Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyplatí se mi přejít na plátce DPH?  (Přečteno 1152 krát)

jir1k

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Vyplatí se mi přejít na plátce DPH?
« kdy: Leden 28, 2013 »

Dobrý den,

pročítám si pečlivě fórum a nerad bych přispěl něčím co se už řešilo, ale zajímal by mě názor na konkrétní případ někoho kdo se v problematice OSVČ pohybuje.

Pepa je neplátce DPH podniká živnost v IT oboru kde většina jeho zákazníků jsou plátci DPH ale lidi se kterýma spolupracuje - jeho dodavatelé jsou většinou neplátci.
Pepa po zaplacení zdravotního a sociálního pojištění má průměrně čistý zisk 20 000 za měsíc. Při daňvém přiznání uplatňuje paušální výdaje 60%.
zisk 20 000 x 12 = 240 000
výdaje 240 000 x 0,6 = 144 000
daňový základ 96 000
dan pred slevou 14 400
sleva na poplatnika 24 000

dan je nula

Pocitam spravne ? Pokud ano tak se mi nevyplati prejit na platce dokud nebudu mit rocni zisk vice nez 400 000,-.
Okoli me k tomu netlaci, jen uvazuji z duvodu ze kdyz bych si v soucasne dobe spocital naklady a vyuzil bych napr pausal na pouzivani vozidla 4000/mesic apod tak bych se asi dostal na vic nez 144 000,- mesic.

Otazka tedy zni pocitam spravne? Nevyplati se mi prejit na platce DPH?

Děkuji všem za případnou odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyplatí se mi přejít na plátce DPH?
« Odpověď #1 kdy: Leden 29, 2013 »

Daň z příjmů počítají neplátci u plátci stejně. Zřejmě žijete v domnění, že plátce musí uplatňovat prokázané výdaje. Není to tak, i plátce DPH může pro účely daně z příjmů uplatnit výdaje procentem z příjmů.

Vám se nevyplatí přejít na plátce hlavně proto, že dodavatelé jsou většinou neplátci, takže byste odváděl daň na výstupu a neměl byste nic moc k uplatnění na vstupu. Jestli ale odběratelé disciplinovaně platí, tak by vám to nemuselo tak moc vadit. Hlavně má plátce DPH na krku více povinností. Ten, kdo se zaregistruje v r. 2013, bude měsíčním plátcem, to znamená každý měsíc zpracovat doklady a odevzdat přiznání k DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]