Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pojištění při výsluhové rentě  (Přečteno 3001 krát)

Křiklánová

  • Host
Pojištění při výsluhové rentě
« kdy: Červenec 03, 2008 »

Dobrý den, moc prosím o radu. Při registraci na ŽÚ jsem vyplňovala data a další kolonky podle rady \"zkušené\" úřednice. Vypsala jsem napůl asi 3 papíry a řekla mi, že dál už se nemusím o nic starat, vše se zařídí samo, s tím, že zdravotní pojištění se nemusí platit, jediné, co z toho je, že nedostanu peníze, když onemocním. Všude jinde ale čtu, že zdravotní poj. je povinné. Navíc dostávám výsluhovou rentu od Policie ČR, zohledňuje se toto nějakým způsobem?  A ještě poslední věc, než jsem se registrovala, byla jsem vedena na ÚP, a při odhlašování se mě pán zeptal, jestli jsem využila dotace z ÚP, jde je získat aspoň na zaplacení ž. oprávnění zpětně? Vím, že je to obsáhlý dotaz, ale moc děkuji alespoň za stručnou odpověď, MK
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Pojištění při výsluhové rentě
« Odpověď #1 kdy: Červenec 04, 2008 »

Podle mého názoru jste pro účely zdravotního i sociálního pojištění ve stejném postavení, jako kterákoliv jiná osoba samostatně výdělečně činná. To znamená, že byste měla platit zálohy na zdravotní pojištění ve výši 1.456,- Kč a zálohy na SP v minimální výši 1.596,- Kč měsíčně (bez dobrovolného nemocenského pojištění, které činí 238,- Kč/měs.). To platí za předpokladu, že jste oběma pojišťovnám oznámila (například prostřednictvím jednotného registračního formuláře) zahájení činnosti. Pokud jste toto oznámení neučinila a podnikání jste fakticky nezahájila, pak nemusíte platit SP a pro účely zdravotního pojištění jste osobou bez zdanitelných příjmů s měsíčním pojistným ve výši 1.080,- Kč.
Pokud vím, tak o dotaci z ÚP nelze proplácet zpětně.
IP zaznamenána
Stran: [1]