Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zpětná registrace plátce DPH  (Přečteno 7905 krát)

olga1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
zpětná registrace plátce DPH
« kdy: Leden 16, 2011 »

Dobrý den,

potřebovala bych poradit s následujícím problémem.. V prosinci 2010 jsme nakoupili užitkový vůz, jako DHM, a nebyli jsme plátci DPH. Teď budeme podávat registraci k DPH (leden 2011), protože nakupujeme v zahraničí a částka přesáhne povinnou částku k registraci, takže jestli jsem správně pochopila z dalších dotazů, plátcem DPH se staneme od 1.2.2011. Je možné podat dobrovolnou registraci zpětně, tzn. k prosinci 2010, abych mohla nyní do 25.1. podat přiznání za 4Q 2010 a nárokovat odpočet daně? Nebo musíme počítat až s registrací k únoru 2011 a podat přiznání až za 1Q 2011 a nárokovat zpětný odpočet za nákup vozidla?  Předem moc děkuji za odpověď, částka k odpočtu je celkem velká, takže by se nám hodila co nejdříve a návrat až za 1Q 2011 ja dlouhá prodleva a blokace prostředků.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zpětná registrace plátce DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2011 »

Plátci DPH se stanete dnem, ve kterém hodnota pořízeného zboží převýšila částku 326.000,- Kč. Více v § 94, odst. 6 a v § 95 odst. 6 zákona o DPH.
IP zaznamenána

Milan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
zpětná registrace plátce DPH
« Odpověď #2 kdy: Červenec 15, 2011 »

To je sice pravda, paní Zdeno, ale dovolil bych si říci, že nebyl zodpovězen klíčový doataz, to jest, dá-li se k plátcovství DPH registrovat zpětně. Např. dnes je 15.7. a já bych se rád stal plátcem DPH od 1.6.2011, abych si mohl nárokovat DPH za nákup DHM z 1.6.2011. Předem děkuji.

Edit: v jiném vlákně jsem četl, že \"Jestliže se stanete plátci např. od 1.3.2010, tak si k udělejte k 28.2.2010 inventuru majetku. U majetku, pořízeného za posledních 12 měsíců před datem registrace, který jste nakoupili od plátců, můžete uplatnit nárok na odpočet daně při změně režimu podle § 74 ZDPH.\" což je super  a DPH z DHM si budu moci nárokovat. Jak je to ale prosím s fakturami, které jsem už od 1.6.2011 bez DPH vydal? Předem děkuji moc!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zpětná registrace plátce DPH
« Odpověď #3 kdy: Červenec 16, 2011 »

Domnívám se, že klíčový dotaz byl zodpovězen odkazy na příslušná ustanovení zákona o DPH. Pokud hodnota pořízeného zboží z JČS dosáhne částky 326 tis. Kč, tak se tímto dnem (nikoliv dříve a nikoliv později) stáváte plátcem DPH. Přihláška k registraci se podává do 15 dnů.

Jestliže se chcete registrovat dobrovolně, tak se stanete plátcem ode dne, který bude uveden na osvědčení o registraci.  Při dobrovolné registraci není možná zpětná registrace, takže faktury, vydané před registrací, zůstanou bez DPH (vystavil jste je jako neplátce).
Nárok na odpočet daně při registraci plátce od 1.4.2011 upravuje § 79 zákona o DPH. Pokud jste pořídil DHM v roce 2011, tak si budete moci uplatnit plný nárok na odpočet za předpokladu, že majetek bude využíván pouze pro podnikání. Nárok na odpočet DPH z obchodního majetku pořízeného před registrací se uplatňuje v prvním přiznání k DPH a uvádí se na řádku 45.
IP zaznamenána

Milan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
zpětná registrace plátce DPH
« Odpověď #4 kdy: Červenec 19, 2011 »

\"Při dobrovolné registraci není možná zpětná registrace, takže faktury, vydané před registrací, zůstanou bez DPH (vystavil jste je jako neplátce).\"
* To znamená, že při registraci uvedu Důvod registrace podle § 94 ostavec (18), že?
* Uplatnit nárok mohu aplikovat 12 měsíců zpětně, tedy ne jen pro nákup v roce 2011, nemýlím-li se?
* Jedná se pouze o DHM, nebo lze odpočet aplikovat i na licence pro software? Koupil jsem jej v prosinci 2010 z Irska a zaplatil jsem jej včetně VAT (tuším 19%). Nebude to zahraničí problém? Děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zpětná registrace plátce DPH
« Odpověď #5 kdy: Červenec 31, 2011 »

Důvod registrace § 94/18 ZDPH.

Nárok na odpočet je za 12 měsíců zpátky. Např. registrace k 22.7.2011, nárok na odpočet z dokladů s datem zdanitelného plnění od 22.7.2010.

Jedná se o obchodní majetek, tedy zásoby zboží, materiálu, o drobný majetek (který máte v evidenci) a o dlouhodobý hmotný majetek (pořizovací cena nad 40 tis. Kč). Na licenci pro SW, která byla prodána s irskou daní (ani na jiná plnění s daní cizí země), se nárok na odpočet nevztahuje.
IP zaznamenána
Stran: [1]