Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pohledávka - výdaj paušálem  (Přečteno 2752 krát)

Adrijana

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 58
Pohledávka - výdaj paušálem
« kdy: Březen 01, 2012 »

Dobrý den,
prosím o radu. Ráda bych v roce 2011 přešla na uplatňování výdajů procentem, jelikož mám v tomto roce menší výdaje než 80% paušálem. Mám jednu pohledávku z roku 2010 ve výši cca 10000 Kč. Avšak tuto pohledávku jsem opomněla zapsat do evidence v daňovém přiznání roku 2010. Jednalo se o jistinu za půjčení. Jsem plátce DPH a dosud jsem vedla DE. Pokud budu podávat dodatečné DP, tak mi vychází stále stejná daň. povinnost (0). Také si nejsem jistá, jak je to s přehledy VZP a SSZ, pokud budu podávat dodatečné DP. Opravují se v roce 2011? Z minulých diskuzí jsem to nepochopila. Děkuji Vám za každou radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pohledávka - výdaj paušálem
« Odpověď #1 kdy: Březen 01, 2012 »

Při úhradě jistiny za půjčení (vratné kauce) jste uplatnila daňový výdaj? Pokud ano, tak byste měla zvýšit základ daně. Jestliže se tím nezvýší poslední známá daň, tak nejste povinna podat dodatečné daňové přiznání. Pokud podáte dodatečné, tak se změní daňový základ (zvýší se o 10 tis. Kč) a tím pádem byste měla podat opravný přehled za rok 2010 na OSSZ. Zdravotní pojišťovně se v těchto případech nepředkládá opravný přehled, neboť pojistné za rok 2010 jste vypočítala z rozdílu příjmů a výdajů a ten se dodatečně nezměnil (úpravami se změnil jen základ daně).
IP zaznamenána

Adrijana

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 58
Pohledávka - výdaj paušálem
« Odpověď #2 kdy: Březen 01, 2012 »

Citace: Zdena
Při úhradě jistiny za půjčení (vratné kauce) jste uplatnila daňový výdaj? Pokud ano, tak byste měla zvýšit základ daně. Jestliže se tím nezvýší poslední známá daň, tak nejste povinna podat dodatečné daňové přiznání. Pokud podáte dodatečné, tak se změní daňový základ (zvýší se o 10 tis. Kč) a tím pádem byste měla podat opravný přehled za rok 2010 na OSSZ. Zdravotní pojišťovně se v těchto případech nepředkládá opravný přehled, neboť pojistné za rok 2010 jste vypočítala z rozdílu příjmů a výdajů a ten se dodatečně nezměnil (úpravami se změnil jen základ daně).
Dobrý večer paní Zdeno, ano, při úhradě jistoty jsem uplatnila daňový výdaj. Jenom se chci zeptat, když se změní pouze daňový základ, nikoliv poslední známá daň (tj. daň za rok 2010) nemusím opravdu podávat dod. daň. přiznání? V sekci Paušální výdaje procentem 2011 je uvedeno, že DDP musím podat. Ještě bych se chtěla zeptat na účtování té jistoty - účtovala jsem v roce 2010 jako daňový výdaj, avšak jsem si neuvědomila, že v tomto momentě mi vzniká pohledávka - že jsem jí měla zaevidovat ke konci roku, je to tak? Vůči OSSZ bych podala opravný přehled za rok 2010 - zvýšený daň. základ (pravděpodobně by nebyla změna v doplatku) a vůči VZP bych v přehledu zvýšila příjmy v roce 2011 (kdy byla pohledávka uhrazena). Děkuji moc za rady.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pohledávka - výdaj paušálem
« Odpověď #3 kdy: Březen 03, 2012 »

Jestliže zůstane daň stejná, tak nemusíte, ale můžete podat dodatečné daňové přiznání.

Pokud nebudete podávat dodatečné přiznání, tak bych nepodávala ani opravný přehled pro OSSZ. Základ daně se sice změní, ale OSSZ se to nedoví:-) Jestliže se rozhodnete pro podání opravného přehledu, tak se zvýší částka na řádku 26.

V přehledu pro VZP by se tato částka měla promítnout v roce, ve kterém bude uhrazena. Uvedení částky v přehledu je opět jen na vás, v daňovém přiznání se nepromítne, takže se o ní VZP nemá jak dovědět.
IP zaznamenána
Stran: [1]