Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: dph před registrací  (Přečteno 26979 krát)

Evelína77

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
dph před registrací
« Odpověď #15 kdy: Říjen 15, 2015 »

dobrý večer paní Zdenko,
mockrát Vám děkuji za Vaší rychlou reakci, jasnou odpověď a Váš čas.

Mějte se hezky.
IP zaznamenána

Evelína77

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
dph před registrací
« Odpověď #16 kdy: Říjen 16, 2015 »

dobrý den paní Zdenko
včera jste mi objasnila nárok DPH za 12měsíců zpětně,moc děkuji. K tomu se mi ale váže ještě jedna otázka. Nějak jsem se zamotala nad tím, když FO neplátce DPH, která používá paušální výdaje se zaregistruje k DPH, nárokuje si za posledních 12měsíců DPH za auto, které pořídil v r.2015 a na konci roku použije opět paušální výdaje. Je to v pořádku? Přeci auto musíme zařadit na kartu IM před tou registraci DPH, takže ho budeme mít v majetku a na konci roku ho musíme tedy vyřadit, s tím že máme jakoby odpisy uplatněné v paušálu. Co s tím DPH, které si nárokoval a pak auto k 31.12.vyřadí z důvodu paušálu. Je to tak, že pokud si nároku to DPH z auta, tak aby ho nemusel vracet, tak musí už 5let jet skutečnými výdaji? děkuji Vám moc za pomoc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dph před registrací
« Odpověď #17 kdy: Říjen 17, 2015 »

Dobrý večer, paní Evelíno.

Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak nemusíte auto zařadit na kartu IM. Kartu majetku byste vystavovala pro účely DE a daně z příjmů. Paušalista ale nemá z pohledu zákona o daních z příjmů obchodní majetek, takže není co zařazovat, ani vyřazovat:-)

Podle § 4/4/c) zákona o DPH ovšem obchodní majetek máte a podle ustanovení § 100/3/b) jste povinna vést jeho evidenci. Zákon o DPH Vám neukládá, jakou formou máte tuto evidenci vést, způsob vedení je pouze na Vás. Stačil by seznam majetku na listu papíru. Zřejmě máte účetní program, takže si můžete vést evidenci obchodního majetku a také ostatní povinné evidence podle § 100  ZDPH v tomto programu. Výstupy použijete pouze pro účely DPH. Z pohledu zákona o DPH bude auto v obchodním majetku tak dlouho, dokud je nevyřadíte podle zákona o DPH (prodejem na základě daňového dokladu, vyřazení do osobního užívání nebo darování na základě dokladu o použití).

Pěkný guláš, že? Ale nemusíte se obávat, že by podnikatel musel dalších 5 let uplatňovat prokázané výdaje jenom proto, že si uplatnil nárok na odpočet DPH. Daň z příjmů a daň z přidané hodnoty nejsou vzájemně provázané, každá daň si žije svým vlastním životem a podle svých vlastních (někdy odlišných) pravidel.
IP zaznamenána

Evelína77

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
dph před registrací
« Odpověď #18 kdy: Říjen 19, 2015 »

Paní Zdenko
mockrát Vám děkuji za výstižnou odpověď. Opravdu jsem v tom někdy zamotaná tak, že motám koše s baňama :-)

A ještě dotaz na Vás paní Zdenko, vím, že Vás budu určitě ještě potřebovat oslovit, ale nechci být za Vaši pomoc nic dlužná. Mám blbý pocit z toho, že od Vás \"ždímám\" informace a rady za pouhé poděkování. Já jsem moc ráda, že nemusím listovat v zákonech z paragrafu na paragraf a že mi to obratem sypete z rukávu :-) Jsem ochotna se finančně vyrovnat. Ještě jednou moc děkuji a přejí hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dph před registrací
« Odpověď #19 kdy: Říjen 19, 2015 »

Dobrý večer, paní Evelíno. Toto není placená poradna, ale diskusním fórum, i když to tak někdy nevypadá:-) Jestli máte blbý pocit a chcete se nějak vyrovnat, tak někdy zkuste poradit jiným členům diskusního fóra:-)
IP zaznamenána

Evelína77

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
dph před registrací
« Odpověď #20 kdy: Říjen 21, 2015 »

Děkuji Zdenko za ujasnění. Pokud to bude možné, ráda vyhovím a podělím se zde o zkušenosti.
Můžu tedy ještě na Vás jeden dotaz vybalit?
Když se neplátce stane plátcem DPH např. od počátku roku 2016. Nárokuje si zpětně za posledních 12měsíců DPH ze zásob na skladě ke dni registrace. Jaký máte názor na hrozny. Nákup hroznů v září- hrozny se však zpracovávají, takže v době registrace jsou na skladě, ale v podobě šťávy, než z toho bude čisté víno. Může se uplatnit DPH z nákupu těchto hroznů, jde o nedokončenou výrobu? Můj názor je, že do doby než je víno stáčeno do láhví, tak jsou zásobou. Jaký je váš názor?
opět mnohokrát děkuji za informace
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dph před registrací
« Odpověď #21 kdy: Říjen 21, 2015 »

Dobrý večer, uplatnila bych nárok na odpočet. Nakoupené hrozny budou ke dni registrace součástí obchodního majetku, i když už v podobě šťávy.

