Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: dph před registrací  (Přečteno 16847 krát)

Pegasek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
dph před registrací
« kdy: Červenec 14, 2011 »

jsem OSVČ, živnost od 17.3.2011,registrace od 1.4.2011, mám pár došlých faktur a výdajových dokladů s datem 3/2011, chtěla bych si je nárokovat v II.Q.2011, vím, že  to patří na řádek 45 v přiznání, ale není mi jasné jaké uvedu datum dph, když budu dané doklady evidovat do závazků v počítači?Jestli DUZP uvedené na faktuře nebo neuvedu žádné? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
dph před registrací
« Odpověď #1 kdy: Červenec 17, 2011 »

Předpokládám, že hodláte uplatnit nárok na odpočet daně z obchodního majetku podle § 79 zákona o DPH. Při vzniku závazku jste ještě nebyla plátcem, takže si zadejte doklady do závazků jako neplátce. Nárok na odpočet při změně režimu si uplatníte až na základě inventury obchodního majetku ke dni registrace, nejlépe vnitřním dokladem.
IP zaznamenána

Pegasek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
dph před registrací
« Odpověď #2 kdy: Červenec 18, 2011 »

Dobrý den paní Zdeno, moc děkuji za odpověď, jen mám ještě jednu otázku. Př.:Budu si takto uplatňovat fa na částku 20000,-, základ 16 tis a dph 4 tis. já si zadám do závazků fa s částkou 20 tis, dph uplatním na řádku 45,ale jestli správně uvažuji, tak do daně z příjmu by mi mělo vstoupit jen 16 tis,ne?Děkuji zta odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
dph před registrací
« Odpověď #3 kdy: Červenec 19, 2011 »

Pokud uplatňujete nárok na odpočet, tak do daně z příjmů vstupuje jen 16 tis. Kč. Jestli budete zpětně opravovat závazky (rozdělíte na základ daně a daň), tak budete mít daň z příjmů v pořádku. Pokud byste uplatňovala nárok na odpočet na základě inventury a vnitřního dokladu (pořízení zboží nebo jiného majetku kromě hmotného zůstalo ve výdajích včetně DPH), tak byste o vrácený odpočet zvýšila příjmy nebo snížila výdaje. U hmotného majetku se buď sníží jeho pořizovací cena, nebo zvýší příjmy.
IP zaznamenána

Pegasek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
dph před registrací
« Odpověď #4 kdy: Červenec 19, 2011 »

Děkuji paní Zdeno za rychlou odpověď, takže já teď uplatním celých 20 tis, nárok na odpočet dph(4tis) uplatním na základě inventury a na konci roku při daňovém přiznání můžu ty 4 tis uvést v příloze č. 1 tab E - úpravy zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji a co uvedu do textu?Odpočet dph před registrací §79?
Mohu stejně postupovat i v případě, když bych měla fakturu s datem před registrací na majetek do 40 tis?Já myslím, že ano.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
dph před registrací
« Odpověď #5 kdy: Červenec 25, 2011 »

Pokud ponecháte ve výdajích (pro daň z příjmů) celých 20 tisíc, tak uplatněné 4 tisíce zahrňte do příjmů (opět nejlépe vnitřním dokladem, příjem bez pohybu finančních prostředků), nebo je uveďte v tabulce E s textem např. odpočet DPH při změně režimu, nebo odpočet DPH před registrací podle § 79/1 ZDPH. Ono je celkem jedno, jak to technicky provedete, důležité je, že budete mít správně stanovený základ daně z příjmů.

Platí pro zásoby materiálu, zboží, ale i pro majetek do 40 tis. Kč (dříve DKP), který máte v evidenci obchodního majetku.
IP zaznamenána

ivana

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 110
dph před registrací
« Odpověď #6 kdy: Květen 25, 2013 »

Dobrý den, moc prosím o radu:

Odpočet DPH před registrací podle § 79 ZDPH se týká obchodního majetku ( materiál, zboží, drobný majetek, hmotný majetek...) Pokud podnikatel před datem registrace uhradil pronájem za prostory (jedná se o autodílnu). Může si uplatnit odpočet DPH...? Pořád mi tam nesedí ten obchodní majetek...tyto prostory nejsou přece v jeho obchodním majetku?
Moc děkuji za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
dph před registrací
« Odpověď #7 kdy: Květen 25, 2013 »

Dobrý den. Odpočet DPH se týká jen obchodního majetku, jak píšete.  Ze služby by šel uplatnit odpočet v případě, že se tato služba stala součástí OM, například z opravy domu. Odpočet z nájemného bych určitě neuplatňovala.
IP zaznamenána

ivana

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 110
dph před registrací
« Odpověď #8 kdy: Březen 04, 2014 »

Citace: Zdena
Pokud ponecháte ve výdajích (pro daň z příjmů) celých 20 tisíc, tak uplatněné 4 tisíce zahrňte do příjmů (opět nejlépe vnitřním dokladem, příjem bez pohybu finančních prostředků), nebo je uveďte v tabulce E s textem např. odpočet DPH při změně režimu, nebo odpočet DPH před registrací podle § 79/1 ZDPH. Ono je celkem jedno, jak to technicky provedete, důležité je, že budete mít správně stanovený základ daně z příjmů.

