Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Silniční daň_nákladní automobil  (Přečteno 2570 krát)

terinq

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 45
Silniční daň_nákladní automobil
« kdy: Únor 04, 2012 »

Dobrý den,zaskočila mě výše silniční daně,proto se raději chci zeptat,zda mám vše správně.
Nákladní vůz Škoda valníková sklápěcí,spojovací zařízení závěs. Provozní hmotnost je 7,2 tuny, nejvyšší povolená hmotnost je 16 t, nejvyšší technicky přípustná hmotnost na nápravu je 6 t, nejvyšší povolená hmotnost na nápravu je 10 t. Počet náprav má uvedeno 2 (1podmíněnou zadní).
Datum 1.registrace 1977.

Čili daň kvůli registraci zvýším o 25%. ALe která ta hmotnost je pro mě rozhodující a kolik náprav mám počítat?děkuji moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň_nákladní automobil
« Odpověď #1 kdy: Únor 05, 2012 »

Vycházela bych z nejvyšší povolené hmotnosti 16 tun a dvou náprav. Základ daně podle § 5 písm. c) zákona o dani silniční.

2 nápravy, nad 15 do 18 t = 23.700,- Kč +  zvýšení o 25%  5.925,- Kč = 29.625,- Kč.
IP zaznamenána

Veronika HB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Silniční daň_nákladní automobil
« Odpověď #2 kdy: Březen 08, 2012 »

Dobrý den,
manžel koupil na OSVČ ke svému podnikání nákladní automobil IVECO Daily - hmotnost 5t. Zhruba 1 rok jej využíval, pak ale těžce onemocněl a nakonec jsem vůz zdědila. Dědické řízení trvalo přibližně 1/2 roku. Během této doby se s atuem nedalo nic dělat. Po vyřízení všech potřebných záležitostí bylo auto přepsáno na mě - soukromou osobu. Ráda bych se zeptala, zda musím také jako soukromá osoba platit silniční daň a kolik. Z SPZ odhlášeno nebylo, protože se ho již cca rok snažím prodat. A druhý dotaz je, jak mohu automobil prodat soukromé osobě a nebo pro podnikání. Je v tom rozdíl co se týká DPH? Velice Vám děkuji za odpověď. Veronika B.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň_nákladní automobil
« Odpověď #3 kdy: Březen 11, 2012 »

Nákladní vozidla nad 3,5 t podléhají silniční dani. Jako nepodnikající soukromá osoba ale můžete snížit sazbu daně o 100% (§ 6 odst. 9 zákona o dani silniční), nemusíte tedy nic platit.

Auto můžete prodat komukoliv. Budete prodávat bez DPH, neboť nejste plátcem této daně.
IP zaznamenána
Stran: [1]