Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdravotní a sociální při vedlejšáku!  (Přečteno 3157 krát)

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdravotní a sociální při vedlejšáku!
« kdy: Červen 02, 2011 »

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu popřípadě objasnit jak je to se sociální a zdravotní pojištěním při vedlejší činnosti. Moje sestra se rozhodla že si při zaměstání bude přivydělávat jako realitní makléř. Zjišťovali jsme co a jak a já bych ráda věděla jestli jsme vše pochopily správně.

Co se týče sociálního pojištění: první rok zálohy platit nemusím, musím pouze nahlásit že provozuji vedlejší činnost. Sociální pojištění v březnu 2012 vypočítám z daňového základu a  sazba činí 14,60 %. S odvody sociálního pojištění ze zaměstánání se to nijak neslučuje. Pokud překročím hranici 59.376 kč ročně (4948 kč měsíčně) musím následující rok tzn. 2012 platit zálohy na sociální pojištění, tak jak mi \"vyjdou\". Pokud nedoložím na OSSZ potvrzení o zaměstnání, že se za mě odvádí soc.pojištění budu považován za OSVČ s hlavní činností

zdravotní pojištění: první rok zálohy neplatím, také musím nahlásit, že mám vedlejší činnost. Příští rok v březnu vypočítám zdravotní pojištění z 50% daňového základu (pokud dodám potvrzení o tom, že za mě zaměstnavatel každý měsíc zaplatí alespoň zdravotní pojištění z minimální mzdy tj. 8000 kč). Sazba zdrav. pojištění je 13,5%. Pokud nepředložím potvrzení o zaměstnání budu muset zdravotní pojištění vypočítat z minimálního vyměřovacího základu. Pokud potvrzení o zaměstnání dodám nebudu muset platit zálohy ani v dalším roce podnikání.

daň z příjmu: buď uplatním skutečné výdaje nebo paušál podle § 7 zák. o dani z přijmu a to 60% ze živností. V březnu 2012 vyhotovým daňové přiznání kde uvedu příjmy ze závislé činnosti i z vedlejší podnikatelské činnosti, vypočtu daň a snížím o zálohy zaplacené na dani z příjmu.


Takže např.   Na vedlejšáku mám celkové roční příjmy  za rok 2011            100.000 kč
                    sociální pojištění za rok 2011                                                  14.600 kč  (překročila jsem danou hranici a zálohy v roce 2012 budu muset platit)
                    zdravotní poj. za rok 2011                                                       6.750 kč. (pokud dodám potvrzení zálohy v roce 2012 nemusím platit)


Já sama už mám trochu zmatek, z toho jak to pořád v hlavě řeším. Doufám, že můj dotaz dává alespoň trochu smysl. Budu Vám moc vděčná za jakoukoli radu či připomínku.  Děkuji mnohokrát  Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní a sociální při vedlejšáku!
« Odpověď #1 kdy: Červen 03, 2011 »

SP: první rok bez záloh, v dalších letech podle výsledku za předcházející rok. Pokud za rok 2011 dosáhnete rozhodné hranice (průměrný daňový základ na 1 měsíc podnikání 3.947,83 Kč), tak doplatíte pojistné za rok 2011 a v r. 2012 budete platit zálohy tak, jak vyjdou. Odvody SP ze zaměstnání a ze samostatné výdělečné činnosti se neslučují. OSSZ by měla vyžadovat potvrzení o zaměstnání jen v případě, že i nemá údaje ve své evidenci, nebo si je nemůže zajistit dálkovým přístupem. Formulář potvrzení o době trvání zaměstnání je součástí pokynů pro vyplnění přehledu o příjmech a výdajích.

ZP: pokud jste zaměstnaná, tak neplatíte zálohy v prvním, ani v dalších letech, pojistné platíte jednou za rok na základě přehledu o příjmech a výdajích. Nemusíte dokládat žádné potvrzení od zaměstnavatele.

Daň z příjmů  a příklad tak, jak píšete.
IP zaznamenána

1Alena

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Zdravotní a sociální při vedlejšáku!
« Odpověď #2 kdy: Červen 04, 2011 »

Dobré ráno, děkuji za odpověď. Ještě bych si potřebovala ověřit ty jednotlivé sazby odvodů: Je to sociání pojištění 14,6 % ze základu daně, zdravotní 13,5 % z poloviny vyměřovacího základu (ze základu daně)? Děkuji a přeji krásný den.  Alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní a sociální při vedlejšáku!
« Odpověď #3 kdy: Červen 05, 2011 »

Sociální pojištění: vyměřovacím základem je 50% daňového základu, sazba pojistného činí 29,2% (tedy 14,6% z daňového základu).
Zdravotní pojištění: vyměřovacím základem je 50% rozdílu příjmů a výdajů (rozdíl příjmů a výdajů je většinou také základem daně), sazba činí 13,5% (tedy 6,75% z rozdílu příjmů a výdajů).
IP zaznamenána

marfik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Zdravotní a sociální při vedlejšáku!
« Odpověď #4 kdy: Září 03, 2011 »

Dobrý den
mám zaměstnání s hodinovým příjmem o málo vyšším, než minimální mzda a chci k tomu začít podnikat jako vedlejší činnost (příjem z podnikání cca 40.000,- Kč ročně). Z informací na vašich stránkách (za které děkuji, jsou opravdu přínosné) je mi jasné, že nebudu muset platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Pochopil jsem i to, že zdravotní pojištění doplatím jednorázově po podání daňového přiznání. Nejsem si ale jistý, jestli při tak nízkém příjmu budu muset vůbec platit nějaké sociální pojištění. Na stránce http://jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php uvádíte, že \"Sociální pojištění doplatíme po podání Přehledu, pokud náš zisk překročí hranici stanovenou pro aktuální rok.\" Jestliže tedy můj příjem z podnikání nedosáhne za rok částky 59.373 Kč, znamená to, že nebudu ze zisku z podnikání vůbec muset platit sociální pojištění?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní a sociální při vedlejšáku!
« Odpověď #5 kdy: Září 05, 2011 »

Částka 59.373,- Kč platí při celoroční podnikání. Vy budete podnikat jen několik měsíců, předpokládám od září, tedy 4 měsíce, a budete muset stanovenou hranici přiměřeně krátit. Jestliže za 4 měsíce roku 2011 vykážete daňový základ z podnikání (daňový základ = příjmy po odečtení výdajů) do 19.791,- Kč, tak nebudete platit SP. Pokud vykážete daňový základ 19.792,- Kč a vyšší, tak za rok 2011 doplatíte pojistné a v roce 2012 budete hradit zálohy na SP.
IP zaznamenána
Stran: [1]