Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Autorský honorář  (Přečteno 2205 krát)

učitelka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Autorský honorář
« kdy: Únor 08, 2012 »

Dobrý den!
Sleduji Váš web a moc se mi líbí. Obracím se na Vás s následujícím dotazem: mám příjmy ze závislé činnosti, ale v tomto roce 2012 budu tvořit navíc pro jinou firmu práci, za kterou obdržím autorský honorář. Chtěla bych se zeptat, zda se musím přihlásit do 8 dnů od zahájení této činnosti jako OSVČ a zda pak musím vypracovat za rok 2012 daňové přiznání, do kterého budu muset zahrnout tyto autorské honoráře a zaplatit z nich zdravotní a sociální pojištění. Moje autorské honoráře za rok 2012 se budou pohybovat kolem 10 tisíc Kč, určitě nepřesáhnou 20 000 Kč.
Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Autorský honorář
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2012 »

Pokud půjde o příjem z příležitostné (jednorázové, nahodilé) činnosti, tak nebudete muset podat daňové přiznání. Budete mít příjem, který je osvobozený od daně podle § 10/3/a) zákona o daních z příjmů.

V případě příležitostné činnosti se nemusíte přihlašovat u své ZP a na OSSZ jako osoba samostatně výdělečně činná, neboť nevykonáváte samostatnou výdělečnou činnost SOUSTAVNĚ.
IP zaznamenána

učitelka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Autorský honorář
« Odpověď #2 kdy: Únor 10, 2012 »

Paní Zdeno, děkuji moc za vyčerpávající odpověď!
S pozdravem Denisa Žaludová
IP zaznamenána

Kamilka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 35
Autorský honorář
« Odpověď #3 kdy: Březen 01, 2012 »

Dobrý den, paní Zdeno,
neměla by paní Žaludová za autorské honoráře zaplatit zdravotní pojištění ? Ostatní jak píšete.
Zdravím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Autorský honorář
« Odpověď #4 kdy: Březen 03, 2012 »

Dobrý večer, paní Kamilko Teď vidím, že jsem napsala všechno špatně. Autorské honoráře jsou příjmem podle § 7 ZDP a není u nich možné použít § 10 ZDP. Paní Žaludová by se správně měla přihlásit na OSSZ (soustavnost už několik let nerozhoduje) a na ZP jako OSVČ.
Podle mého názoru je to zbytečně velká administrativní zátěž při tak malém příjmu. Zkusila bych s firmou uzavřít dohodu o provedení práce s odměnou do 10 tis. Kč měsíčně.
Paní Žaludové se tímto velice omlouvám.
IP zaznamenána
Stran: [1]