Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: účetní výstup pro laika  (Přečteno 8471 krát)

hh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
účetní výstup pro laika
« kdy: Listopad 21, 2011 »

Dobrý den,
Vaše stránky mně v minulosti několikrát pomohli při tápání jak něco zaúčtovat. Za to Vám děkuji.
Někdy se na Vaše stránky dívám jen tak ze zajímavosti, aby měl člověk informace i z oblasti v které se nepohybuje. Zdá se mi, že stránky stále žijí a proto bych se Vás ráda zeptala na radu. Jen doufám, že to není dotaz ve stylu \"jak mám daňově odepsat dar za 300 tisíc\".

Potřebovala bych poradit, jak má vypadat účetní výstup pro laika, který si má z něj vyčíst informace o hospodaření organizace. Konkrétně se mi jedná o příspěvkovou organizaci obce - školu. Příspěvková organizace má vést účetnictví dle schváleného usnesení v \"jednoduchém účetnictví\". Nyní, jak jsem si přečetla na Vašich stránkách, se to pravděpodobně nazývá \"daňová evidence\".
Obec dostává výstupy k posouzení hospodaření školy ve výstupu \"má dáti / dal\", případně v rozvahovém účtu s přílohami a vůbec tomu nerozumíme. Jsem laik samouk a svoje jednoduché daně si dělám sama. Jsem schopná si něco vydedukovat (nevím zda správně), ale už nejsem schopná svoje dedukce srozumitelně vysvětli naprostým laikům.

Nevím, jak naformulovat požadavek k srozumitelnému účetnímu výstupu, abychom mohli pochopit tok peněz.

Už loni jsme se o to pokoušeli, ale byli jsme \"spláchnuti\". Protože bylo zastupitelstvo nové, myslelo si, že se to do dalšího roku napraví. Je konec roku a zase přicházejí dílčí nesrozumitelné podklady. Nevíme co s tím.
Děkuji.
IP zaznamenána

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
účetní výstup pro laika
« Odpověď #1 kdy: Listopad 30, 2011 »

Mohu Vám poradit jedinou věc. Požádejte nějakou účetní, aby Vám tu evidenci vedla. Obecní zastupitelstvo snad má rozpočet a peníze, dostává celý výtěžek daně z nemovitostí a určitě nepotřebuje mít účetnictví vedené laikem a dostat se pak do poiřádného průšvihu.
   Osobně bych požádal paní Zdenu, zda by Vám to účetnictví či evidenci nechtěla vést. Vidíte přece, že zde poskytuje kvalifikované rady a perfektně to ovládá. Ale nemúžete přece chtít, aby Vám na pněkud zmatený dotaz zde nějak zázračně odpověděla tak, že i laik naráz zmoudří a bude pracovat jako profesionál                   Pavel
IP zaznamenána

hh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
účetní výstup pro laika
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 01, 2011 »

Vážený pane Pavle,
asi jsem svůj dotaz doopravdy napsala zmateně.
Je paní účetní, která vede škole účetnictví. Je to profesionálka a platí se jí za to 50 000,- Kč ročně. Když zastupitelstvo požádá školu o přehled vyúčtování peněz, které škola jako příspěvková organizace obce dostala, je tento přehled pro laika nepochopitelný, protože je v tabulkách má dáti / dal.
Chtěli bychom výstup pro laika. Abychom věděli co zaplatili za elektřinu, co za služební cesty, co za pomůcky ... Už jsme o to žádali 2x, ale stále je to v tom, pro nás, nepřehlednu. Nevíme jak máme formulovat požadavek na, pro nás, přehledný výstup.
Děkuji.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
účetní výstup pro laika
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 01, 2011 »

Dobrý den
podle toho, co jste popsala, odhaduji, že položek v peněžním deníku není žádné závratné množství (vzhledem k roční ceně za vedení účetnictví). Pokud chcete mít opravdu přehled a nestačí Vám jenom Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty (což plně chápu), vyžádejte si HLAVNÍ KNIHU. Paní účetní jistě ví, o co jde a Vy si \"počtete\". Jsou tam sice také uvedena čísla účtů (MD/D), ale je tam také popis každé položky, jestli je to platba za energii, nebo za propisku, benzin atd.

Píšete, že jste samouk, pro Vaše DPFO to jistě stačí, ale s tím \"dedukováním\" ohledně účetnictví fakt opatrně.
Vedení účetnictví a daňové evidence , navíc DPH,je za celý rok poměrně složitá záležitost. Někomu stačí jenom hospodářský výsledek nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji, a částka, kolik má zaplatit na dani z příjmu. Pro podrobnější posouzení (například využití dotace) je nutná Hlavní kniha.  Podrobný a zároveň jednoduchý výkaz pro laika na jedné \"áčtverce\" si fakt neumím přdstavit.
IP zaznamenána

hh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
účetní výstup pro laika
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 01, 2011 »

Vážená paní Marie, děkuji za Vaši odpověď.
Jednak jsem z ní zjistila, že platba za účetnictví je v normálu. Mysleli jsme si, že je \"závratná\".
A Hlavní knihu jsme od paní účetní loni dostali - ovšem jiné školy. Pak už nám tu naši neposlala. Asi to byla jen naše nedůslednost, protože jak píšete, to je to co jsme měli dostat. Takovéto omyly v člověku vyvolávají divné myšlenky - byla to náhoda nebo úmysl. Snad náhoda.
Představovala jsem si, jestli účetní programy neumí srovnat jednotlivé účty k sobě. Že by byl sloupeček plateb za elektřinu, pak by byly účty za telefony atd. A že se tomuhle srovnání nějak říká. Tak jako je Rozvaha, Výkaz zisku a ztráty, Hlavní kniha (to jsem si přečetla u Vás, tak chytrá nejsem).
Loni po volbách se změnilo zastupitelstvo, které v obci bylo cca 12 let. Vedení školy bylo na toto zastupitelstvo rodinně navázané a tak s námi odmítá komunikovat. Je mu jasné, že školu nezrušíme. Předpokládáme, že je vše v pořádku. Ale dobré účty, dělají dobré přátele.
Ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
účetní výstup pro laika
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 01, 2011 »

