Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přerušení živnosti  (Přečteno 2744 krát)

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přerušení živnosti
« kdy: Listopad 13, 2012 »

Dobrý den,
Chtěl bych poprosit o radu a doporučení.
Jsem prvním rokem (od dubna) OSVČ a kvartální plátce DPH. Ke konci roku bych chtěl živnost přerušit. Předpokládám, že normálně podám daňové přiznání a přiznání k DPH za 4. kvartál.
Jako OBZP budu platit zdravotní pojištění, sociální nemusím.
V případě zaměstnaneckého poměru, bude přerušená živnost mít nějaký vliv? Budu muset něco platit?
Jak je to s DPH, když mám přerušenou živnost?
Kdy bych měl žádost podat, když chci přerušit k 31.12?

Velice předem děkuji za Váš názor!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #1 kdy: Listopad 13, 2012 »

Jestli přerušíte činnost ke konci roku (např. během prosince), tak podáte přiznání k DPH za 4.Q do 25. ledna 2013 a přiznání k dani z příjmů do 1. dubna 2013. Pokud budete mít ke dni přerušení nějaké zásoby, pohledávky nebo závazky a do 1.4.2013 živnost neobnovíte, tak byste měl upravit základ daně podle ustanovení § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů.

V případě zaměstnaneckého poměru nebude mít přerušená živnost žádný vliv.

I v době přerušení budete podávat přiznání k DPH. Pokud neuskutečníte žádné plnění, tak stačí zakřížkovat políčko: Neexistují-li údaje pro stranu 2.

Pokud budete oznamovat přerušení činnosti na živnostenském úřadě (dnes už se nemusí), tak vždy předem, tedy kdykoliv před 31.12.2012.  Ve změnovém listu, který budete vyplňovat na ŽÚ, můžete v kolonce 04 vyplnit, že pro účely SSP/ZP se jedná zároveň o ukončení samostatné výdělečné činnosti a v kolonce č. 15 prostřednictvím CRM oznámit změnu i na FÚ, ZP a OSSZ. Pokud nebudete oznamovat přerušení živnostenskému úřadu, tak je oznamte své zdravotní pojišťovně a OSSZ do 8. ledna 2013.
IP zaznamenána

klim

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Přerušení živnosti
« Odpověď #2 kdy: Listopad 20, 2012 »

Děkuji za odpověď a rady!
IP zaznamenána

jadur

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Přerušení živnosti
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 20, 2012 »

Paní Zdeno,
Jsem důchodce a k tomu pracuji jako OSVČ. Na několik měsíců živnost přeruším.
Znamená to : po uvedenou dobu nemusím platit zálohy na ZP a SP ?(přerušení těmto dvěma inst. ohlásím).
Při přerušení platím jaký poplatek? Komu? Po opětovném přihlášení (a znovu ohlášení na ZP a PSSZ) platím jaký poplatek a komu?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přerušení živnosti
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 20, 2012 »

Za ty měsíce, ve kterých budete mít po celý měsíc (od prvního do posledního dne v měsíci) přerušené podnikání, nemusíte platit zálohy na ZP a SP. Za přerušení ani za obnovení činnosti se neplatí žádné poplatky.

Pokud přerušíte činnost během prosince a neobnovíte ji do termínu pro podání daňového přiznání (do 1.4.2013), tak byste měl v přiznání za rok 2012 provést úpravy daňového základu podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů. Základ daně se zvyšuje o zásoby, pohledávky a zůstatky rezerv. Základ daně lze snížit o závazky (přijaté faktury), které by při úhradě byly daňovým výdajem, např. fa za telefon nebo energie.
Pročtěte diskusi zde: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=11369
IP zaznamenána

romana01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Přerušení živnosti
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 21, 2012 »

Dobrý den,
 Jsem zaměstnaná a v říjnu jsem si založila volnou živnost, kvůli mému internetovému obchodu. Zatím jsem ještě nic nevydělala. Budu muset v platit nějaké daně? Já měla za to že výdělek do 6 000 se nedaní, ale dneska jsem byla uvedená v omyl svými přáteli.
Živnost nechci přerušovat, protože bych ráda pokračovala ve svém podnikání.
Děkuji a přeji příjemné svátky
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Přerušení živnosti
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 22, 2012 »

Dobrý den, pokud jste ještě nic nevydělala, Váš příjem je nula, a daň 15% z nuly je stále nula.
Zaměstnanec, který si vydělá víc jak 6 tisíc za rok daní... Takže   budete mít zdaněn příjem ze zaměstnání, a pokud jste měla výdaje s podnikáním,
tak do přiznání uvedete do přílohy č. 1 ony výdaje, budete mít z podnikání ztrátu, kterou si v dalších letech budete moci odečíst z daní.  Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]