Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: 2 dotazy odhledně DPP  (Přečteno 3409 krát)

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
2 dotazy odhledně DPP
« kdy: Únor 06, 2012 »

Dobrý den,

chci se Vás zeptat -  tedy nemám živnostenský list, nejsem nikde zaměstnán ani veden an úřadě práce a pracuji JEN na DPP a jsem tedy OBZP jako externí počítačový grafik :

a) kolik musím zaplatit na zdravotním a sociálním pojištění ? Zdravotní 1700,- nebo 1080??? Sociální 2500,-???

b) zda-li to za mně musí zaplatit firma, u kt jsem na DPP dočasně zaměstnán a přesáhnu částku 10tis měs? To si nemůžu platit všechno sám?


Děkuji za Vaše odpovědi

S pozdravem

Tom z Brna
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #1 kdy: Únor 06, 2012 »

a) při odměně do 10.000,- Kč měsíčně: zdravotní pojištění 1.080,- Kč měsíčně jako osoba bez zdanitelných příjmů. Sociální nemusíte platit, pouze kdybyste se chtěl přihlásit k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění. V tom případě byste platil 1.760,- Kč měsíčně.

b) při odměně nad 10.000,- Kč měsíčně: zdravotní a sociální pojištění bude odvádět firma. Vám pak strhne příslušnou část pojistného, kterou musí hradit zaměstnanec.
IP zaznamenána

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #2 kdy: Únor 06, 2012 »

Tak to já vím,ale jde o to KOLIK PAK ta firma bude muset z toho co vydělám platit,prot. jestli to bude 1700 + 2500,tak mi potom strne pěknou \"pálku\" navíc a o to mi jde.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #3 kdy: Únor 06, 2012 »

Tak to já nevím, kolik pak bude muset firma zaplatit a kde jste sebral částky 1 700 + 2 500.

Můžete si propočítat v kalkulátoru zde:
 http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php#vysledek
IP zaznamenána

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #4 kdy: Únor 06, 2012 »

Nikde jsem je nesebral - to mi řekli z té firmy. Tak jsem si to chtěl jen ověřit,prot. se mi to zkrátka zdálo nějak moc. Jednak se z toho mého výdělku zaplatí daň 7500,-a  pak ještě 4200,- za soc. a zdrav,což je docela už hodně na můj vkus. Jinak vím,že mám platit 1080,- jako OBZP a teď tohle.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #5 kdy: Únor 06, 2012 »

Jestli máte odměnu 38.000,- Kč, tak budete platit ZP 1.710,- Kč (a firma k tomu odvede ještě 3.420,- Kč) a SP 2.470,- Kč (firma zaplatí 9.500,- Kč).
IP zaznamenána

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #6 kdy: Únor 06, 2012 »

Říkali mi,že daň je 7500,- a pak to SP a ZP - takže odvedu naší skvělé ČR 11 700,-. což je 25%,prostě paráda!!
IP zaznamenána

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #7 kdy: Únor 06, 2012 »

Vy jste k tomu musela připočíst nějakou fintu,že je to míň než těch 11 700,-. Nebylo to něco ve smyslu - podepsání poplatníka k dani?

Děkuji za Vaši pozornost a trpělivost

Tom z Brna
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #8 kdy: Únor 07, 2012 »

Jakou fintu? Bavili jsme se hlavně o ZP a SP, které jste dříve neplatil.

Daň z příjmů byla i loni, jenom se letos bude vypočítávat z vyšší částky (ze superhrubé mzdy). Při odměně 38 tis. Kč a nepodepsaném prohlášení by záloha na daň činila 7.650,- Kč. Jestli chcete znát přesné částky, tak si zadejte přesné údaje do kalkulačky na výše uvedené adrese.
IP zaznamenána

tom.brno.1980

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 23
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #9 kdy: Únor 07, 2012 »

Šlo mi o to - prohlášení poplatníka k dani - na to jsem zapoměl,že je tímt způsobem získat \"slevu\" - v mém případě 2000,-. Na to jsem už zapoměl, co se s tím všechno dá dělat. Ale nechápu,preoč musím cosi podepisovat,proč se to neděje zkrátka automaticky.

Jinak díky za odpovědi

Tom z Brna
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15040
2 dotazy odhledně DPP
« Odpověď #10 kdy: Únor 07, 2012 »

Máte na mysli slevu na dani (1.970,- Kč/měs.) za minulý rok, kterou jste neuplatnil, neboť jste u zaměstnavatele nepodepsal prohlášení k dani? Jestli ano, tak máte 2 možnosti:

a) nejpozději do 15.2.2012 podepíšete u zaměstnavatele (pokud to byl poslední zaměstnavatel roku 2011) dodatečně prohlášení k dani a požádáte o roční zúčtování. Přeplatek daně se vrátí prostřednictvím zaměstnavatele

b) požádáte zaměstnavatele o potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách a sám si podáte daňové přiznání, ve kterém uplatníte slevu na poplatníka za celý rok. Přeplatek vám pošle finanční úřad. Na odevzdání daňového přiznání máte čas až do 2.5.2012.

Možná budete moci využít i další slevy, například na manželku s nízkým příjmem, na vlastní studium ...., podrobněji zde: http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani.php
případně odčitatelné položky, například dary, zaplacené pojistné na životní pojištění .... více zde
http://www.jakpodnikat.cz/odcitatelne-polozky.php
 nebo v § 15 zákona o daních z příjmů.

Proč musíte podepsat prohlášení? Mzdová účetní vám nemůže automaticky poskytnout slevu na poplatníka, protože neví, jestli stejnou slevu zároveň neuplatňujete u jiného zaměstnavatele. Toto jí dáváte na vědomí právě prostřednictvím prohlášení.
IP zaznamenána
Stran: [1]