Ano. sloupeček plateb za energii, telefon, spotřební materiál..... je právě v té Hlavní knize.Samozřejmě výstupní formáty se mohou nepatrně lišit podle účetního SW, ale princip je stejný. Teď mě napadá, že i na \"obci\" někdo vede účetnictví obce, tak by se i ve výkazech ze školy měl orientovat. Nepíšete, jakou funkci na obecním úřadě máte Vy, ale účetnictví nikdy nelze podceňovat a šetřit na účetní, i když se ta její práce jeví jen jako zpracování \"pár dokladů\" a dostává za to tolik peněz! Dám Vám, zdarma :-), jednu radu: Udržujte s účetní pracovní vztah na nejlepší možné úrovni. Zodpovědná účetní Vám jistě ráda vysvětlí, co Vás konkrétně zajímá.
IP zaznamenána

pavel12

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
účetní výstup pro laika
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 01, 2011 »

Paní hh
na začátku jste psala, že máte vést jednoduché účetnictví, respektive daňovou evidenci. Tam není žádná rozvaha ani výkaz zisku a ztráty, celé je to i pro laika pochopitelné.
  Z toho, že se tady snažíte získat informace, které Vám dávno měla Vaše účetní poskytnout asi plyne, že nemáte dobrou účetní a že byste ji měli změnit. Když platíte 50000, tak to není zrovna málo. Kolik je to asi dokladů za rok?
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
účetní výstup pro laika
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 02, 2011 »

Dobrý den pane Pavle,
asi jsem byla příliš aktivní, ale vycházela jsem z toho, že na obecním úřadě obdrželi \"výstupy MD/D\". Jinak si myslím, že v této diskusi nemůžeme posuzovat, jestli odměna účetní je nebo není málo. Záleží samozřejmě na tom, co všechno má paní účetní ve škole na starosti. (pokladna, FP,FV, mzdy....) Dle mého názoru cca 4000,- Kč/měsíc  není nijak extrémně mnoho. (neprovokujte paní hh :-) )Při přepočtu na hodinu bychom se možná divili, kolik bere účetní na hodinu :-(. Když přijdeme do autoservisu, tak zaplatíme minimálně 350,- Kč za hodinu práce a ještě si to ani nezkontrolujeme. Jak jsem psala v předchozí odpovědi, zodpovědná účetní je základ.  Jinak přeju hodně úspěchů, hezký den a nic ve zlém :-). Marie
IP zaznamenána

hh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
účetní výstup pro laika
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 02, 2011 »

Vážená paní Marie, vážený pane Pavle,
abych svoje \"účetnictví\" uvedla na pravou míru. Tyto stránky jsem používala pro inspiraci jako OSVČ. Žádné jiné účetnictví jsem nikdy nevedla, ale musím říct, že proti kolegům zaměstnancům jsem poměrně znalá. Ti jsou totálně mimo.
A jen pro Vaši informovanost jak to chodí ve \"světě\" samosprávy. Nevíme kolik dokladů se zpracovává, škola odmítá  vést svoje účetnictví účetní, která pracuje pro obec a účetní, která pracuje pro obec říká, že výstupům od účetní, která pracuje pro školu nerozumí. A vy, jako zastupitel, který šel do politiky, aby dokázal, že to jde dělat zodpovědně v tom lítáte, ničemu nerozumíte a nejenom, že se Vám nikdo nesnaží pomoc, vy dokonce máte pocit, že se to všichni snaží ještě více zamlžit. Rok jsme ve funkci a s ničím jsme nepohnuli. Musím říct, že těm \"velkým\" politikům vůbec nezávidím.
Děkuji Vám.
P.S. Ještě jsem si znovu přečetla Vaše příspěvky a :
Píšete, že jednoduché účetnictví není má dáti / dal? To znamená, že je to předáváno v jiném formátu - ne v jednoduchém účetnictví? Prosím, mohli byste mi tohle vysvětlit.
Moc děkuji. hh
IP zaznamenána

hh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
účetní výstup pro laika
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 15, 2011 »

Dobrý den,
asi jsem Vás svým dotazem zaskočila.
No, něco jsem si nastudovala na internetu a dospěla jsem k závěru, že doopravdy nám dávají jiné výstupy než by měli.
Popis jednoduchého účetnictví alias daňové evidence je většinou všude popisován pro OSVČ nebo malé firmy. Mám tedy momentálně tyto problém:
- lze pod formulaci \"ostatní pomocné knihy\" zařadit požadavek \"stav a čerpání peněžních fondů\"?
- je vedení jednoduchého účetnictví levnější než vedení podvojného? Počet zapsaných položek je vlastně stejný.

Děkuji hh
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
účetní výstup pro laika
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 15, 2011 »

- dle mého názoru ano
- \"jednoduché\" neznamená jednodušší a levnější. Nyní se to jmenuje Daňové evidence. Moje zkušenost je taová, že  v DE kde v deníku bylo cca 7000 řádků to byla mnohem větší \"dřina\", než když dotyčná OSVČ přešla na Účetnictví.
Závěrem: není podstatné, co je pro Vás výhodnější, ale jaký způsob Vám ukládá zákon.
IP zaznamenána
Stran: [1]