Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zásoby na přelomu roku  (Přečteno 689 krát)

pkarlik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Zásoby na přelomu roku
« kdy: Květen 03, 2012 »

Dobrý den - potřeboval bych prosím poradit ohledně mého podnikání:

Jsem OSVČ, student, a tak mám podnikání jako vedlejší činnost.
V prosinci 2010 jsem koupil vozidlo za částku 45 000 Kč avšak prodal jsem ho hned v lednu 2011 za 55 000 Kč.

Při podávání daňového přiznání pro rok 2010 mi bylo na úřadě řečeno, že toto nejde nijak zohlednit (protože už v té době jsem věděl, že jsem vozidlo prodal v lednu se ziskem 10 000 Kč a tak jsem chtěl toto zohlednit už v přiznání pro rok 2010 ) , a tak jsem na radu úřednice dal vozidlo do výdajů v jednom roce a zapsalo se jako zásoby do dalšího roku. Tím jsem skončil svoje podnikání za rok 2010 v mínusu.
V daňovém přiznání pro rok 2011 mám ale díky tomuto najednou velké a nereálné příjmy 55 000 Kč, přitom jsem reálný příjem z této transakce měl pouhých 10 000 Kč. Jelikož jsem během roku odjel do zahraničí a přerušil činnost, o několik měsíců se mi snížil základ pro placení sociálního pojištění a tak díky údajnému zisku 55 000 Kč mám platit skoro 10 000 Kč na sociálním pojištění, jelikož jsem překročil limit.  Ptám se co s tím teď - zatím jsem informativně volal na úřad, že to přeci není možné, ale snažili se mi vysvětlit, že to takhle opravdu funguje.

Našel jsem na tomto webu cosi o tom, že jsem měl uvést shodnou nákupní hodnotu vozidla i do příjmů (aby rozdíl příjmy/výdaje v roce 2010 v případě tohoto vozidla byl 0) a v dalším roce uvést do příjmů pouze skutečný zisk z jeho prodeje (tudíž 10 000 Kč). Je toto správně?  V pondělí to jdu na úřad řešit, tak se ptám raději zde, protože nemám nikoho, kdo by daním rozuměl.

Děkuji za rady.
IP zaznamenána
Stran: [1]