Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: restaurování sochy pro kostel na Slovensku  (Přečteno 873 krát)

renqyk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,
rád bych poprosil o radu:
 kolega je na rozdíl ode mne šťastný neplátce DPH, nemůže si dovolit se jím stát... je tedy OSVČ se ŽL \"zpracování kamene\" - jeho doméou je restaurování kamenných památek.
Má nabídku restaurovat sousošší pro farní kostel na Slovensku - ale obává se, že by se mohl v ztratit ve změti zákonů o DPH v rámci EU a stát se díky této práci nějakým způsobem také plátcem.
V případě, že by práci přijal, bude faktura ve znění \"fakturujeme Vám restaurátorské práce na tom a tom objektu\" vystavena slovenskému neplátci (faře).
Jde tedy o posouzení:
1) je můj dotaz vůbec relevantní k DPH, když ani jedna ze stran před touto transakcí není plátcem? Z různých diskuzí mi vyplývá, že povinnost registrace vznikne, když původní neplátce poskytne službu plátci DPH, registrovanému v jiné členské zemi. Fara pochopitelně plátcem na Slovensku není. Nejsem si ale jistý, zda se do problematiky obě strany nějak nedostanou...
2) pokud zde o registraci nakonec půjde: jsou restaurátorské práce na kamenné památce \"služba\", jejímž poskytnutím se stane poskytovatel plátcem v ČR? Nebo vzhledem k tomu, že tuto činnost provádí pod řemeslnou živností \"zpracování kamene\", je možné, že se nejedná se o službu? Pokud by to služba nebyla, pak by se plátcem DPH nemusel stát?
3) pokud by povinnost registrace ve shora uvedeném případě hrozila, dalo by se registraci vyhnout, kdyby se socha za účelem restaurování přesunula do ateliéru v ČR a předala se majiteli hotová opět na území v ČR s tím, že by si ji majitel nechal osadit zpět místní firmou? Mohla by být fakturována alespoň doprava po ČR - např. na hranice, aniž by to opět ovlivnilo registraci k DPH? A co rozebrání sochy na původním místě - tedy na Slovensku? Stačilo by prostě rozborku do faktury neuvést a ponechat jednoduché \"restaurování\", aby nebyla část práce a tedy i místo plnění na Slovensku?
4) podobný případ bude řešit také jeho spolupracovník, restaurátor obrazů. Také neplátce DPH, ale nemá ŽL, je OSVČ \"umělec\". Další problém je, že jeho část prací by nešla fyzicky \"převézt\" do ČR, neboť se jedná o nástěnné malby - tedy místo plnění na Slovensku. Bude se jej týkat registrace k DPH?
5) pokud by některému z mých přátel hrozilo, že se stanou plátci DPH, celou sitauci bychom asi nakonec řešili tak, že všechny práce zaštítím a na Slovensko budu fakturovat já, neboť již plátcem jsem a oni se stanou mými subdodavateli v ČR. Rád bych se tomu vyhnul, je to pro mě sice daňově+odvodově zátěž, ale z celkového pohledu se jedná o nejlevnější řešení (oni by museli odvést DPH z veškerých faktur za celý rok...). Nemám však také zkušenost s tímto typem fakturování, protože doposud pouze prodávám vlastní rukodělné výrobky koncovým zákazníkům, neplátcům do celého světa (tedy mimo EU fakturuji bez DPH, do EU s DPH)a restaurování se věnuji jen v ČR.
Tedy: budu fakturovat slovenskému nepláci DPH fakturu za restaurátorské práce s včetně DPH a DPH odvedu v ČR jako u zboží pro koncového zákazníka? Farnost se snad nemůže stát jako firma plátcem?

Velmi děkuji za Váš čas a pomoc...
R
IP zaznamenána
Stran: [1]