jste si odečetla.
 ŽP se dodaňuje v tom roce, ve kterém obdržíte odbytné, mělo by tedy být zdaněno v roce 2013. Pokud zdaníte v r. 2012 a FÚ na to přijde, tak mu to nebude jedno, protože v roce 2013 by vybral vyšší daň, takže ji doměří. Spolehla bych se na to, že FÚ paušalisty vůbec nekontroluje a zdanila v roce 2012.
IP zaznamenána

RenataB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Dodanění zrušeného životního pojištění
« Odpověď #4 kdy: Únor 17, 2013 »

Děkuji, asi to tak risknu.
IP zaznamenána

Jirka1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dodanění zrušeného životního pojištění
« Odpověď #5 kdy: Únor 21, 2013 »

Dobrý den, omlouvám se, pokud se to zde již probíralo, ale nenašel jsem to. Prvotně letos budu podávat daňové přiznání na příjem z pronájmu bytu dle skutečných výdajů. Můj daňový poradce mi neustále radí paušál 30 %. Pustil jsem se tedy do toho sám. Už jsem se popasoval s daňovou evidencí příjmů a výdajů v časovém sledu, chápu paušální náklad na auto 4.000 měs a eviduji si daňové Odpisy dlouhodobého HM majetku. To na čem teď tápu, je evidence pohledávek a závazků ve zdaňovacím období, ve kterém dochází k ukončení nájmu. Vůbec nevím, co si mám pod tím představit.
Jedná se o vyúčtování přijatých záloh za služby, kde vzniká přeplatek či nedoplatek? Nejedná se pouze o pohledávku, pokud je nájemník v prodlení? Můžete mě prosím jen nasměřovat příkladem, jak mi může pohledávka či závazek vzniknout. Moc děkuji za případnou odpověď. Jirka
IP zaznamenána
Stran: [1]