Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zahraniční obchod - kdy se stávám plátcem?  (Přečteno 4267 krát)

Adam

  • Host

Dobrý den,
jsem OSVČ, chtěl bych se zeptat, kdy konkrétně mám povinnost registrovat se coby plátce DPH v případě, že chci např. nakupovat od zahraničních výrobců či prodávat zboží do zahraničí (EU). (Limit 1.000.000 se mne zatím rozhodně netýká samozřejmě a velmi rád bych zůstal neplátcem)
Jednalo by se tedy zejména o:
- nákup zboží od dodavatele/výrobce v zahraničí (buď objednávka přes internet a zaslání zboží poštou nebo nějakou službou typu DHL či PPL ke mně do ČR, popřípadě osobní nákup v sídle výrobce)
- prodej zboží přes internet - zasílání poštou zákazníkům mimo ČR
- osobní prodej zboží/výrobků na akcích v zahraničí (veletrhy, jarmarky...)
Existuje něco, co jako neplátce mohu, resp. nějaké limity atd?
Nebo jsem coby neplátce DPH omezen skutečně jen na ČR a mohu nakupovat jen od českých firem a prodávat jen tuzemským zákazníkům?
V zákoně o DPH jsem se nezorientoval do té míry, abych z něj odpovědi na své dotazy.
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahraniční obchod - kdy se stávám plátcem?
« Odpověď #1 kdy: Červen 25, 2008 »

Pokud budete pořizovat zboží z jiného členského státu EU, pak se povinně stanete plátcem DPH v případě, že hodnota pořízeného zboží přesáhne v kalendářním roce částku 326.000,- Kč bez daně. Při zasílání zboží si musíte hlídat limity země EU, do které zboží zasíláte, abyste se náhodou nestal jejich plátcem. Přehled registračních limitů je uveden na pokynech k přiznání k DPH. Například pro Slovensko, Polsko a Maďarsko platí limit 35.000 EUR, pro Německo, Francii a Rakousko je limit 100.000,- EUR, Nejnižší limit má Itálie 27.899,- EUR.
Jako neplátce DPH nejste omezen pouze na ČR, můžete nakupovat a prodávat i v zahraničí.
IP zaznamenána

Kateřina B.

  • Host
Zahraniční obchod - kdy se stávám plátcem?
« Odpověď #2 kdy: Červenec 19, 2008 »

Prosím o doplnění informace:
V ČR jsem plátce DPH a hodlám zasílát zboží na Slovensko konečným zákazníkům ( nelátci DP) . V případě, že překročím hranici 35 000 EUR a nastane mi povinnost se zaregistrovat k DPH na Slovensku, musím odvádět DPH na Slovensku. Znamená to, že DPH odvedu 2x ? Tj. jedenkrát v ČR a následně v SR ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zahraniční obchod - kdy se stávám plátcem?
« Odpověď #3 kdy: Červenec 22, 2008 »

DPH ze slovenských plnění odvedete jen jedenkrát a to na Slovensku.
IP zaznamenána
Stran: [1]