Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ - vedlejší s částečným invalidním důchodem  (Přečteno 3251 krát)

Showstay

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den, chtěl bych začít podnikat jako OSVČ a posledních pár dní jsem strávil studováním materiálů, bohužel se mi to všechno zamotalo a ve výsledku pořád nevím nic. Napíšu sem moje doměnky a otázky a případně mě, prosím, opravte.

Jsem veden na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání ale kdybych začal být OSVČ tak bych to kvůli částečné invaliditě mohl mít jako vedlejší činnost?

OSVČ - vedlejší činnost a částečná invalidita: v tomhle už jsem se úplně ztratil, jaké pojištění a v jaké výši bych musel platit?

A ještě otázka na závěr, na tuhle jsem odpověď nikde nenašel: když začnu být OSVČ - vedlejší, musím/můžu se odhlásit z úřadu práce?

Mockrát děkuji za případnou odpověď :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - vedlejší s částečným invalidním důchodem
« Odpověď #1 kdy: Listopad 29, 2012 »

Pokud jste poživatelem důchodu, tak budete pro účely sociálního pojištění považován za OSVČ vedlejší a u zdravotního pojištění bude plátcem pojistného i stát.

SP: budete platit pojistné jen ze skutečného vyměřovacího základu, nemusíte respektovat minimální vyměřovací základ. Pokud nedosáhnete rozhodné hranice, tak nemusíte vůbec platit pojistné. V prvním roce podnikání nemusíte platit zálohy. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php

ZP: zaplatíte pojistné jen z rozdílu příjmů a výdajů, nemusíte respektovat minimální vyměřovací základ. V prvním roce podnikání nemusíte (ale můžete) platit zálohy.  Více zde, bod 3):
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Jestliže zahájíte samostatnou výdělečnou činnost, tak se musíte odhlásit z úřadu práce.
IP zaznamenána

Showstay

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
OSVČ - vedlejší s částečným invalidním důchodem
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 07, 2012 »

Dobrý den, úspěšně jsem si založil živnost ale v jednotném registračním formuláři nebylo ani slovo o invaliditě a úřednice to nezajímalo, takže pravděpodobně mě berou jako OSVČ - hlavní. Dnes mi přišel dopis z OSSZ s požadavkem na placení záloh na důchodové pojištění ve výši 1836 Kč. Mám to ignorovat, nebo mám pro jistotu oběhnout OSSZ a zdravotní pojišťovnu s potvrzením o invaliditě?

Také jste psala, že v prvním roce podnikání nemusím platit zálohy, bere se ten rok od ledna do prosince nebo jako rok od založení živnosti? Založil jsem si ji teď v prosinci a do ledna neplánuji žádné příjmy ani výdaje, takže pokud budu už hned v lednu povinen platit zálohy, tak to bude 0 Kč/měsíčně?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - vedlejší s částečným invalidním důchodem
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 09, 2012 »

Pro jistotu oběhněte OSSZ a ZP s potvrzením o invaliditě. Nepřihlásil jste se náhodou (omylem) k dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ? Jestli ano, tak to rychle zrušte.

Jestliže jste oznámil na OSSZ a ZP zahájení činnosti od prosince 2012, tak je prvním rokem podnikání rok 2012. Zálohy od ledna 2013 budou nulové, vše konzultujte na OSSZ a na ZP, až ponesete potvrzení o invaliditě.
IP zaznamenána

Showstay

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
OSVČ - vedlejší s částečným invalidním důchodem
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 20, 2012 »

Dobrý den,
opět si dovolím poprosit o radu: přišel mi dnes dopis z finančního úřadu s rozhodnutím o registraci a přidělení daňového registračního čísla. Chtěl bych ale být neplátce DPH. Mám lhůtu 30 dní na odvolání, můžu zatím vyplnit přehled příjmů a výdajů za rok 2012 a donést jim v novém roce na finanční úřad přehled i odvolání najednou?

Děkuji
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
OSVČ - vedlejší s částečným invalidním důchodem
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 20, 2012 »

Dobrý den, tuším, že dopis z fú o registraci je zpráva o registraci k podnikání jako taková, jestli jste či nejste plátce DPH si ověříte zde, zadejte přidelěné dič - Vaše rč - a uvidíte.  

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do
IP zaznamenána
Stran: [1]