Podle mého názoru jde o nedokončenou výrobu, hrozny prošly určitou fází /fázemi/ výrobního procesu, přestaly být materiálem, ale ještě nejsou finálním výrobkem. Nedokončená výroba a polotovary jsou zásobami, stejně jako materiál, výrobky, zboží a zvířata.

Obsahové vymezení a členění zásob má význam hlavně z hlediska účetnictví. Z hlediska DPH byste měli být schopni (jakoukoliv evidencí) prokázat, že nakoupené hrozny jsou stále ještě součástí obchodního majetku a je celkem jedno, zda je vedete jako materiál, nebo nedokončenou výrobu.
IP zaznamenána

Evelína77

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
dph před registrací
« Odpověď #22 kdy: Leden 13, 2016 »

mockrát děkuji za objasnění.
IP zaznamenána

1bobo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
dph před registrací
« Odpověď #23 kdy: Březen 09, 2016 »

Dobrý den,
moc prosím o radu, už jsem z toho jelen. Vedu daňovou evidenci, od 1.2.2016 jsem se stal měsíčním plátcem DPH z důvodu obratu. Zboží jsem do té doby jako neplátce nakupoval hlavně od plátců z několika zemí EU za ceny vč. jejich DPH. Mohu teď v prvním přiznání k DPH za měsíc únor uplatnit odpočet DPH z tohoto zboží z EU? (12 měs. zpětně). Nebo to lze jen ze zboží zakoupeného v ČR?
Nebo musím o vrácení DPH požádat úřady jednotlivých států? Radilo mi už několik daňových poradců vč. mého ale každý tvrdí něco jiného. Z čeho by se odpočet DPH uplatňoval - z nákupních cen v cizí měně nebo z inventury mých skladových zásob k 1.2 ? Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dph před registrací
« Odpověď #24 kdy: Březen 09, 2016 »

Odpočet můžete uplatnit jenom u zboží, které jste koupil s českou daní. Český FÚ Vám určitě nevrátí DPH, kterou zkasíroval státní rozpočet Polska či Německa:-) Zkuste požádat o vrácení DPH úřady jednotlivých států. Při vracení daně z jiných členských států se nepočítá žádné DPH, přijatou částku zaevidujete jako příjem z podnikání (případně jako snížení výdajů).
IP zaznamenána

Michal Z.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
dph před registrací
« Odpověď #25 kdy: Červenec 10, 2016 »

Dobrý den,
zakládáme s.r.o a již máme přiděleno IČ. Neprovedl jsem ještě registraci na FÚ (ani k DPH ani k dani z příjmů - lhůta je až 30 dní, takže mám čas) a nemám ještě založený bankovní účet. Již bych ovšem potřeboval nakupovat nějaké vybavení a služby. Chci se zeptat, jestli mohu za tyto věci platit hotově případně ze svého osobního běžného účtu (aby to nemělo vliv na případné uplatnění odpočtu) - anebo je potřeba vyčkat na založení firemního účtu a z něj pak vše hradit?
Dále bych se rád zeptal, jestli v případě, kdy se plátcem DPH stává firma hned od založení, může uplatnit odpočet DPH i ze zřizovacích výdajů (sídlo firmy apod.) a také ze služeb, pokud k jejich zdanitelnému plnění došlo ještě před reálnou registrací k DPH..

Děkuji
Michal
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dph před registrací
« Odpověď #26 kdy: Červenec 13, 2016 »

Můžete nakupovat vybavení a služby, plaťte raději v hotovosti. Finanční úřady dělají při dobrovolné registraci k DPH drahoty, asi se nestanete plátci hned od založení firmy. Při pozdější registraci budete moci uplatnit nárok na odpočet podle § 79 zákona o DPH. Ze služeb, které nebudou ke dni registrace součástí obchodního majetku, a ze zřizovacích výdajů nebudete moci uplatnit nárok na odpočet.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
dph před registrací
« Odpověď #27 kdy: Říjen 03, 2016 »

Dobrý den, prosím o radu, dobrovolný plátce DPH od září, podáváme první přiznání DPH, v září není ani na vstupu, ani na výstupu žádné DPH, jen do řádku 45 DPH uvedeme hodnotu DPH majetku ze srpna, a otázka zní, dělá se k takovému přiznání DPH i KH? Když jsou krom řádku 45 všude nuly? Děkuji moc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dph před registrací
« Odpověď #28 kdy: Říjen 03, 2016 »

Dobrý den, plnění z řádku 45 se do kontrolního hlášení neuvádějí. Nebudete mít náplň pro žádný z řádků kontrolního hlášení, takže bych KH nepodávala.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
dph před registrací
« Odpověď #29 kdy: Říjen 04, 2016 »

Dobrý den, tak nějak jsem si to myslela, ale jistá jsem si nebyla, velice děkuji za odpověď, paní Zdeno, a přeji pěkný den, Vám i všem.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3