Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: Začínám podnikat  (Přečteno 21434 krát)

kotikk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Začínám podnikat
« Odpověď #15 kdy: Říjen 28, 2011 »

Tak ted už tomu rozumím,díky. A ještě se zeptám:-) Pokud jsem zamestnan  a zároveň OSVC s nizkým ziskem s pausal náklady(60procent) platim ještě při daňovém přiznání krom daň z příjmu ještě něco na SP?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Začínám podnikat
« Odpověď #16 kdy: Říjen 28, 2011 »

Zdravotní pojištění: dokud jste zaměstnancem a zaměstnavatel odvádí pojistné alespoň z minimální mzdy, tak neplatíte pravidelné zálohy, ale zaplatíte pojistné jednou za rok po podání daňového přiznání.

Sociální pojištění: pokud se vejdete pod hranici povinné účasti na důchodovém pojištění, tak nemusíte doplácet pojistné za předcházející rok, ani v příštím roce platit zálohy. Pokud byste zahájil podnikání v listopadu 2011, tak můžete vykázat daňový základ (zisk) max. 9.895,- Kč, při vyšším zisku byste doplatil pojistné a v roce 2012 byste po podání přehledu o příjmech a výdajích platil pravidelné zálohy na pojistné.
IP zaznamenána

monzula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Začínám podnikat
« Odpověď #17 kdy: Listopad 09, 2011 »

Dobrý den,
ráda bych si založila živnost na prodej, internetový prodej.
Momentálně jsem na rodičovské dovolené do 19.2.2012.Ráda bych si od prosince 2011 založila tuto živnost,ale nevím jestli budu platit Zdrav. a soc. pojištění...
Pokud budu zboží odebírat od velkoobchodu a ten je plátcem DPH, budu jím taky?, Chci se ještě zeptat,jestli budu platit zálphy na zdrav. a soc. pojištění, budou mi to na konci roku vracet?,,Byla bych Vám velice ráda za odpověď.
IP zaznamenána

Jana K1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Začínám podnikat
« Odpověď #18 kdy: Listopad 26, 2011 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na věc z oblasti chovu psů. Živnost si zřizuji až v době kdy ji potřebuji, tedy nezaložila jsem si ji hned při nákupu pejska. V případě příjmu za štěňata - mohu uplatnit náklady na koupi feny v případě, že narozená štěňata se budou prodávat v roce 2012, ale fena byla zakoupena v roce 2010? Je mi jasné že to nespadá do stejného roku a ještě k tomu živnost předtím neexistovala. Slyšela jsem ale o jakémsi uplatnění poměrné části nákupní ceny - nevím zda je to pravda.
Moje účetní s tímto podnikáním nemá zkušenosti, proto se s dotazem obracím na Vás. Pokud se mám obrátit na daňového poradce a dotaz sem nepatří, není problém.

Předem děkuji za odpověď.

Jana K1
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Začínám podnikat
« Odpověď #19 kdy: Listopad 27, 2011 »

Pořizovací cena feny byla vyšší než 40 tis. Kč?
IP zaznamenána

Jana K1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Začínám podnikat
« Odpověď #20 kdy: Listopad 27, 2011 »

Pořizovací cena byla do 40.000,-
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Začínám podnikat
« Odpověď #21 kdy: Listopad 28, 2011 »

Pokud zahájíte podnikání v roce 2011, tak budete moci využít ustanovení § 5 odst. 7 zákona o daních z příjmů, podle kterého lze při stanovení základu daně přihlédnout k zásobám pořízeným v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž poplatník zahájil činnost i k dalším nezbytně vynaloženým výdajům spojeným se zahájením činnosti. Bez feny byste nemohla zahájit činnost, takže půjde o nezbytný výdaj, spojený se zahájením činnosti, který jste vynaložila v zákonném termínu (v období od 1.1.2010 do dne zahájení činnosti). Pořizovací cenu feny uplatníte v plné výši.

Pokud zahájíte činnost až v roce 2012, tak nebudete mít žádnou možnost, jak uplatnit výdaje za nákup feny, a to ani částečně.
IP zaznamenána

Jana K1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Začínám podnikat
« Odpověď #22 kdy: Listopad 28, 2011 »

Mockrát děkuji, bohužel budu zahajovat až v roce 2012.
Ještě jeden dotaz: i kdyby byla cena feny vyšší než 40 tis, tak by šlo použít náklady odpisem? V odpisových skupinách jsem našla pouze hejna hus, skot atd.
Děkuji
IP zaznamenána

Otradovec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Začínám podnikat
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 01, 2011 »

