Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zajímavý oříšek - plátce DPH  (Přečteno 3085 krát)

okilm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« kdy: Únor 26, 2012 »

Dobrý den Zdeno,

...rád bych využil Vašich neskutečných znalostí a zeptal se na následující otázky. Za jejich možná nelehké zodpovězení děkuji předem.

Jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci.

1, začal jsem podnikat 19.1. 2012 - přijal jsem a vystavil několik faktur s tím, že jsem plátce DPH - bohužel jsem však nebyl k tomuto datu registrován jako plátce. Ke skutečnému přihlášení na finančním úřadě došlo až k 23.1. 2012. Jak se vypořádat s DPH na vstupu a výstupu v tomto období?

2, zvažuji paušální výdaj 4000,- na automobil, který bude v obchodním majetku (sloužit bude jak pro osobní, tak podnikatelskou činnost - tedy 80%). Mohu tedy uplatnit i odpisy, opravy automobilu, případně pojištění - pravděpodobně též snížené na 80% jako daňové výdaje?

3, Při nákupu nábytku do provozovny jsem část doplatil z kamarádovy kreditní karty. Jak postupovat při zaúčtování tohoto případu. Nejedná se tedy o platbu přes podnikatelský ani osobní účet. Toto číslo není uvedeno ani u FÚ.

4, Podnikám na ŽL a rád bych k sobě přibral dva kolegy, kteří, ale chtějí též mít živnostenský list. Mohu vést daňovou evidenci za všechny tři, s tím, že jim vyplatím jejich podíl na zisku a oni si udělají daňové přiznání právě z těchto příjmů a já udělám přiznání ze svého podílu + zbytku?

Doufám, že tyto dotazy pomohou i jiným zdejším uživatelům.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« Odpověď #1 kdy: Únor 28, 2012 »

1. Na vstupu nemáte nárok na odpočet, nebyl jste plátcem. Na výstupu máte povinnost přiznat a zaplatit daň (§ 108/1/k ZDPH). Můžete ale využít ustanovení § 43/5 ZDPH a vystavit opravné daňové doklady.

2. U automobilu, který jste vložil do obchodního majetku, můžete uplatnit odpisy HM a výdaje za opravy a pojištění. Jestliže uplatníte krácený paušální výdaj na dopravu (což je plný paušál zkrácený o 20%), tak budete muset krátit o 20% i ostatní výdaje, tedy opravy, pojištění a odpisy. Jediné, co se nekrátí, je silniční daň.

3. Těžko zaúčtujete výdaj, který jste neučinil:-) Zkuste to prohnat pokladnou, kopii výpisu z kamarádova účtu a nějakou dohodu, že vaším jménem uhradí část platby.

4. Pouze za předpokladu, že uzavřete sdružení bez právní subjektivity.  
Podrobnější informace ke sdružení najdete například zde:
http://www.i-poradce.cz/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=53984&zor=1
http://www.i-poradce.cz/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=46883
IP zaznamenána

okilm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« Odpověď #2 kdy: Březen 01, 2012 »

Zdeno díky za zodpovězení otázek.

Ještě k bodu jedna. Pokud tomu dobře rozumím (účtuji v programu Pohoda), znamená to tedy, že od 19.1 do 22.1 u kolonky vstupu DPH zatrhnu nezahrnovat do přiznání, ale na výstupu zahrnovat DPH?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« Odpověď #3 kdy: Březen 01, 2012 »

Ano.

Nemohli byste obvolat nebo oběhnout odběratele a vyměnit daňové doklady za období 19.1. až 22.1. za faktury znějící na stejnou částku, ale bez DPH?
IP zaznamenána

okilm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« Odpověď #4 kdy: Březen 01, 2012 »

I tato možnost mne již napadla. Uvidíme nakolik bude reálná. Díky za dobrý postřeh a čas.
IP zaznamenána

okilm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« Odpověď #5 kdy: Březen 06, 2012 »

Paní Zdeno zdravím,

...již jsme podobnou situaci řešili výše, nicméně: Pokud mám fakturu na nábytek (vybavení provozovny) vystavenou na svoji jméno, ale placenou jinou osobou (kreditkou), můžu zahrnout do svých výdajů? Situace vznikla takto: Kamarád nakupoval v obchoďáku s nábytkem na mé jméno a pro mě, ale ze svého účtu. Peníze jsem mu poté dle faktury zaplatil v hotovosti z pokladny.
Stačí mi tedy např. sepsaná dohoda o tom, že kamarád nakoupil nábytek pro mě za své peníze, které mu byly následně dle faktur v hotovosti uhrazeny?

Díky. Možná je to až příliš složitě popsáno a řešeno, třeba je jednodušší varianta. Např. uvést jako výdaj, který byl placen ze soukromého účtu a doložit výpis.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« Odpověď #6 kdy: Březen 06, 2012 »

Na výpise je i jméno majitele účtu.  Raději bych sepsala s kamarádem dohodu.
IP zaznamenána

okilm

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« Odpověď #7 kdy: Březen 08, 2012 »

Zdeni, popř. ostatní, ještě si neodpustím malý dotázek,

...jsem pláte DPH a vedu DE. Jak mám zaúčtovat (software POHODA) nákup zboží pro svoji spotřebu. Mám přijatou fakturu s pěti položkama, přičemž dvě položky jsou pro mou spotřebu, zbylé tři pro další prodej. Rozepsal bych přijatou fakturu tak, že tři položky dám klasicky tedy základ daně + dph a ty dvě pro mě dám do kolonky základu (včetně dph) jako neplátce, tudíž neovlivní základ daně, je to takto možné? A co odpočet DPH na vstupu? Problém je v tom, že nemohu celou fakturu zaúčtovat jako ostatní výdaj nedaňový. Omlouvám se za složitý výklad, snad rozpoznáte, co jsem chtěl říct. Díky.

Stručně řečeno jak zaúčtovat přijatou fakturu za zboží, kde některé položky jsou pro vlastní spotřebu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zajímavý oříšek - plátce DPH
« Odpověď #8 kdy: Březen 10, 2012 »

Pohodu neznám. Ale jestli by schroustala pořízení dvou faktur pod jedním číslem, tak byste mohl z jedné faktury udělat dvě. První bude na nákup zboží pro další prodej s odpočtem DPH na vstupu a druhá na osobní spotřebu, mimo DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]