Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Živnost - vedení účetnictví  (Přečteno 6743 krát)

seis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Živnost - vedení účetnictví
« kdy: Leden 09, 2012 »

Možná hloupý dotaz, ale někde jsem narazila v diskuzi na to, že živnost na vedení účetnictví neopravňuje k sestavení daňových přiznání...to může dělat pouze daňový poradce?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost - vedení účetnictví
« Odpověď #1 kdy: Leden 09, 2012 »

Ano.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Živnost - vedení účetnictví
« Odpověď #2 kdy: Leden 09, 2012 »

Dobrý den. Také jsem se nedávno s podobnou diskusí setkala, ale názory se různily. Je to tedy již nějak ustanoveno? Pokud ano, musím to řešit. Vedu tři eseročka a dvě FO.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Živnost - vedení účetnictví
« Odpověď #3 kdy: Leden 09, 2012 »

Nikde to není přesně stanoveno.

Obsahová náplň živnosti:
Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
Poskytování rad v otázkách vedení účetnictví a daňové evidence v rámci právních předpisů, zejména v otázkách používání účetních metod, vyhotovování účetních dokladů, sestavování účtového rozvrhu, účtování o účetních případech v účetních knihách, sestavování účetní uzávěrky a konsolidované účetní uzávěrky, výroční zprávy a konsolidované výroční zprávy, provádění analýz finanční situace účetních jednotek, jakož i zpracování podkladů (návodu) pro systém vedení účetnictví. Provádění účetních operací podle jiného právního předpisu. Vedení daňové evidence.

... daňové záležitosti tam nikde nevidím a nemám proto jistotu, že se fakturací za vyplnění daňového přiznání nedopouštím neoprávněného podnikání. Raději fakturuji jen zpracování podkladů pro přiznání.

Navíc se mi nelíbí ustanovení § 2 zákona o daňovém poradenství: Dotčeno není ani právo fyzické nebo právnické osoby požádat o právní pomoc a finančně ekonomickou radu ve věcech daní a ve věcech, které s daněmi přímo souvisejí, i jinou fyzickou osobu než je daňový poradce; tato jiná osoba vsak nesmí poskytovat uvedenou pomoc nebo rady SOUSTAVNĚ A ZA ÚČELEM DOSAŽENÍ ZISKU nejde-li o osoby uvedené ve větě první.
IP zaznamenána

seis

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Živnost - vedení účetnictví
« Odpověď #4 kdy: Leden 09, 2012 »

Děkuji moc za reakce...jak ale řešíte to, že při sestavení např. přiznání k DPH, je na formuláři uvedeno váše jméno + kontakt? Pokud k tomu nemám oprávnění, měla bych tam tedy uvádět jméno zodpovědnější osoby.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Živnost - vedení účetnictví
« Odpověď #5 kdy: Leden 09, 2012 »

Děkuji. Já fakturuji každý měsíc \"Vedení účetnictví měsíc/rok\" Kontrola s tím neměla problém. Žádné rady soustavně neposkytuji, já to účetnictví  dělám :-)
Když sestavuji DAP, vím u každé kolonky, o co jde. Ne že bych daň. poradcům nepřála, (mám spolužačku), ale nedovedu si představit, kolik by jim přibylo práce, a jak vysoko by se potom promítala cena za sestavení přiznání.
To jen tak na okraj. Budu tedy pokračovat v \"zaběhnutém\" systému. Ale děkuji za tip formulace do FV.
Přeji hezký večer a pevné nervy.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Živnost - vedení účetnictví
« Odpověď #6 kdy: Leden 09, 2012 »

Seis 21.18

Já vyplním Přiznání k DPH např. pro s.r.o. Do kolonky \"Fyzícká osoba oprávněná k podpisu\" uvedu jméno jednatele a že je jednatel, on to podepíše, ale telefon uvedu svůj, protože při problému to stejně řeším já.
Stejně tak do kolonky \"sestavil\" napíšu svoje jméno. Není s tím problém (ve Zlíně, zatím :-) )
IP zaznamenána

richardsonec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Živnost - vedení účetnictví
« Odpověď #7 kdy: Září 04, 2015 »

Podle mě můžete zpracovávat účetnictví a v podstatě daně taky. Ale možná na úrovní rady nebo zpracování. Ale pokud byste to chtěla dělat s tím, že vás uvede na přiznání atd, tak to podle mě musíte být členem daňových poradců nebo té jejich komory. jinak tak nelze konat.
IP zaznamenána
Stran: [1]