Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Silniční daň u pronajímatele  (Přečteno 1103 krát)

Aagnesa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Silniční daň u pronajímatele
« kdy: Leden 25, 2012 »

Dobrý den, mám příjmy pouze z pronájmu. V obchodním majetku mám od 10.1.2012 auto N1, které používám i k soukromým účelům. Je správně, uplatním-li měsíčně paušál 4.000,-Kč, náklady na opravy atd. uplatním pouze  ve výši 80%, nepovedu knihu jízd? V odkaze www://Jakpodnikat.cz jsem se dočetla, že  osoby, mající příjmy pouze z pronájmu, nemají povinnost platit Silniční daň. V Zákoně o Dani silniční jsem bohužel nenašla paragraf, který by toto potvrzoval. Můžete mi prosím poradit? Děkuji velice za odpověď a zdravím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Silniční daň u pronajímatele
« Odpověď #1 kdy: Leden 25, 2012 »

§ 2/1 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční:
(1) Předmětem daně silniční (dále jen \"daň\") jsou silniční motorová vozidla1) a jejich přípojná vozidla1) (dále jen \"vozidla\") registrovaná a provozovaná v České republice, JSOU-LI POUŽÍVÁNA K PODNIKÁNÍ1a) NEBO K JINÉ SAMOSTATNÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI1a) (dále jen \"podnikání\") nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u subjektů nezaložených za účelem podnikání podle zvláštního právního předpisu.1b) Bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání, jsou předmětem daně vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice.

Odkaz 1a směřuje k § 2 obchodního zákoníku . Kopíruji odstave 1 a 2:
(1) Podnikání se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.
(2) Podnikatelem podle tohoto zákona je:
a) osoba zapsaná v obchodním rejstříku,
b) osoba, která podniká na základě živnostenského oprávnění,
c) osoba, která podniká na základě jiného než živnostenského oprávnění podle zvláštních předpisů,
d) osoba, která provozuje zemědělskou výrobu a je zapsána do evidence podle zvláštního předpisu

.... tam jste se zajisté nenašli, nepodnikáte na základě živnostenského ani jiného oprávnění, nejste zemědělskými podnikateli.

A dále odkaz směřuje k § 7 zákona o daních z příjmů. Vy své příjmy zdaňujete podle § 9, nikoliv podle § 7 ZDP.
IP zaznamenána
Stran: [1]