Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: od kdy bude moje činnost vedlejší?  (Přečteno 1731 krát)

jana

  • Host
od kdy bude moje činnost vedlejší?
« kdy: Červen 18, 2008 »

15 let podnikám na hlavní činnost.Od 1.7.2008 nastoupím do pracovního poměru a podnikání chci zachovat pouze jako vedlejší činnost.Vím,že musím prokázat výdělek větší než minimální mzda,ale není mi jasné jestli za 12 měsíců-tedy od 1.7.2008 do 30.6.2009 nebo až při podávání daňového přiznání a přehledů na SP a ZP za rok 2009-tedy v březnu 2010?Jde mi o to,že tou vedlejší činností si vydělám jen o málo více než jsou minimální zálohy na SP a ZP-kolem tří tisíc měsíčně-(tedy bych při vedl.činnosti nemusela platit zálohy vůbec) a asi rok a půl bych tedy neměla téměř žádný zisk.Rušit to ale nechci,jde o zavedenou půjčovnu na kterou jsou lidé zvyklí.
Kdy mám tedy zažádat o uznání mé činnosti jako vedlejší?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
od kdy bude moje činnost vedlejší?
« Odpověď #1 kdy: Červen 19, 2008 »

Výše příjmů ze zaměstnání se posuzuje za kalendářní rok. Pokud za rok 2008 dosáhnete v zaměstnání příjem (hrubý příjem + nemocenské) alespoň 96 tis. Kč a doložíte nejpozději při odevzdání přehledu potvrzení zaměstnavatele, pak budete moci být zpětně v r. 2008 posouzena jako OSVČ vedlejší. Zatím ale musíte platit zálohy jako OSVČ hlavní. Jestli se vám nepodaří dosáhnout za rok 2008 uvedeného příjmu, tak jste byla z pohledu OSSZ celý rok 2008 OSVČ hlavní. Činnost vám uznají jako vedlejší v okamžiku, kdy za rok 2009 dosáhnete minimálního příjmu.
IP zaznamenána
Stran: [1]