Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: začátek podnikání - registrace na fin. úřadu  (Přečteno 4128 krát)

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23

dobrý den,

začínám podnikat od 8.6. a zapoměl jsem se registrovat u fin. úřadu - kde a jak se mám vlastně registrovat? u úřadu v místě, kde mám občanku (Brno, Husova)? nebo na úřadě Praha4 - Michle,kde mám založený ŽL a zároveň kde mám virtuální adresu firmy či místa podnikání? stačí to mailem? měl bych to stihout do 30dní od vzniku ŽL,tedy do 8.7.


Děkuji za Vaši odpověď

s pozdravem

Tom z Brna
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
začátek podnikání - registrace na fin. úřadu
« Odpověď #1 kdy: Červen 29, 2012 »

Registrujete se podle místa trvalého bydliště v Brně. Jste si jistý, že jste se nezaregistroval už při vyřizování živnostenského oprávnění? V jednotném registračním formuláři jsou kolonky na daňovou registraci a na oznámení o zahájení činnosti pro zdravotní pojišťovnu a pro OSSZ. Pokud je vyplníte, tak živnostenský úřad provede oznámení za vás.

Pokud jste se dosud nezaregistroval, tak můžete osobně zajít na FÚ, nebo vytisknout a vyplnit přihlášku k registraci (http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2012/5101_16.pdf), podepsat a poslat poštou. Jestli máte datovou schránku nebo elektronický podpis, tak můžete vyplnit elektronický formulář na daňovém portálu a odeslat elektronicky: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces
IP zaznamenána

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
začátek podnikání - registrace na fin. úřadu
« Odpověď #2 kdy: Červen 29, 2012 »

Měl jsem on-line registraci pomocí služby zalozfirmu.cz - došlo mi živnost. oprávnění a vzkaz, že se mám registrovat na příslušném fin. úřadě. Myslel jsem, že to provedou spolu s registrací u zdravotní pojišť a na správě soc. zabezpečení.
IP zaznamenána

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
začátek podnikání - registrace na fin. úřadu
« Odpověď #3 kdy: Červen 29, 2012 »

Teď koukám do jejich všeobecných obchodních podmínek jako jelen - že mně asi ani nenahlásili ani u zdravotní pojišťovně ani na úřadu soc. zabezpečení. Projistotu jsem jim poslal mail s dotazem, to jsem teda zvědav. A to ta služba stála 1400,-kč. Ani ve snu by mně nenapadlo,že by to za ty peníze neudělali. Takže teď mám jen pár dní abych se stihl na příslušných úřadech registrovat....zdá se,že to byla služba na 2 věci...nebylis chopni zvládnout to důležité,co jsem očekával a taky mi tam mohli vypsat - kam přesně všude a na jaká č.ú mám platit ty daně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
začátek podnikání - registrace na fin. úřadu
« Odpověď #4 kdy: Červen 30, 2012 »

Zaregistrujte se na FÚ k dani z příjmů fyzických osob. Pokud budete používat k podnikání vlastní auto, tak se přihlaste i k dani silniční. Jestli budete přijímat některé služby od plátce DPH z EU nebo poskytovat služby do EU, tak se možná budete muset přihlásit i jako plátce DPH. Registraci byste měl provést do 30 dnů od získání živnostenského oprávnění.

Oznámení na OSSZ a ZP se provádí až při faktickém zahájení samostatné výdělečné činnosti.  Na zdravotní pojišťovnu byste měl oznámit do 8 dnů, na OSSZ do 8. dne následujícího měsíce.

Formulář oznámení o zahájení činnosti pro OSSZ najdete zde:
http://www.cssz.cz/cz/tiskopisy/osvc.htm
tiskopis č. 89 532 8.

Číslo účtu pro platbu pojistného najdete například zde: http://www.cssz.cz/cz/kontakty
zadejte si do mapky místo trvalého pobytu. Musíte ale počkat, než vám OSSZ přidělí individuální číslo, které budete uvádět při platbách pojistného jako variabilní symbol (aby věděli, ke komu mají pojistné přiřadit).

Nevím, jakou máte zdravotní pojišťovnu, ale všechny ZP mají  webovky, kde si najdete potřebný formulář i číslo účtu, na který budete posílat pojistné. Variabilním symbolem je rodné číslo.
IP zaznamenána

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
začátek podnikání - registrace na fin. úřadu
« Odpověď #5 kdy: Červenec 01, 2012 »

paní Zdeno,

Díky za Vaše odpovědi - čísla účtu na sociální a zdravotní a nemocenské pojištění jsem si už našel. Na DPH ze zatím nechystám, o tom vím, za jakých podmínek se stávám plátcem. Na FÚ posílám v pondělí dopis a doufám,že mně zalozfirmu.cz nahlásili aspon na CSSZ a ZP. I když jak píšete,žádné číslo od ČSSZ mi od zalozfirmu.cz v dopise taky neposlali -takže je to zvláštní a to psali,že vyřizují komunikaci s úřady, jenže s jakými to už jaksi neuvedli - takže dosti nepřehledné a nepřesné,zdá se,že opravdu jenvyřídili ŽL a IČO.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
začátek podnikání - registrace na fin. úřadu
« Odpověď #6 kdy: Červenec 01, 2012 »

Variabilní symbol by neposílala firma, která vyřizovala ŽL, ale dostal byste dopis přímo od příslušné OSSZ.
Jestli firma neodpoví na email, tak si zítra zavolejte na zdravotní pojišťovnu a na OSSZ, jestli jste u nich přihlášený. Jestli ne, tak oznamte zahájení samostatné výdělečné činnosti. Za pozdní oznámení Vám nikdo hlavu neutrhne. Důležité je, abyste měl včas zaplacené pojistné. Termín pro úhradu zdravotního pojištění za červen je od 1.6. do 8.7.2012. Termín pro úhradu SP za červen je od 1.7. do 20.7.2012. Při bezhotovostní úhradě musí být v poslední den termínu úhrada připsaná na účtě příjemce, pokud budete platit složenkami, tak stačí v poslední den termínu předat poště.
IP zaznamenána
Stran: [1]