Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?  (Přečteno 11455 krát)

mikron

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15

Hezký den,

prosím o radu... jsme stálá hudební skupina (4 lidé). Jak bychom měli účetně správně fakturovat pořadateli za naše vystoupení a rozdělovat si honoráře?

Musíme pořadateli koncertu posílat čtyři faktury, za každého člena souboru jednu? (ve čtyřech je to ještě snesitelné, ale trochu nepraktické, co kdyby nás bylo třeba devět.....)

Nebo existuje nějaká možnost (účetně správná možnost), že by celkovou částku fakturoval jen jeden člen souboru (jako náš zvolený zástupce), peníze vždy přišly na jeho účet a on je rozdělil ostatním? - a nějak to měl zaevidované, aby to nepřiznával a nedanil celé on, aby si svůj díl každý člen danil sám (jako autorský honorář)? Pokud taková možnost existuje, jak na to?

Díky moc!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2011 »

Podle mého názoru může celý honorář za vystoupení přijmout jeden člen souboru, který pak vyplatí jednotlivé členy skupiny. Vyplacené honoráře bude mít ve výdajích, takže mu zbude ke zdanění pouze jeho část honoráře.
IP zaznamenána

JaPo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #2 kdy: Březen 29, 2012 »

Dobrý den,

na tomto fóru jsem se již dozvěděl mnoho užitečných věcí. Tak si dovolím také poprosit o rady.
Můj dotaz se týká podobné věci, tak to píšu do tohoto vlákna.

1) Faktura za hudební vystoupení je na společného zástupce - vedoucího skupiny. Je potřeba pro fakturaci hudebního vystoupení skupiny IČ? Tuším, že by nemělo-není to živností. Může být místo toho RČ na faktuře?

2) Jak vyplatím honoráře členům skupiny, kteří nejsou OSVČ? Vyplácím tedy nezdaněné částky na nějaký výdajový doklad (už jsem se setkal i se stvrzenkou) po každé akci - je to tak? Nebo mohu měsíčně, případně dokonce ročně vytvořit nějaký výpis honorářů, které jsem danému členovi vyplatil? Musí být na těchto dokladech (stvrzenkách, výpisech) podpis příjemce/člena? A jaké identifikační údaje? Musí tam být určitě jeho adresa a pak RČ nebo stačí datum narození?
Výplaty členům jsou potom pro mě daňovým výdajem?

3) Někde jsem se dočetl, že pokud mám živnostenské oprávění (např. zprostředkování obchodu a služeb), tak by se stejně hudební vystoupení nemělo fakturovat pod tímto IČ (resp. na faktuře by IČ nemělo být). Jak je to?

Budu rád, pokud někdo bude umět pomoci.
IP zaznamenána

mikron

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #3 kdy: Březen 29, 2012 »

Nevím z toho všechno, ale něco zkusím...

1) IČ není potřeba, protože pokud se fakturuje za umělecký výkon, je to podle autorského zákona (není potřeba mít živnost). Na faktuře RČ být nemusí.

2) Pokud takto koncertujete pravidelně (jak píšete), pak by podle mého názoru členové měli být OSVČ. Měli by být zaregistrovaní na FÚ jako plátci daně z příjmu.

2a) Pokud se vypisuje výdajový doklad, musí tam samozřejmě být podpis příjemce a také jeho identifikace (jméno, adresa by měla stačit). Rozúčtování honorářů byste měli mít s každým z členů podloženo nejen výdajovými lístky, ale také nějakou jednorázovou smlouvou (kde je definováno, za jakou akci to je a jaký podíl dotyčnému náleží).

3) Ano, živnostenského oprávnění se umělecká činnost netýká - nemusí být IČ. Pokud ale IČ uvedete, když ho máte, asi se tím nic nezkazí.

Co však nevím a zároveň bych se rád zeptal ostatních, zvláště paní Zdeny, která psala:
\"Podle mého názoru může celý honorář za vystoupení přijmout jeden člen souboru, který pak vyplatí jednotlivé členy skupiny. Vyplacené honoráře bude mít ve výdajích, takže mu zbude ke zdanění pouze jeho část honoráře.\"

--- Můj dotaz je: Co v případě, že výdaje neuplatňuji podle dokladů, ale paušálem? Mohu do svých daňových příjmů zahrnout jen svou část ze společného honoráře, a ostatní považovat za nedaňový příjem (protože mám výdajové lístky podepsané od kolegů)?

Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #4 kdy: Duben 27, 2012 »

Pokud je celý honorář psaný na Vás, tak jej musíte celý zahrnout do daňových příjmů.
IP zaznamenána

mikron

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #5 kdy: Duben 27, 2012 »

Ajaj :-( Tak budeme muset od příště dělat faktury každý zvlášť... a já doufat, že průšvihy z dřívějška nenapadne někoho prověřovat.

Ale děkuji za radu!

Citace: Zdena
Pokud je celý honorář psaný na Vás, tak jej musíte celý zahrnout do daňových příjmů.
IP zaznamenána

JaPo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #6 kdy: Květen 03, 2012 »

Faktury zvlášť? To myslím, že není třeba.
Jestli se nepletu, vystavím fakturu za skupinu (jako zástupce) a honorář samozřejmě budu mít v příjmech, ale pak vyplatím členy skupiny a jejich jednotlivé honoráře zase budu mít ve výdajích.
Jen ještě k těm výdajovým dokladům...
Zajímá mě, jestli můžu vydat nějaký celkový doklad resp. přehled vyplacených honorářů každému členovi, např. za celý rok? Přehled si od něj nechám podepsat. Je to možné použít jako výdajový doklad?



Citace: mikron
Ajaj :-( Tak budeme muset od příště dělat faktury každý zvlášť... a já doufat, že průšvihy z dřívějška nenapadne někoho prověřovat.

Ale děkuji za radu!

Citace: Zdena
Pokud je celý honorář psaný na Vás, tak jej musíte celý zahrnout do daňových příjmů.
IP zaznamenána

mikron

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #7 kdy: Květen 03, 2012 »

Taky jsem myslel že to tak půjde, jenže já počítám výdaje paušálem v procentech... Co s tím v takovém případě? :(

Citace: JaPo
Jestli se nepletu, vystavím fakturu za skupinu (jako zástupce) a honorář samozřejmě budu mít v příjmech, ale pak vyplatím členy skupiny a jejich jednotlivé honoráře zase budu mít ve výdajích.
IP zaznamenána

chudoba.jiri

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #8 kdy: Listopad 06, 2013 »

Zdravím.

Chci se zeptat na toto: Mám hudební skupinu a na sebe ŽL - zprostředkování služeb.

Dostanu odměnu za vystoupení a vyplácím umělce na výdajové lístečky s identifikací - jméno a adresa. Je to takto dostačující?

Díky moc za odpověď.

J. Ch.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #9 kdy: Listopad 06, 2013 »

Podle mého názoru je to dostačující. Předpokládám, že na výdajovém lístečku je uveden účel výplaty.
IP zaznamenána

chudoba.jiri

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #10 kdy: Listopad 06, 2013 »

Ano, ano. A stačí to za jeden měsíc - např. odměna za dubnová vystoupení?

Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Hudební skupina - společná fakturace nebo zvlášť?
« Odpověď #11 kdy: Listopad 06, 2013 »

Ano, stačí za jeden měsíc. Podle mého názoru byste mohl vyplatit honoráře i za delší období (pokud se na tom s ostatními členy skupiny dohodnete), měl byste dodržet výplatu v rámci kalendářního roku.
IP zaznamenána
Stran: [1]