Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod OSVČ na s.r.o. - jak převést zásoby  (Přečteno 3553 krát)

poctivy platce

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

rád bych přešel na s.r.o.
Bohužel jsem se dozvěděl, že zásoby budu muset firmě prodat a následně jako OSVČ zdanit.

Vzhledem k tomu, že zásoby mají nákupní hodnotu 500 tisíc, to příliš nepřipadá v úvahu, neboť bych se na daních a pojistném jako OSVČ nedoplatil.

Je možné to udělat jinak?
IP zaznamenána

poctivy platce

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přechod OSVČ na s.r.o. - jak převést zásoby
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2012 »

Ve článku: http://www.i-poradce.cz/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=95128

Citace
- vklad jednotlivých složek majetku do základního kapitálu, zakladatel (budoucí společník) musí tak jako tak vložit do s.r.o. majetkovou hodnotu nejméně 200 000 Kč, proč tedy rovnou nevyužít obchodní majetek OSVČ a tento vložit jako nepeněžitý vklad, pořizovací, resp. zůstatková cena vloženého majetku sice nebude daňově ihned uznatelná (převede se na hodnotu nabytého podílu), ale s.r.o. nemusí platit kupní cenu
Otázka, zda si těch 200k nebude muset OSVČ přičíst k daňovému základu.

Citace
- vklad podniku do základního kapitálu s.r.o., jde o složitější variantu předešlé možnosti, kdy se do vínku nově založené společnosti dává veškerý podnikatelský majetek OSVČ, spolu s jeho dosavadními zaměstnanci a souvisejícími závazky, jde o věcně nejvěrnější řešení převodu podnikání OSVČ na s.r.o.
Zásoby lze vložit jako základní kapitál, nicméně člověk potřebuje ocenění soudním znalcem.
Pokud se zásoby vloží nad rámec základního kapitálu (tzn. splatíte 200k) tak se zásoby vloží v pořizovací ceně a není potřeba soudního znalce.
Opět zůstává otazníkem zda se ty zásoby při vkladu do sro budou muset u OSVČ dodanit --- a zdá se, že ano.
IP zaznamenána

poctivy platce

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přechod OSVČ na s.r.o. - jak převést zásoby
« Odpověď #2 kdy: Únor 16, 2012 »

Našel jsem ještě tohle:

Citace
V soucasne dobe jsem fyzicka osoba a mam zbozi na skladu v cene asi 2.500.000,- Kč. Zalozila jsem spolecnost s r.o., kde jsem jediny jednatel. Jak mam převest zbozi do s.r.o. Co budu platit jako fyzicka osoba a jakym zpusobem to lze realizovat (jedna se o nabytek). Co bude platit s.r.o. ? Předem dekuji za odpoved. Vera Raskova

Odpověď:
K převodu lze využít vklad, kdy jako fyzická osoba vložíte zásoby do základního jmění společnosti s ručením omezeným. Předpokládám, že jste jako fyzická osoba vedla jednoduché účetnictví a tudíž jste zahrnula výdaje na pořízení zásob do daňově uznatelných výdajů. Vzhledem k tomu, že vklad do obchodního majetku není považován za výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů, bude nutné zvýšit v roce vkladu daňový základ fyzické osoby o hodnotu vložených zásob. Zásoby bude muset při vkladu ocenit znalec, resp. 2 znalci, což bude další výdaj související s vkladem. Dalším výdajem budou poplatky související se zapsáním zvýšení základního jmění do obchodního rejstříku. Jan Bonaventura TACOMA Consulting, a.s.
No nechtěl bych mít takový sklad :D
Celkem prdel, že vklad do s.r.o. znamená příjem pro FO.
To potom nechápu proč vklad majetku vůbec existuje, když je to stejné jako prodej majetku, akorát s tím, že s.r.o. si to neodepíše jako výdaj.

Rozumíte tomu někdo?
IP zaznamenána
Stran: [1]