Dobrý den, uvažuji, že by jsem příští rok začal podnikat v živnosti řemeslné (zednictví), kde mi stačí výuční list, který mám a dále bych chtěl podnikat v živnosti vázané (Projektová činnost ve výstavbě), kde mám maturitní vysvědčení v oboru Stavební provoz a jsem deset let zaměstnán na pozici konstruktér a poté jako projektant ve firmě zabývající se projektováním dopravních staveb.
Moje otázka zní zda mi tato praxe v projektování stačí na živnost - Projektová činnost ve výstavbě? Jakým způsobem to doložím, stačí pracovní smlouvy, nebo potřebuji potvrzení od zaměstanavatele?
Dále jsem se chtěl zeptat zda tyto živnosti jdou zapsat na jeden živnostenský list, nebo každá živnost bude samostatně?
Děkuji za informaci
Otradovec
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Začínám podnikat
« Odpověď #24 kdy: Prosinec 02, 2011 »

Citace: Jana K1
Mockrát děkuji, bohužel budu zahajovat až v roce 2012.
Ještě jeden dotaz: i kdyby byla cena feny vyšší než 40 tis, tak by šlo použít náklady odpisem? V odpisových skupinách jsem našla pouze hejna hus, skot atd.
Děkuji
Pokud zahájíte podnikání v roce 2012, vložíte fenu do obchodního majetku a chtěla byste uplatňovat odpisy hmotného majetku (poměrnou část ceny uplatňujete ve výdajích postupně), pak byste musela zjistit tzv. reprodukční pořizovací cenu, tj. cenu, za kterou byste fenu koupila v době vložení do OM. Pokud by cena byla vyšší než 40 tis. Kč, tak můžete odpisovat.  Zařadila bych podle § 30/1 ZDP (majetek, který nelze zařadit do OS podle přílohy 1) do odpisové skupiny 2 .
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Začínám podnikat
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 03, 2011 »

Citace: Otradovec
Dobrý den, uvažuji, že by jsem příští rok začal podnikat v živnosti řemeslné (zednictví), kde mi stačí výuční list, který mám a dále bych chtěl podnikat v živnosti vázané (Projektová činnost ve výstavbě), kde mám maturitní vysvědčení v oboru Stavební provoz a jsem deset let zaměstnán na pozici konstruktér a poté jako projektant ve firmě zabývající se projektováním dopravních staveb.
Moje otázka zní zda mi tato praxe v projektování stačí na živnost - Projektová činnost ve výstavbě? Jakým způsobem to doložím, stačí pracovní smlouvy, nebo potřebuji potvrzení od zaměstanavatele?
Dále jsem se chtěl zeptat zda tyto živnosti jdou zapsat na jeden živnostenský list, nebo každá živnost bude samostatně?
Děkuji za informaci
Otradovec
Živnostenské listy už se nevydávají, pouze výpisy ze živnostenského rejstříku. Na výpisu bude uvedena každá živnost zvlášť.

Maturita ze střední školy zaměřené na stavebnictví a alespoň 5 let praxe v projektování staveb by podle mého názoru měla k uznání odborné způsobilosti stačit. Zda postačí pracovní smlouvy, nebo budete potřebovat potvrzení od zaměstnavatele, to by vám měli sdělit na živnostenském úřadě, kde budou rozhodovat o uznání odborné způsobilosti.
IP zaznamenána

Otradovec

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Začínám podnikat
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 04, 2011 »

Děkuji za informace.
Otradovec
IP zaznamenána

Luciusek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Začínám podnikat
« Odpověď #27 kdy: Leden 02, 2012 »

Dobrý večer.od února bych chtěla začít pracovat na živnost v pronajmutých prostorech jako kadeřnice.chtěla bych se zeptat jestli je potřeba nějaké potvrzení o praxi?a ještě bych se chtěla zeptat když se pujdu nahlásit na úp,jestli mi tam poradí co všechno potřebuju k živnosti a nebo je lepší si rovnou zajít na živnostenský úřad?děkuji Lucka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Začínám podnikat
« Odpověď #28 kdy: Leden 02, 2012 »

Na ÚP asi moc neporadí, zajděte na živnostenský úřad. Kadeřnictví je řemeslná živnost, pokud jste vyučená, tak nepotřebujete potvrzení o praxi.
IP zaznamenána

Lemur

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
Začínám podnikat
« Odpověď #29 kdy: Leden 26, 2012 »

Díky Vám za odpověď (2011-09-15 13:42:04) dnes jsem prozměnu vyčetla,že pokud příjmy nedosáhnou 15000 kč, daňové přiznání vůbec podávat nemusím, je to pravda? Znamenalo by to,že nemusím dělat nic ?( Náklady,příjmy mám 0 )
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3