Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: uplatňování DPH  (Přečteno 1092 krát)

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
uplatňování DPH
« kdy: Duben 19, 2012 »

Dobrý den,
mám pár nejasnotí a moc by mi pomohlo, kdyby mi někdo dal radu.
Přítelovi dělám účetnictví - plátce DPH, dělám ručně v Excelu.
- Pokud přijde faktura např. za vizitky - účtuji částku jen do daňově uznatelných výdajů a nedávám do DPH na vstupu. Je to tak správně, nebo musím evidovat DPH na vstupu (tím si ale zvyšuji DPH na vstupu a pak bych platila finančnímu úřadu nižší částku, nebylo by to bráno jako krácení daní)?
- Pokud dodavatel poskytuje rabat a vystaví fakturu s IČ i DIČ a my bychom si chtěli spotřebič nechat, lze to udělat tak, že fakturu jen zaplatím a účetnictvím mi neprojde, nebo jí musím evidovat a např. vystavit fakturu jakoby na zákazníka?
Předem moc děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
uplatňování DPH
« Odpověď #1 kdy: Duben 19, 2012 »

Dobrý den
1. U faktury za vizitky si klidně můžete uplatnit DPH (určitě se nejedná o krácení daně). Vizitky používáte k dosažení příjmů (informujete potenciální zákazníky o své činnosti).
2. Zaplacenou fakturu nemusíte evidovat v účetnictví /DE, pokud nechcete.
IP zaznamenána

petrunaS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
uplatňování DPH
« Odpověď #2 kdy: Duben 20, 2012 »

Děkuji za odpověď,
já jsem se jen obávala, že když je na faktuře uvedené IČO a DIČ, tak to je finančním úřadem dohledatelné a oni pak uvidí, že fakturu  nemam vůbec zaúčtovanou... Na druhou stranu je logické, že jí evidovat nemusím, DPH řádně odvedl dodavatel.
Ještě jednou děkuji
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
uplatňování DPH
« Odpověď #3 kdy: Duben 20, 2012 »

Obdržíte fakturu, která je vystavena na Vaše IČO a DIČ. Máte PRÁVO, nikoli povinnost uplatnit si odpočet DPH (jste-li plátcem) a snížit si základ daně, pokud je výdaj daňově uznatelný.
Jestli nic z toho neuděláte, stát jste neošidila. Podstané je to, že dodavatel odvedl DPH a daň z příjmu.
IP zaznamenána
Stran: [1]