Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Penzijní připojištění a soukromé zdravotní poj. - zaměstnavatel  (Přečteno 1743 krát)

kamenda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, jsem právnickou osobou a zároveň jsem i jednatelem firmy, mohu přispívat sám sobě na penzijní a popř. životní pojištění z role zaměstnavatele? Děkuji JK
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano. Nezapomeňte nárok na tyto požitky zakotvit buď v jednatelské smlouvě, nebo ve vnitřní směrnici.

(Pokud jste jediným společníkem a jednatelem, pak by musely být podpisy na smlouvě ověřeny. Jednodušší zřejmě bude vnitřní předpis, který schválíte rozhodnutím jediného společníka, nahrazujícím rozhodnutí VH.)
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95

Dobrý večer,
mohu prosím přidat dotaz k této problematice? Založila jsem firmu k 1.5. a k tomuto datu jsem také přijala zaměstnance, kterým chci přispívat na penzijní pojištění. Mohu jim tam prásknout celých 24 tis, nebo se počítá poměrná část podle data uzavření pracovní smlouvy?
Nikde nemůžu dohledat, jestli se na toto vztahuje poměrná část.
Moc děkuji.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387

Mám pocit, že můžete nejvýš 2 tisíce za měsíc, takže poměrnou část, uvidíme co názory ostatních. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer vespolek. Podle mého názoru tam můžete prásknout celých 24 tisíc (od příštího roku 30 tisíc). Podle§ 6/9/p) bod 2 je u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů: platba zaměstnavatele v celkovém úhrnu nejvýše 24 000 Kč ročně.

Mohli byste přispívat i víc, pokud to bude podloženo nějakým ujednáním (směrnice, smlouva ...) a pro zaměstnavatele by to byl daňově uznatelný výdaj, ale nadlimitní částka by u zaměstnance podléhala dani z příjmu a oběma pojistným.
IP zaznamenána

jedle

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 95

Dobrý večer holky,
moc děkuji vám oběma za odpověď, při čtení ZDP jsem došla ke stejnému názoru jako paní Zdenka.
Takže to tam prásku celý :o))
IP zaznamenána
Stran: [1]