Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu  (Přečteno 2479 krát)

katka01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu
« kdy: Září 25, 2012 »

Dobry den,
jsem OSVC, predmet cinnosti vyroba elektriny z fotovoltaicke elektrarny. jedna se o malou elektrarnu na strese rodinneho domu. Bohuzel z duvodu zrizeni cinnosti (ziskani licence) podle Energetickeho zakona musim vest podvojne ucetnictvi (tusim, ze loni bylo toto ustanoveni zruseno nicmene netyka se zpetne jiz elektraren v provozu). OSVC mam jako vedlejsi cinnost k trvalemu zamestnaneckemu pomeru. Letos mi k FTV navic pribylo i par prijmu z prekladatelske a pruvodcovske cinnosti, a proto zvazuji prechod na vydaje pausalem. Ucetnictvi si vedu sama. Jsem platce DPH.
Prosim o odpoved, pripadne potvrzeni mych domenek na nasledujici otazky.
- domnivam se ze dodatecne danove priznani podavat nemusim, nebot prosincove prijmy mam v roce 2011 zdaneny. Navic nemam ke konci roku zadne pohledavky, zasoby ani zavazky.
- v roce 2012 musim evidovat prijmy z FTV a prijmy z prekladu zvlast, nebot na kazde se bude uplatnovat jiny pausal (FTV 40%, preklady/pruvodcovani 60%). Zaroven budu dale vest podvojne ucetnictvi a dale budu platcem DPH.
-Domnivam se spravne, ze pro me se z hlediska pausalnich vydaju vlastne nic nemeni, protoze 1. ledna vystavim fakturu za prosinec a tudiz do vynosu ale i prijmu bude zauctovno az v roce 2013. Zaroven v lednu 2012 jsem vystavila fakturu za prosinec 2011, ktera nebyla zahrnuta v prijmech roku 2011.
- Posledni dotaz se tyka zaloh na socialni a zdrav. poj. V obou pripadech v roce 2012 platim zalohy, nebot v roce 2011 jsem byla nezamestnana a OSVC jsem po cast roku mela jako hlavni cinnost. Jak / kam mam uctovat tyto zalohy?

Dekuji a preji vsem malym podnikatelum hodne sil v boji s urednim simlem:-)
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu
« Odpověď #1 kdy: Září 25, 2012 »

Dobrý den.
- v takovém případě nemusíte podávat dodatečné příznání za rok 2011.
- přesně tak
- nejsem si jistá jestli je to u FTV nějak jinak. Běžně, pokud vystavíte v účetnictví fakturu v lednu 2013 za prosinec, tak je VYNOSEM 2012, přestože příjem obdržíte až 2013.
- zálohy na SP a ZP účtuji na účet 336 + analytika. ( předpis 336/221, nedanový náklad 526/336). Jedná se o nedanový náklad, proto je při sestavování DPFO z uznatelných výdajů vyjmut. Pokud budete mít výdaje procentem, není co řešit.
IP zaznamenána

katka01

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu
« Odpověď #2 kdy: Říjen 04, 2012 »

Marie, diky za odpoved. Muzete mi prosim jeste objasnit prave zauctovani te prosincove faktury, ktera byla vystavena v lednu? Z hlediska DPH je to jasne, tam je DUZP 31.12. Jakou analytiku mam tedy pouzit pri vystaveni faktury, kterou vystavuji 1.1., tedy ucetni doklad mi vznika az 1.1.?

Predem diky.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu
« Odpověď #3 kdy: Říjen 09, 2012 »

Přestože vystavuji fakturu např.2.1. a DUZP je 31.12., tak účtuji klasicky, jako bych ji vystavovala v prosinci.
tedy např. 518/321 , analytiku nepotřebujete jenom proto, že je přelom roku, tu používáte pro vlastní přehled o spotřebě, službách atd. (můžete rozlišovat jednotlivé zakázky, jednotlivá auta....)
V účetnictví je rozhodujíci DUZP, nikoliv kdy vystavujete doklad nebo kdy obdržíte/poskytujete platbu.
IP zaznamenána

cacenka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu
« Odpověď #4 kdy: Listopad 05, 2012 »

Dobry den, jsem OSVC, vedouci ucetnictvi, v letosnim roce mi konci leasign - OA, v prubehu roku, rozhodla jsem se, ze budu letos uplatnovat vydaje procentem, ale chci se zeptat, zda pokud i nadale povedu ucetnictvi, byt budu uplatnovat vydaje procentem, splnim podminku uvedenou v ustanovení § 24/4/c ZDP tj., zařazení hmotného majetku do svého obchodního majetku, v případě ukončení leasingu (automobil) v tomto roce, ucetnictvi povedu i nadale (abych nemusela dodanovat leasing), moc Vam dekuji za rady porady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
prechod na vydaje pausalem v podvojnem uctu
« Odpověď #5 kdy: Listopad 05, 2012 »

Pokud povedete (podvojné) účetnictví, tak splníte zákonnou podmínku zařazení předmětu do obchodního majetku. Skutečnost, že v daňovém přiznání uplatníte výdaje procentem z příjmů, nebude hrát roli.
IP zaznamenána
Stran: [1]