Platí pro zásoby materiálu, zboží, ale i pro majetek do 40 tis. Kč (dříve DKP), který máte v evidenci obchodního majetku.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat a navázat na tento dotaz...pokud uvedu odpočet DPH při změně režimu do tabulky E-částka zvyšující HV...
ptám se :
1. Pokud OSVČ uplatňuje výdaje paušálem, tak se tato tabulka přece nevyplňuje, takže uvést to tam nebo připočítat k příjmům a z nich procento   výdajů ?
2. Pokud to připočítám k příjmům přímo, mohl by se ozvat FÚ, že mi nesouhlasí Zdanitelné plnění na DPH, které jsem odevzdala během roku..
3. A jak postupovat při vyplňování přehledů na SP a ZP? Do ZP se započítavají Příjmy a Výdaje, takže nezapočítavat?
Tak jsem se do toho pěkně zamotala...prosím poraďte, předem moc děkuji Iva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
dph před registrací
« Odpověď #9 kdy: Březen 04, 2014 »

U paušalisty bych připočítala vrácenou DPH k daňovým příjmům a z nich uplatnila procento výdajů. Kdyby se ozval FÚ, tak bych se odvolala na pokyn D-6, který v pokynu k § 23 odst. 6 uvádí, že příjmem je i DPH, kterou plátce uplatní jako nárok na odpočet při změně režimu.
Příjem bych započítala i do přehledů na SP a ZP.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
dph před registrací
« Odpověď #10 kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý den.
Obracím se s prosbou o radu v následujícím případě:
OSVČ plátce DPH od 1.1.2015, DE.
V průběhu roku zaplacena 3x záloha na elektřinu. Nyní obdržel Vyúčtování za období od 2/2014 do 2/2015 (DUZP 14.2.2015)
Může si OSVČ uplatnit odpočet DPH, za období 2/2015, s odkazem na §21/5/b ZDPH? Samozřejmě za předpokladu, že o DPH v daňových dokladech ze zálohových plateb, si v DPFO 2014 zvýší příjmy prostřednictvím tabulky E.
Děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
dph před registrací
« Odpověď #11 kdy: Březen 02, 2015 »

Dobrý den, uplatnila bych odpočet DPH pouze z případného doplatku. DPH z vyúčtování záloh, které jste zaplatili v období, kdy jste ještě nebyli plátci, bych neuplatňovala.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
dph před registrací
« Odpověď #12 kdy: Březen 03, 2015 »

Paní Zdeno, moc děkuji a přeji hezké jarní, i když hektické, dny....
IP zaznamenána

Evelína77

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
dph před registrací
« Odpověď #13 kdy: Říjen 15, 2015 »

Dobrý den paní Zdenko
mohla bych Vás požádat o ujasnění?
FO neplátce DPH se chce dobrovolně stát plátcem DPH. Nárok na odpočet zpětně za posledních 12měsíců je mi jasné u zásob ke dni registrace. Nejsem si jistá u IM (konkrétně auto), které bylo zakoupeno. Můj dotaz je:
a) pokud bylo auto pořízeno, ale nebylo zahrnuto do majetku firmy, zda můžeme ještě před registraci auto zařadit na kartu HM a tím bude splněna podmínka ke dni registraci a můžeme nárokovat DPH
b) pokud bylo auto pořízeno na občana (tedy fa není  na IČ) zda se může také zařadit na kartu ještě před registraci a postupovat jak v bodě a)

mockrát děkuji za pomoc při nejasnostech
Evelína
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14653
dph před registrací
« Odpověď #14 kdy: Říjen 15, 2015 »

Dobrý den, paní Evelíno,

a) fyzická osoba může zařadit auto do svého obchodního majetku kdykoliv si vzpomene, takže je můžete zařadit na kartu HM v jakémkoliv vhodném termínu mezi pořízením a registrací k DPH. Jestli auto pořídil už v roce 2014, tak může nárokovat jenom 4/5 původní DPH. Nezapomeňte na silniční daň. Za osobní auto (kategorie M) nemusíte platit SD za měsíce, ve kterých nebylo použito k podnikání a nevadí, že je zahrnuto v OM
 
b) u fyzické osoby je jedno, zda pořizuje majetek jako občan, nebo jako podnikatel. Můžete tedy postupovat podle bodu a).
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3