Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daně, rodičovská dovolená  (Přečteno 2575 krát)

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
Daně, rodičovská dovolená
« kdy: Listopad 17, 2012 »

dobrý večer, potřebuji poradit, jsem mamina na rodičovské dovolené, přivydělávám si u jedné organizace na DPP, měsíčně 3000,-, abych nemusela platit daně podepsala jsem u nich prohlášení, můj původní zaměstnavatel se na mě obrátil z důvodu nemoci mé zástupkyně, která má PS po dobu mé rodičovské dovolené, abych nastoupila do zaměstnání s volnou pracovní dobou. Zajímalo by mě, zda si mohu nechat podepsané prohlášení u té DPP tedy u jiné organizace, u původního zaměstnavate bych si měla vydělat nad 5000,- tudíž by to bylo zálohovou daní, příští rok bych si udělala daňové přiznání sama a daně by se mi vrátily.Je to takhle možné?? Nebo bych měla mít podepsáno u hlavního zaměstnavatele?

Druhý dotaz - budu vykonávat tu samou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou, znamená to tedy,že bych se měla vrátit na svou původní PS??Nebo je možná DPP či DPČ? Co to pro mě znamená - zůstanu dál evidovaná jako na rodičovské dovolené? mám o ní požádáno do 4/2013 a rodičovský příspěvek budu i nadále pobírat. Má to nějaký vliv na PS mé zástupkyně, která je nemocná?

Moc děkuji za vaše názory.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #1 kdy: Listopad 25, 2012 »

fakt nikdo neví, prosím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #2 kdy: Listopad 25, 2012 »

Můžete si sama zvolit, u kterého zaměstnavatele podepíšete prohlášení. Hlavního zaměstnavatele po nástupu upozorněte, že máte podepsáno jinde.
Jestli se vrátíte na to samé místo, tak přerušíte čerpání rodičovské dovolené a budete pokračovat v původním pracovním poměru. Rodičovský příspěvek není nijak vázán na příjmy ze zaměstnání, můžete jej pobírat dál.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 135
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #3 kdy: Listopad 27, 2012 »

děkuji, a co si myslíte o pracovní smlouvě mé původní nástupkyně, nekončí jí tím náhodou pracovní poměr, když já se vrátím byť kvůli tomu, že je nemocná?? Jde o to, jestli by pak měla nárok na náhradu mzdy - těch 21 dní, co platí zaměstnavatel
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #4 kdy: Listopad 27, 2012 »

Bohužel, nevím.
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 22, 2012 »

Citace: romča
... RD, přivydělávám si u jedné organizace na DPP, měsíčně 3000,-, ... podepsala jsem u nich prohlášení,
můj původní zaměstnavatel se na mě obrátil z důvodu nemoci mé zástupkyně, která má PS po dobu mé rodičovské dovolené, abych nastoupila do zaměstnání s volnou pracovní dobou. Zajímalo by mě, zda si mohu nechat podepsané prohlášení u té DPP tedy u jiné organizace, u původního zaměstnavate bych si měla vydělat nad 5000,- tudíž by to bylo zálohovou daní, příští rok bych si udělala daňové přiznání sama a daně by se mi vrátily.Je to takhle možné?? Nebo bych měla mít podepsáno u hlavního zaměstnavatele?
Záleží jenom na Vás, kde prohlášení podepíšete.

Citace: romča
Druhý dotaz - budu vykonávat tu samou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou, znamená to tedy,že bych se měla vrátit na svou původní PS??Nebo je možná DPP či DPČ? Co to pro mě znamená - zůstanu dál evidovaná jako na rodičovské dovolené? mám o ní požádáno do 4/2013 a rodičovský příspěvek budu i nadále pobírat. Má to nějaký vliv na PS mé zástupkyně, která je nemocná?
Nástupem do zaměstnání skončí Vaše RD. (Tzn., že v té době Vám zaměstnavatel může dát výpověď.)
Na stejný druh práce nelze sjednat další pracovní smlouvu ani žádnou dohodu.

Citace: romča
Má to nějaký vliv na PS mé zástupkyně, která je nemocná?
Má-li Vaše zástupkyně sjednánu pracovní smlouvu na dobu Vaší RD, skončí její smlouva Vaším nástupem.
IP zaznamenána

Karol

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #6 kdy: Leden 07, 2013 »

Dobrý deň, možno Vám pomôže stránka http://www.mzdovecentrum.sk/ je tam kopa užitočných informácií pre podnikateľov, mzdy, financie dane,....atd.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #7 kdy: Leden 07, 2013 »

Dobrý den. Bohužel, nepomůže, my se musíme řídit českými předpisy:-)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #8 kdy: Únor 11, 2013 »

Dobrý den, zaměstnankyně pobírá rodičovský příspěvek, k tomu má v téže firmě uzavřen II. pracovní poměr, z kterého pobírá hrubou mzdu cca 2500 měsíčně. K tomu tato žena i podniká, vedlejší činnost z titulu rodičovské, neplatí si nemocenské pojištění, platí jen zálohy na DP. Teď je tato žena těhotná, předpokládaný termín porodu srpen 2013. Mateřská dovolená se jí bude počítat z obou pracovních poměrů? Má smysl aby se přihlásila k dobrovolnému nemocenskému pojištění? Její záloha na sp po podání přehledu  je 1706, to už by mohla platit rovnu minimální zálohu, ale nejsem si jista počtem dní, aby měla nárok z činnosti OSVČ na mateřskou. Moc děkuji, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #9 kdy: Únor 12, 2013 »

Bohužel, nevím, z čeho se bude počítat mateřská v práci.

Podle mého názoru nemá smysl, aby se přihlašovala k nemocenskému pojištění jako OSVČ. Pokud by chtěla pobírat PPM z obou pojištění (jak ze zaměstnání, tak jako OSVČ), tak by v každém z pojištění musela splnit podmínku účasti na pojištění alespoň 270 dnů před nástupem na PPM.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daně, rodičovská dovolená
« Odpověď #10 kdy: Únor 13, 2013 »

Děkuji, Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]