Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví  (Přečteno 32415 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #15 kdy: Leden 08, 2012 »

Ano, na toto je více pohledů.

Paní Jaromíra už vám napsala, že pokud povedete knihu jízd, tak si můžete uplatnit nárok na odpočet.
Já jsem uvedla, že podle § 72 ZDPH můžete uplatnit nárok na odpočet daně z přijatých plnění (třeba například z nákupu PHM), která využijete k uskutečňování svých ekonomických činností.
Nárok na odpočet je třeba krátit v případě, že přijaté plnění použijete i pro jiné účely, např. pro soukromou spotřebu.  

Pokud máte obavy, že byste nárok na odpočet neobhájil, tak jej neuplatňujte.
IP zaznamenána

marbes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #16 kdy: Leden 24, 2012 »

Dobrý večer, jsem trochu zmatená z toho, co tu čtu a proto bych si do věci potřebovala trochu vnést pořádek :-)
- osobní automobil nemáme zapsaný v OM, platíme si silniční daň a výdaje na PHM uplatňujeme paušálem
- jakým způsobem si v DE máme máme uplatnit odpočet DPH k nakoupeným PHM (knihu jízd vedeme), když výdaje na pohonné hmoty jsou uplatněné skrz paušál? Doklad za PHM přeci nemohu do výdajů už dát, když uplatňujeme paušál a jak si tedy uplatním odpočet DPH?
Předem velmi děkuji!
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #17 kdy: Leden 27, 2012 »

Já v peněžním deníků účtuji jako JVY = jiné výdaje bez vlivu...zadám DUZP a tím se mi DPH promítne v záznamní povinnosti i v Přiznání k DPH
 a do výdajů daňových se mi nezapočítá. Po ukončení roku si zkontroluji, zda je pro mě opravdu lepší paušál a kdyby né, tak částku ZD z na-
 koupených PHM dám do uzávěrkových operací a tím se mi dostanou do výdajů ovl.ZD.
IP zaznamenána

marbes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #18 kdy: Únor 02, 2012 »

Moc díky, tak nějak podobně jsem se s tím poprala. Moc nenajezdíme, tak paušál je pro nás výrazně výhodnější. Ještě jednou děkuji! Co se tady člověk všechno nedozví ;-)
IP zaznamenána

sanjasin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #19 kdy: Únor 15, 2012 »

Jak je to s povinným ručením, lze si z něj taky odečíst DPH, pokud jsme plátce, platím silniční daň a auto je v OM? Děkuji
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #20 kdy: Únor 15, 2012 »

Povinné ručení? Pojišťovna v tomto případě snad není plátce DPH, takže nemůžete odečíst dph...J
IP zaznamenána

sanjasin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #21 kdy: Únor 15, 2012 »

Já právě nevím, tak se ptám :), neměly by být pojišťovny povinný plátce?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #22 kdy: Únor 15, 2012 »

Jestli by měly nebo něměly pojišťovny být plátci, to je na diskusi...ale určitě v zákonném pojištění auta dph nenajdete. Bohužel. J
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #23 kdy: Únor 15, 2012 »

Pojišťovací činnosti jsou podle § 55 ZDPH osvobozeny od daně.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #24 kdy: Únor 16, 2012 »

Dobrý den, paní Zdeno, jak Vy to děláte, já sice tuším správnou odpověď, ale Vy hned přidáte i paragraf příslušného zákona, stále víc a víc Vás obdivuji... ráda bych si s Vámi dala někdy kafe ... poznat ženu s takovým přehledem v daňovém pralese by bylo úžasné. Pěkný zasněžený den Vám paní Zdeno i všem ostatním. Jana
IP zaznamenána

sanjasin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #25 kdy: Únor 16, 2012 »

Chtělo by to nastudovat zákon, ale komu by se to chtělo číst, protože tý řeči nerozumí ani tvůrci :).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #26 kdy: Únor 16, 2012 »

Citace: JANAA
Dobrý den, paní Zdeno, jak Vy to děláte, já sice tuším správnou odpověď, ale Vy hned přidáte i paragraf příslušného zákona, stále víc a víc Vás obdivuji... ráda bych si s Vámi dala někdy kafe ... poznat ženu s takovým přehledem v daňovém pralese by bylo úžasné. Pěkný zasněžený den Vám paní Zdeno i všem ostatním. Jana
Nemyslím si, že bych měla nějaký extra přehled, je víc toho, co nevím, než vím. A je to čím dál tím horší, to se asi hlásí stařecká demence:-) Není na mě vůbec nic úžasného, jsem podměrečný jedinec mdlého zjevu, chování i rozumu. Ale to kafe bych si dala:-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #27 kdy: Únor 16, 2012 »

Citace: sanjasin
Chtělo by to nastudovat zákon, ale komu by se to chtělo číst, protože tý řeči nerozumí ani tvůrci :).
Myslím, že v tomto případě ani nepotřebujete nijak zvlášť studovat zákon. DPH si můžete uplatnit na základě daňového dokladu, a jestliže na daňovém dokladu žádná daň není, tak není co uplatnit:-)
Zákon o DPH snad ani nečtěte, je psaný jakousi podivnou řečí, která se asi jen tváří jako čeština.
IP zaznamenána

cacenka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #28 kdy: Květen 20, 2013 »

Dobry vecer, pani Zdeno, chci se zeptat, zda se neco zmenilo v nazoru - osobni automobil nezarazeny do obchodniho majetku FO (danova evidence, vydaje pausalem) - uplatnovani PHM na zaklade dokladu - odpocet DPH - vedeni knihy jizd - zadne jine nahrady neuplatnovany... je mozne stale uplatnovat DPH z dokladu za PHM v tomto pripade? Dekuji moc moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #29 kdy: Květen 20, 2013 »

Dobrý večer.
Nevidím důvod, proč by poplatník, uplatňující pro účely daně z příjmů paušální výdaje, nemohl uplatňovat nárok na odpočet DPH z PHM. Nárok na odpočet se neřídí zákonem o daních z příjmů, nýbrž zákonem o DPH.  Jestliže splní podmínky § 72 (použije pro ekonomické činnosti) a § 73 (má správný daňový doklad, stihne uplatnit do 3 let atd., doklady od benzínek doporučuji okopírovat nebo naskenovat, rychle vyblednou), tak si může uplatnit nárok na odpočet DPH.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3